ZONGULDAK:
'MUHALİFLER SUSTURULUYOR”

KESK, Kanun Hükmünde Kararnameyle haksız yere açığa alınan ve ihraç edilen kamu çalışanları için basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan KESK dönem sözcüsü Orhan Yılmaz:

“MUHALİFLER SUSTURULUYOR”

Zonguldak Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), OHAL kapsamında çıkan Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgili, açığa alınan ve ihraç edilen kamu çalışanları için yapılan basın açıklamasında, “Hukuksuz açığa alma ve ihraçlara son verilsin, kamu emekçileri görevlerine iade edilsin” denildi.

“TAMAMEN HÜKÜMETİN SİYASİ TASARRUFUYLA İŞTEN ATILMIŞLARDIR”

Konuşmayı yapan KESK dönem sözcüsü Orhan Yılmaz, hükümetin darbe fırsatçılığı yaparak KHK’ler yoluyla muhalif olan herkesi susturma çalışmalarına son hızla devam ettiğini ifade eden Yılmaz, “29 Ekim’ de yayımlanan 675 sayılı KHK ile kamudan 10 bin 131 kişi daha haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmiştir. Haklarında açılmış adli ya da idari soruşturma dahi olmayanlar, hiçbir somut ve hukuki delil ileri sürülmeden, tamamen hükümetin siyasi tasarrufuyla işten atılmışlardır. Yaşamları boyunca emek, demokrasi ve laiklik mücadelesinde yer almış, Zonguldak’ta TTK’nin özelleştirilmek istenmesine karşı etkin bir mücadele yürüten, ülkenin yer altı ve yerüstü zenginliklerini bir avuç işbirlikçi sermayedara peşkeş çekilmesine razı olmayan, ‘Madenler halkındır satılamaz’ diyerek özelleştirmelere, ‘Dereler hayattır, bizim kalacak’ diyerek doğanın katliamına karşı çıkan ‘Bir gün her şey sudan ucuz olacak’ diyerek geleceğin güzel günlerinin habercisi olan KESK’ e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri (ESM) Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Tahsin Kumkumoğlu, ESM  Zonguldak Şubesi Denetleme Kurulu üyesi Ercan  Acar, ESM eski yönetim kurulu üyesi - işyeri temsilcisi  Nevzat Kaynar, ESM üyesi-işyeri temsilcisi Halis Onay, Büro Emekçileri Sendikası üyesi Ereğli Adliyesi Yazı İşleri Müdürü Bircan Sakin ve TTK işçisi GMİS üyesi Salim Çalık  meslekten ihraç edilmişlerdir” şeklinde konuşarak arkadaşlarının göreve iadesini istedi.

“CUMHURİYETİN YILDÖNÜMÜNE RASTLAMASI OLDUKÇA MANİDARDIR”

Düşmana inat birlikte olmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, “15 Temmuz’ da gerçekleştirilen darbe girişimi ve sonrasında iktidar eliyle gerçekleştirilen, darbeci zihniyetten hiçbir farkı olmayan yasa dışı, hukuksuz uygulamaların, kamuda yaşanan kitlesel ihraçların ve açığa almaların bir yenisini 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan resmi gazetede görüyoruz. Hükümetin bir yandan bugüne kadar meslekten ihraç ettiği ve görevden uzaklaştırdıklarının çok az bir kısmını göreve iade etmesi diğer yandan yeni açığa almalar ve meslekten ihraçlar ile yaratılmaya çalışılan korku sarmalının, 93’üncü yılını kutladığımız Cumhuriyetin yıldönümüne rastlaması oldukça manidardır. Ama bilinmelidir ki korkmadık, korkmuyor ve korkmayacağız. 15 Temmuz darbe girişimini ‘Allah’ın lütfu’ olarak değerlendiren siyasi iktidar, kamuda darbecilerle mücadele iddiasıyla geniş bir “cadı avı” başlatmıştır. Söz konusu cadı avının yönü darbe girişimi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan muhalif ve toplumun  örgütlü kesimlerine yöneldiğinden darbenin başarılı olması halinde yapılacakların  bizzat hükümet eliyle uygulamasını yaşıyoruz.  15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra ‘darbecilerle hesaplaşma’ adına başlatılan ihraçlar ve açığa almalar, hükümetin sendikal örgütlülüğe, özellikle iş güvencesine yönelik olarak attığı adımları, kara propaganda eşliğinde sürdürülen saldırının asıl nedenini ortaya koymaktadır. AKP ısrarcı bir şekilde muhalif olan herkese şu mesajı vererek ‘Türkiye’de hukuk, demokrasi, can güvenliği, adalet, barış ve iş güvencesi yoktur’ demektedir.

“GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLERLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ”

29 Ekim’de yayınlanan kararnameler ile muhalif dergiler, gazetelerin kapatıldığı vurgulayan Yılmaz, “Hükümete muhalif yayınları nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi polis tarafından baskına uğramış gazeteciler gözaltına alınmışlardır. Buradan gazete ve gazetecilere yapılan baskınları kınıyor, kapatılan gazeteler, gözaltına alınan gazetecilerle dayanışma içinde olacağımızı açıklıyoruz. Bu kararnameler ile yargıda avukatlara sınırlama, hakimlere tutuklama kolaylığı getirilmiş, kamuda liyakat değil, mülakat; kadrolu değil, sözleşmeli istihdama geçilerek iktidara biat edenlerin ödüllendirilmeleri kolaylaştırılmıştır. Devlet memurluğundan çıkarma hükümleri esnetilerek “ben yaptım oldu” keyfiyeti ile muhalif olanların kamudan ihracı kolaylaştırılmış, kısaca AKP, devlet ile bütünleşirken  hem  savcı, hem hakim, hem rektör hem de  polis olmuştur” dedi.

Aycan KARADAĞ
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

CHP Başkanını Seçiyor

Haberi Oku