ZONGULDAK:
'NEDEN SES SEDA YOK”

Belediye Meclis üyesi Turan Demirtaş, otopark güncellemesi yapmayan Zonguldak Belediyesi’ni topa tuttu

“NEDEN SES SEDA YOK”

Zonguldak Belediye Meclis üyesi Turan Demirtaş dün yazılı bir açıklama yaparak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i defalarca uyarmasına rağmen kentin en büyük problemi haline gelen otopark sorunu hakkında hiçbir adım atılmadığını söyledi. Otopark sayısının günün şartlarına göre yeniden belirlenmesi için meclis üyelerince gerekli çalışmaların tamamlandığını ancak aradan geçen 11 aya rağmen Akdemir’den ses seda çıkmadığını söyleyen Demirtaş, “Acaba; birileri engel mi oluyor, kapalı kapılar arkası pazarlıklar mı yapılıyor, onun için mi gündeme alınmıyor” dedi.

Demirtaş yaptığı açıklamada, “Zonguldak’ın en önemli sorunlarından birinin, trafik sorunu olduğu ve bunun da otopark yokluğundan kaynaklandığı biliniyor.  Otomobil; günümüzde, ailelerin temel ihtiyaçlarından biri durumuna geldi. Öyle ki, ortalama 4 kişiye 1 araç düşüyor. Neredeyse her ailenin 1 otomobili var. Var ama, kullandıkları binaların otoparkı yok. Araçlarını mecburen yollarda, kaldırımlarda park ediyorlar. Hatta kentin bazı kesimlerinde araçlar o kadar fazla ki, yolların iki yanına yapılan parklar yetmiyor, yanlara  ikinci sıra park ederek trafiği çok tehlikeli hale getiriyorlar.  Tehlike, yapı yoğunluğu çok fazla olan Bahçesizevler ve İncivez Mahallelerinde çok daha net görülüyor. Belediyenin; otopark yapması gereken binalara, otoparkını yaptırmayıp otopark harcı olarak aldığı paraları, otopark yapımı için kullanmayıp, yasaya aykırı şekilde başka işlere harcamış olması, tehlikeyi her geçen gün daha da artırıyor. Belediye bu günkü uıygulamaya göre konut binalarında; genellikle, 3 daireye 1 otopark hesabıyla ruhsat veriyor. Ancak günümüzde, neredeyse her dairenin 1, hatta bazılarının 2 aracı varken,  3 daireye 1 araçlık otopark yeri hesabının, çok yetersiz kaldığını bizzat yaşayarak görüyoruz.  Bu tehlikeli gidişe çözüm bulmak amacıyla, belediyenin binaları kullananların ihtiyacı olan otopark sayısının günün şartlarına göre yeniden belirlenmesi için meclisi üyelerince, 01 Ekim 2015 tarihinde verilen önerge üzerinde İmar Komisyonu üyelerince çalışılmış, bazı kararlar alınmış ve sonlandırılması için Ocak 2916 da ilgili dairesine gönderilmişti.  Aradan 11 ay geçtiği halde, nedense hiçbir ses, seda yok. Yapılacak iş basitti. Ya  bu günkü uygulanan  sayı yeterlidir dersiniz, ya da günün şartlarına göre daireye düşen otopark sayısını artırırsınız. Yani bu kadar kolay bir iş.  Ne çalışması yapılıyorsa, 11 aydır hala bitirilemiyor, anlaşılır gibi değil. Böylesine önemli bir konu; iyi yönetilen, disiplinli, planlı programlı çalışan, üretken, halktan yana belediyelerde en geç 1 ayda bitirilir ve acilen meclis gündemine alınırdı. Ama nedense bizim belediyede 11 aydır bitirilemiyor. Acaba; birileri engel mi oluyor, kapalı kapılar arkası pazarlıklar mı yapılıyor, onun için mi gündeme alınmıyor.  Zonguldak’ın geleceğinin karartılmaması açısından, hiç vakit kaybetmeden, Belediye Başkanı tarafından Eylül ayında yapılacak meclis toplantısı gündemine güncellemenin de mutlaka alınması gerekir. Kentin sakini değil, sahibi olalım.” ifadelerine yer verdi.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Murat 4 yıl önce

Zonguldakda olmasi gerekenleri eksikleri yanlişlari belediyenin nasil yönetildigini ...zonguldak halkina nasil eziyet edildiğini zonguldak merkezde yaşamanin ne kadar zor olduğunu ..gören dile getiren biri var.turhan abey sağol varol ki bu sorunlari dile getiren biri her zaman olsun zonguldak da

banner228

TED KOLEJİ YASTA

Haberi Oku