ZONGULDAK:
'NEDEN SORGULANMADI?'
CHP eski İl Başkanı, 25 ve 26. Dönem Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, hafta sonu yapılan CHP Merkez İlçe kongresinde son yerel ve genel seçimde alınan seçim yengilerinin sorgulanmayışını eleştirdi.

Sustuklarında ve mevcut yapıyla devam edildiğinde 24 Haziran’da kaybetme tehlikesi yaşadıkları 2’nci milletvekilini kaybedeceklerini vurgulan Turpçu, “Kaybettiğimiz belediyeleri Zonguldak Belediyesi başta olmak üzere bir daha geri alamayabiliriz” dedi.

Turpçu’nun açıklaması şu şekilde; “Zonguldak’ta partimizin ilçe kongreleri tamamlandı.  Yeni seçilen İlçe Başkan ve Yöneticilerini tebrik ederken, Atatürk ve Cumhuriyet İlkeleri yolunda verecekleri mücadelelerinde başarılar diliyorum.

Şimdi sırada İl Kongresi var.  7 Haziran 2015 genel seçimlerinde CHP olarak, 16 Nisan 2017’de rejimin oylandığı Anayasa Referandumunda ise ‘Millet İttifakı’ olarak birinci olduğumuz Zonguldak’ta; Genel Merkezin tercihleriyle oluşan milletvekili listeleriyle girdiğimiz 24 Haziran genel seçimlerinde Edirne ile birlikte en yüksek oy kaybeden (-%20) il olduk. 31 Mart 2019 Belediye Seçimlerinde yine genel merkezin tercihleriyle belirlenen Zonguldak Belediye Başkan Adayımızla, Giresun ile birlikte elindeki belediyeyi kaybeden il olarak; CHP’nin maalesef Türkiye’de her iki seçiminde de kaybeden ilk sıradaki ili oldu. Millet ittifakının oy kaybı da bu seviyelere yakın olmuştur.

Hal böyleyken ilçe kongrelerimizin hiçbirinde apaçık ortada olan bu gerçek konuşulmadı, görmezden gelindi, üstünden utangaçça atlandı.

Son Merkez İlçe Kongremiz ise, tamamen kişisel hesaplaşmaların gölgesinde, partimiz açısından daha da zor bir döneme gireceğimizin işaretlerini verdi.

Ereğli’de Belediye hegemonyasına karşı, parti tabanının oluşturduğu kısmen ortak akılla oluşan yeni yönetim ile, Zonguldak’ın merkezinde Kilimli ve Kozlu ile birlikte en büyük kaybeden 3 ilçe başta olmak üzere ilçe örgütlerimizin; 24 Haziran ve 31 Mart bozgununun nedenlerinin irdeleneceği, başarısızlıkların ve sorumluların sorgulanacakları, başarılı olanların önlerinin kesilmeyeceği, birlik, beraberlik ve bütünlüğünü sağlamış, Zonguldak CHP’yi yeniden başarılı dönemlerine götürecek yeni bir il başkanını ve yönetimini seçmeleri için güçleri ve bunu başarabilecek inançlı delegasyonları vardır, başarmaları mümkündür. Yeter ki bunları dile getirirsem genel merkez beni ‘Belediye Başkanı ve Milletvekili Adayı’ yapmaz” korkusunu yaşamayalım. Sustuğumuzda ve mevcut yapıyla devam ettiğimizde ise olma ihtimali olanlar maalesef şunlardır; kurulan ve kurulmakta olan yeni partilerinde etkisiyle 24 Haziran’da kaybetme tehlikesi yaşadığımız 2’nci milletvekilimizi de kaybedebiliriz. Kaybettiğimiz belediyeleri Zonguldak Belediyesi başta olmak üzere bir daha geri alamayabiliriz.

“Emeğin başkenti Zonguldak”ın  “sosyal demokrat ve solcu” CHP’li arkadaşlarımızın cevaplayacakları sorular ve yapması gerekenler bunlardır, gerisi teferruattır.”

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
chp'li 1 ay önce

diğerleri herşeyi yaptılar.

Misafir Avatar
gul 1 ay önce

siyaseti rant olarak gören sen zonguldak'ta chp yi bitirenlerin başındasın.artık bırak gençler versin demeçleri. senin yaptıkların ile utanma ve geçmişin ile hesaplaşma zamanın.

Misafir Avatar
Osman Partalci 1 ay önce

Millet vekili seçimlerinde kaç tane esnafı veya mahalleyi ziyarette bulundu kendileri birde zonguldak için bu zamana kadar ne yapmış ortaya neler koymuş gören duyan varsa bana bi anlatsın bu büyük parti bunlara en üst mertebeyi verdi bunlar hala entrika peşinde oturun bi gölge etmeyin bari çıkıp ortalığı bulandırmayın

banner228

Zonguldaklılar liman arkasına akın etti

Haberi Oku