ZONGULDAK:
‘NESİL' BULGARİSTAN YOLCUSU

Kent merkezinde 2016 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne kadar büyük bir oyuncu ve kursiyer sayısına ulaşan NESİL Halkoyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ilk yurtdışı seyahatine çıkıyor.

Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılacak olan 11. Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne katılmak üzere 2 Temmuz Cumartesi günü kentten ayrılacak olan heyet, kültür elçisi görevini üstlenerek, Türk kültürünü ve halk danslarını tanıtacak. NESİL Halkoyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hikmet Bankoğlu yaptığı açıklamada, Varna'da 8 Temmuz’a kadar sürecek uluslararası festivalde Zonguldak'ı ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi.

Festivale birçok ülkenin halk dansları gruplarının katılacağını anlatan Bankoğlu, “Zonguldak, Bodrum ve Artvin yöresi halkoyunlarının yanı sıra Roman ve Türk folklorunda yer alan iki oyuncu tarafından müzik eşliğinde komik, eğlenceli, koreografili, müzikli geleneksel bir ramazan eğlencesi olan Aşuk İle Maşuk oyununu sergileyeceğiz. Ne mutlu ki bizlere yeni kurulmamıza rağmen büyük bir aile olduk ve disiplin içerisinde çalışmamız neticesinde yurtdışından davet aldık. Kısa zamanda kendi yetiştirdiğimiz gençlerimizle ilk seyahatimizi de böyle anlamlı bir şekilde yapıyoruz. Bu anlamda 2 Temmuz Cumartesi günü Zonguldak’tan ayrılacağız ve festivale katıldıktan sonra 9 Temmuz tarihinde kente geri döneceğiz. Bu anlamda emeği geçen tüm halkoyunları eğitmenlerimize ve oyuncularımıza şimdiden teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. (Umut ERSES)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Bu Haber İçimizi Isıttı
Soğuk kış günlerinde Zonguldak şehir merkezinde bir çok mağaza ve işyeri sokak hayvanlarına kapılarını...

Haberi Oku