ZONGULDAK:
OCAĞIN ARKA GİRİŞİ BULUNDU

Madene yiyecek ve içecek götürdükleri iddia edildi

Zonguldak’ta maaş ve kıdem tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle “Madenden Çıkmama” eylemi başlatan 80 işçiden 67’si yeraltındaki eylemini sürdürüyor. Emniyet ekipleri, aynı zamanda da açlık grevinde olduklarını söyleyen işçilerin madenin arka girişini kullanarak ocağa yiyecek götürdükleri iddiasıyla keşif yaparak nöbete başladı.

Zonguldak’ta geçtiğimiz günlerde bir maden şirketine FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kayyım atandı. Geçtiğimiz yıl çıkan maden kanununda maliyetlerin arttığı gerekçesiyle maaşlarını alamadıklarını iddia eden işçiler, şirkete kayyımın da atanmasıyla eyleme başladı.

HAVASIZLIKTAN ETKİLENENLER EYLEMİ SONLANDIRDI

İlk olarak Valilik binası önünde oturma eylemi yapan işçiler, ardından da bir iş hanının çatısına çıkarak eylemlerini sürdürdü. İşçiler, sorunlarına çözüm bulunmadığını iddia edip, bu kez de Kilimli ilçesine bağlı Bölüm Mahallesi’ndeki madene girerek “Madenden Çıkmama” eylemi başlattılar.

Yedi gündür madenden çıkmayan işçiler yeraltındaki eylemlerini sürdürürken, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de barikat kurarak ocağın bulunduğu bölgeye girişleri kapattı. Ocaktan çıkmama eyleminin yanı sıra açlık grevine de başladıklarını söyleyen işçilerden bazıları maden ortamından etkilenerek eylemlerini sonlandırmak zorunda kaldı.

ARKA GİRİŞ İDDİASI EMNİYETİ HAREKETE GEÇİRDİ

Havasızlıktan etkilenen işçiler, ocak ağzında bekleyen sağlık ekiplerince hastanelere kaldırıldı. Yaklaşık 80 işçiden 19’u çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle eylemlerini sonlandırdı. Geriye kalan işçiler ise haklarını alana dek ocaktan çıkmayacaklarını söylediler.

Maden ocağının Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait sahada bulunması sebebiyle emniyet ekipleri kroki üzerinde madenin ikinci bir girişi olduğunu tespit etti. İddialara göre Karadon Mahallesi Özlem Sokak üzerindeki diğer girişe gelen ekipler, ocak ağzında incelemelerde bulundu. Açlık grevinde olduklarını söyleyen işçilerden bazılarının madenin diğer girişini kullanarak ocağa yiyecek ve içecek götürüldüğü iddia edildi.

POLİS, ARKA GİRİŞTE NÖBETE BAŞLADI

Ocağın diğer girişindeki çevresinde yiyecek ve içecek atıkları bulan ekipler, bir kutusu dolusu sigara ele geçirdi. Enerji firmasına ait yetkililerle bölgede incelemede bulunan polis ekipleri, eylemdeki işçilerin arka girişi kullanma ihtimaline karşı ocak girişinde nöbete başladı. Nöbetin akşam saatlerinde de gerçekleşebilmesi için bölgede ışıklandırma çalışması yapıldı.  Ekipler, ocağın arka girişiyle ilgili tutanak tuttu. 

AİLELER, BEKLEYİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Öte yandan maden ocağının bulunduğu Bölüm Mahallesi’ne gelen işçi aileleri madenin yakınındaki sürdürüyor. Polis, ocağın ağzına girişi engellemek için barikat kurdu. İşçilerin, arkadaşları ise bölgede desteklerini sürdürüyor. İşçi temsilcisi Cemal Akın, “Eylemimize devam ediyoruz. Bu gün de üç arkadaşımız daha rahatsızlanıp ocaktan çıktılar. Biz haklı mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Basında da maaşların yatacağı veya yattığı gibi doğru olmayan açıklamalar var. Böyle bir şey yok. Biz maaşlarımızı alsak bile bu mücadelemize yine devam edeceğiz. Sonuçta bizim burada her birimizin 5 ila 15 yıl arasında çalışmışlığımız var. Haklı olarak kıdem tazminatlarımız var. İşsiz kalıyoruz. Bunlar da çözüme kavuşmadan, maaşların ödenmesiyle bu iş çözümlenmeyecek. Biz sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Arkadaşlara şekerli su veriliyor. ” diye konuştu. 

İŞÇİ YAKINLARI İDDİALARI DOĞRULAMADI

İşçi temsilcisi Cemal Akın, gazetecilerin “Emniyet ekipleri ocağın çevresinde inceleme yaparken başka bir girişin olduğunu tespit etmişler. Burada bazı işçilerin sigara içerken hemen ocağın içerisine girdiklerini görmüşler. Böyle bir iddia var. Ne söyleyeceksiniz” sorusuna ise “Biz böyle şeyi bilemeyiz. Sonuçta emniyette burada, emniyetin gözetiminde burada duruyoruz. Sağa sola gitme, görme şansımız yok. Ben görmeden bir şey diyemem. Buralar eskiden bu yana faaliyette bulunuyordu. Daha önceden de kalmış şeyler olabilir” dedi. 

İşçilerin maden ocağındaki eylemleri sürüyor. Barış DOĞAN

   

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
eser 2 yıl önce

halkı isyana teşvik etmek üzere kullanılan insanlar var kayyum üzerinde baslı oluşturmak suretiyle bürokrasiye geri adım attırmak..ne vaat ettiler kimbilir..ekmek meselesini aşan bi durum

banner236

Parke üzerine asfalt

Haberi Oku