ZONGULDAK:
Öğretmenler günü törenle kutlandı

Zonguldak Valiliği tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Valilik Binası önünde tören düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan programda; saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile sona erdi.

“EN KUTSAL MESLEK ÖĞRETMENLİKTİR”

Programın ardından Tekel Güzel Sanatlar Galerisinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla resim sergisi düzenlendi. Ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde Yayla Orta Okulu’nun programı düzenlendi. Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, öğretmenlik mesleğinin önemine dikkat çekerek, “Bilindiği gibi her mesleğin kendine özgü bir takım özellikleri vardır. Fakat öğretmenlik bu mesleklerinin içinde ayrı bir anlam taşımaktadır. Çünkü o, bütün mesleklerin anası sayılmaktadır. Bütün meslekler bu anadan doğar, gelişir ve şekil alır. Kısacası en kutsal meslek öğretmenliktir” dedi.

“BİR HARFİN YÜKÜ BİR DAĞA EŞDEĞERDİR”

Öğretmelerin insanlığın şeref tacı olduğunu ifade eden Özbek, “Toplumu iyiye, güzele ve doğruya yönelten yarının aydın gencini yetiştiren, ona şekil verilen öğretmenlerindir. Onlar, çevrelerini aydınlatırken, kendilerini de bir mum gibi yavaş yavaş erirler. Ama bundan gocunmazlar. Çünkü önemli olan kendileri değil yüklendikleri görevin büyüklüğü ve önemidir. Öğretmenler cehalete karşı verilen kutsal savaşta en önde giden neferlerdir. Bir harf yüklü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü bir dağa eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü bir harfin omuzlarındaysa yine medeniyet bu harfi taşıyanların sırtındadır. O yüzden, sırtınızdaki yük sandığınızdan daha ağırdır” şeklinde konuştu.

Program, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından ödül töreni ve müzik dinletisi ile devam etti. Programda resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

Aycan KARADAĞ- Aykut KARA

  

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

ESAS 67 BURDA AVM ARACI TESLİM ETTİ

Haberi Oku