ZONGULDAK:
OLAN GARİBANA OLDU!

Demirlerin KYK Yurdu Projesi, AFAD tarafından iptal edildi… Kışın ortasında evlerini boşaltan 10 hak sahibi, Demirlerin kendilerine taahhüt ettiği 6 aylık kira yardımını bile ödemeyince mahkemeye başvurdu

OLAN GARİBANA OLDU!

Geçtiğimiz ay Kozlu ilçesine bağlı Güney Mahallesi’nde, Demir Gayrimenkul tarafından Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) yapılan öğrenci yurdu inşaatının istinat duvarının çökmesi sonucu 10 aileden toplan 25 kişi kışın ortasında evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Demirlerin ilk etapta 6 aylık ev kirasını ödemeyi taahhüt ettiği heyelan mağdurları, kendilerine dava açmayacaklarına dair imzalattırılmak istenilen belgeyi imzalamayınca geri kalan kira yardımını da alamadılar. Üst üste darbe yiyen heyelanzedeler AFAD tarafından kendilerine verileceği açıklanan 7 bin TL’nin yerine 2 bin TL verilince şaşkına döndüler. Halen başka evlerde yaşayan heyelanzedeler bunun üzerine baskı göreceği endişesiyle il dışından bir avukat tutarak Demirler aleyhine dava açması için yetki verdi.

BİR DARBE DE AFAD’DAN

Öte yandan 1970’li yıllarda heyelan bölgesi ilan edilmesine rağmen Kozlu Belediyesi’nden 2 bin 700 kişilik öğrenci yurdu inşaat ruhsatı alan Demir Şirketler Grubu’na bir darbe de AFAD’dan geldi. Bölgede inceleme yapan AFAD, Demir Gayrimenkul tarafından KYK’ya teslim edilmek üzere yapılan öğrenci yurdu projesinin arazinin kaygan yapısı nedeniyle iptal edilmesine karar verdi. Bu gelişme üzerine Demirler, yine Kozlu Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Değirmenağzı bölgesinde Deniz Otel’in hemen yanında bulunan araziye 24 katlı devasa bir bina yaparak buraya öğrenci yurduna dönüştürmeye hazırlanıyor.

YARGIYA TOSLADILAR

Kozlu’da KYK yurdunda yaşanan heyelanın ardından olayı haber yapan Pusula ve Halkın Sesi Gazetelerine dava açan Demir Madencilik, söz konusu bina inşaatının kendileriyle ilgisi olmadığını, haberlerin Erdoğan Demir’in saygınlığını lekelemek ve hakaret etmek maksadıyla yapıldığını iddia etmişti. Şikayet üzerine yapılan soruşturmada Cumhuriyet Savcılığı yapılan haberlerin kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla kaleme alındığını, örnek Yargıtay kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını dayanak göstererek kovuşturmaya yer olmadığını karar verdi.

 

(Mustafa ÖZDEMİR – Umut ERSES)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
zonguldak 4 yıl önce

Burası zonguldak herkes birbirinin arkasın dan anasına küfreder , yüzüne gelince garrrdeşimmm

Misafir Avatar
Tülin yavuz 4 yıl önce

Bende orda oturanlardan biriyim ev sahibi iken rant için bizi kirakara sürüklenmeye elbette bu dünyada yaptığını yaşamadan ölmek yok kul hakkı nedir bilirmusiniz

Misafir Avatar
Ceren 4 yıl önce

Ilahi adalet yerini bulacaktir (belediye ve demirler )suclusunuz.

Misafir Avatar
KOZLU 4 yıl önce

onlar gari̇ban hesabi yapmazlar yeni̇ projeye de başlarlar ne de olsa si̇yasi̇ler arkalarinda i̇şi̇ni̇ düzgün yapmak i̇steyen bürokratlar bi̇le si̇yasi̇leri̇n korkusundan çeki̇ngen davraniyorlar.

Misafir Avatar
Vatandaş 4 yıl önce

Zonguldak mızı yıllardır yiyen bir aile bu adamlara belediye ne şartlarda yer verdi her istiyen belediyeden yer nasıl alıyor ve bukadar basitmi heyelan olan yere yurt yapmaya kalkmak ben bir çorap tezgahı açtım belediyeden 6 zabıta gelip zorla kaldırdı adamına göre muamele

Misafir Avatar
Alas 4 yıl önce

24 katli bina yapacaginiza magdur olan insanlara ev yapin verin. Kozlu belediyesi sizede yazik diyorum bu insanlari bu hale dusurdugunuz icin me hakla ruhsat verdiniz insanlarin evi yikilsin diyemi? ???

Misafir Avatar
Sade vatandas 4 yıl önce

Demirler de heyelanlı bölgeye inşaat ruhsatı veren Kozlu belediyesini mahkemeye versin.

banner228

Sevilen maden mühendisi hayatını kaybetti

Haberi Oku