ZONGULDAK:
'Önyargılı ve Bağnaz olmayın”
 

Vali Çınar, Mehmet Çelikel lisesinde katıldığı seminerde konuştu:

 “Önyargılı ve Bağnaz olmayın”
Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, “Kariyer Planlama Eğitimi Seminerleri” kapsamında Mehmet Çelikel Lisesi öğrencilerine yaşam tecrübelerinden oluşan örnekler vererek bir sunum yaptı.

Mehmet Çelikel Lisesi tarafından düzenlenen ve Mehmet Çelikel Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Özdemir, Mehmet Çelikel Lisesi Müdürü İsmail Aşkar, Mehmet Çelikel Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Yüksel Aytaç, Mehmet Çelikel Vakfı Başkanı M. Sağlam Gürol, Mehmet Çelikel Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Recep Adıgözel, okul öğretmenleri ve Vakıf Yöneticileri katıldılar.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar salonda izleyici koltuklarında oturan öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, ülkemizin karşı karşıya olduğu sorunların yanı sıra önyargı, bağnazlık, aidiyet duygusu, bilim, teknoloji ve sanat konularında yer yer yaşadığı anılardan örneklerde vererek öneri ve tavsiyelerde bulundu.

Konuşmasında kendi çocukluk yıllarını da anlatan Çınar; “Biz çocukluğumuzda kendi oyuncaklarımızı kendimiz yapardık, çünkü o yıllarda böyle çok çeşitli oyuncaklar yoktu!” dedi.

Son yıllarda ülkemizin bilim ve teknoloji konularında hızla ilerlediğini söyleyen Vali Çınar, emperyalist ülkelerinde bu gelişmeler karşısında boş durmadıklarını ve değişik planlar kurgulayarak sürece müdahale etmeye çalıştıklarını bazı ülkelerde meydana gelen bombalama olaylarından ve ASELSAN’da görev yapan bilim adamlarının yaşadığı olaylardan örnekler vererek anlattı. Ancak güçlü bir Türkiye’nin var olduğu Ortadoğu’da, emperyalist batı ülkelerinin çevremizdeki komşu ülkelere kendi istedikleri gibi müdahale edemeyeceklerini ve planlarını yürütemeyeceklerini vurguladı.

Öğrencilere her konuda önyargılı ve bağnaz olmamalarını tavsiye eden Vali Çınar, önyargı ve bağnazlıkla ilgili anlattığı anılarla önyargı ve bağnazlığın nasıl kötü bir şey olduğunu ve insanı nasıl olumsuz etkilediğine değindi.

Ülkemizde sadece üç makamın aracına Türk Bayrağı takabildiğini (Cumhurbaşkanı, Vali, Büyük Elçiler) söyleyen Vali Çınar; Kaymakamlık yaptığı yıllarda tiyatro oyunları ve şiirler yazdığını anlatarak, öğrencilere bilim ve sanatla ilgilenmeleri gerektiğinin önemli olduğunu ve hayatlarında makam, statü ve oynayacakları rol konusunda karşılaşabilecekleri çatışma anlarında statüleri ve rolleri konusunda bir bütünlük sağlamaları gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatı olmayan bir milletin, hayat damarlarından birisi kopmuş demektir.” Sözüyle devam eden Vali Çınar; Böyle bir buluşmayı sağladıkları için okul müdürü ve idarecilerine teşekkür ederken, programa katılan öğrencilere de başarılar diledi.

Mehmet Çelikel Lisesi Müdürü İsmail Aşkar’da Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’a öğrencilerle birlikte çiçek verdi ve okullarına gelip bu programa zaman ayırıp katılarak bizlere onur verdiniz diyerek Vali Çınar’a teşekkür etti.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

İşte DSP’nin resmî Listesi

Haberi Oku