ZONGULDAK:
Özgür Basın Susturulamaz…
 Zonguldak Demokrasi Platformundan kınama

Özgür Basın Susturulamaz…

“Cumhuriyet Gazetesi”ne Yönelik Baskı ve Sindirme Politikalarına Son Verilmelidir! Cumhuriyet’e kurulan kumpas, AKP’nin kendi sesinin dışında kimsenin sesinin çıkmamasını istediğinin kanıtıdır”

Zonguldak Demokrasi Platformu yazılı bir basın açıklaması yaparak Cumhuriyet gazetesine uygulanan operasyonları eleştirdi.

Platformun bu konuda yaptığı yazılı açıklama şöyle:

15 Temmuz 2016 darbe girişimi ardından Hükümet tarafından; 21 Temmuz 2016 tarihinde ülkegenelinde OHAL ilan edilmiş, 13 Ekim 2016 tarihinde OHAL üç ay süre ile uzatılmıştır. Çıkarılan KanunHükmünde Kararnameler aracılığı ile kamunun yeniden yapılandırılması dâhil pek çok düzenlemegerçekleştirilmeye başlanmıştır.“Darbe” gerekçe gösterilerek; yeni bir “darbe” niteliğinde, hukuka aykırı, demokrasi ve insan hak veözgürlükleri karşıtı baskı ve şiddet uygulamaları yeni boyutlar kazanmıştır.

Son olarak; 29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 675 ve 676 Sayılı KHK’lar ile kamu çalışanları, basınyayınorganları, savunma hakkı ve yükseköğretim kurumlarının yönetim yapıları hakkındadüzenlemeler yapılmış; binlerce kamu çalışanı ihraç edilmiş, rektörlük seçimleri kaldırılmış,avukatların müvekkilleri ile görüşme hakları kısıtlanmış, haber ajansları, gazeteler, ülkenin kültür, sanat ve edebiyatına önemli katkılar yapan dergilerkapatılmıştır.

Muhalif basına yönelik baskı ve sindirme politikalarının bir sonucu olarak 31 Ekim 2016 tarihinde ise1924 yılından bugüne yayın hayatına devam eden “Cumhuriyet Gazetesi” çalışan ve yöneticileri hakkında soruşturma başlatılarak gözaltı kararları verilmiştir.

“MİT Tırları” haberinden bu yana AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef tahtasına koyduğu“Cumhuriyet Gazetesi”nin muhalif, halkın gerçekleri öğrenmesi için sorumlulukla hareket eden yayıncılık çizgisine son verilmek istenmektedir. Bu operasyonun“Cumhuriyet Gazetesi”ne el konulmak üzere yürütüldüğü kumpas, gözaltı ve olası tutuklama kararlarıyla da bunun sonuçlandırılmak istendiği apaçık ortadadır. Kısacası AKP, kendi sesi dışında kimsenin sesinin çıkmasını istememektedir.

Darbe girişimi bahanesiyle ilan edilen OHAL, AKP’nin tüm muhalefeti baskı altına alması için bir araçolarak kullanılmakta, hukuk, Anayasa ve Uluslararası sözleşmeler ayaklar altına alınmakta, düşünce veifade özgürlüğü engellenmeye çalışılmaktadır. Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde ve Anayasa’dabelirtildiği üzere; herkes sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama, çalışma, düşünce ve görüşleriniözgürce açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet; resmi makamların müdahalesi olmaksızınhaber almak ve vermek serbestliğini de kapsar. Ayrıca basın özgürlüğü yasalarımızla da koruma altınaalınmıştır.

Hiçbir gerekçenin; evrensel hukuk ilkelerinin yok sayılmasını meşru hale getiremeyeceğigibi; temel insan hak ve özgürlüklerinin gasp edilmesini makul gösteremeyeceğini belirtmek istiyoruz.Bizler; hukuksuz ve baskıcı, şiddete dayalı uygulamaları reddediyoruz. Yaşanmakta olan olağanüstükoşulların; güçler ayrılığı ilkesi kapsamında, laik, demokratik parlamenter sistemin etkinliğininarttırılması ile aşılabileceğini, bunun için de yargı bağımsızlığının sağlanması gerektiğini, üniversiteler, meslekkuruluşları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları gibi anayasal kurumların sürece dâhil edilmesinin şart olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca, düşünce, ifade ve haber alma gibi temel insan hak ve özgürlüklerinin desteklenmesinin hukukdevletinin olmazsa olmaz sorumluluklarından olduğunu da bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

“Cumhuriyet Gazetesi”ne yapılan baskı ve sindirme operasyonunun tüm muhaliflere verilmek istenen bir gözdağı olduğunu, “FETÖ” ile mücadelenin bırakılarak toplumsal muhalefeti sindirme operasyonuna dönüştüğünü de belirtmek istiyoruz.

Bugüne kadar sürdürdüğü muhalif yayın çizgisi ile hükümetin hedefi haline gelen “Cumhuriyet Gazetesi”ne yönelik sindirme operasyonuna son verilmesini, gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbestbırakılmasını talep ediyoruz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Başkanlara vefa iftarı

Haberi Oku