"RAMPA BİRAN ÖNCE KALDIRILSIN"

ZONGULDAK 03.06.2021, 15:04
526

CHP İl Başkanlığı bugün İsmet İnönü Parkı’nda İnönü heykelinin önüne yapılan kaykay rampasını protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı. 

Partililer adına bir açıklama yapan İl Başkanı Murat Pulat, rampanın biran önce kaldırılmasını istedi.
İşte o açıklama: 
“Zonguldak Belediyesi tarafından “Merkez Kıyı Düzenlemesi Sosyal Donatıları İnşaatları” kapsamında TOKİ’ye yaptırılan düzenlemeleri yakından izliyoruz. 

Gençlik yıllarını, ulusun kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi için vakfeden İsmet İnönü’nün anısını, tarihsel kimliğini küçültücü şekilde yapılan yakışıksız düzenlemeler asla kabul edilemez. Bu düzenleme, yalnızca Cumhuriyet Halk Partisini değil, hangi siyasi partiye destek verirse versinler, Türkiye’nin Kurtuluş ve Kuruluş sürecini çok iyi bilen, Cumhuriyet’in temel değerlerine bağlı olan Yurtsever Zonguldak halkını da derinden üzmektedir. 

Düzenlemelerle ilgili olarak tarafımızdan daha önce de açıklama yapılmıştı. Zonguldak Valiliğinden ve Zonguldak Belediye Başkanlığından İsmet İnönü heykeli önündeki yapının kaldırılması istenmiştir. Ancak ne yazık ki; taleplerimiz karşılanmadığı gibi kamuoyuna aydınlatıcı bir açıklama yapılmamıştır.

AKP iktidarının ve bürokratlarının ülke düzeyinde Cumhuriyetle, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarıyla yapmaya çalıştığı hesaplaşmadan cesaret alan bazı kamu görevlileri, bazı imamların da ülkenin Kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kişiliğine hakaret ettiğine tanık oluyoruz. Kurtuluşun ve Kuruluşun kahraman liderlerine karşı yapılan sözlü saldırılar birkaç meczubun herhangi bir mekan da, bir sohbet ortamında söylediği saçma sapan sözlerden ibaret olsaydı bir deli saçması olarak karşılanabilir, üzerinde durulmazdı. Bu sözlerin söylendiği mekan yüce dinimizin ibadethanelerinden birisi ise, karşısında oturan devletin başı konumundaki Cumhurbaşkanın tepkisiz, sakin bakışları karşısında bu denli rahatça söylenebiliyorsa, içinde bulunduğumuz gün ve yarınlar adına çok kaygı verici bir durumla karşı karşıya kaldığımız açıktır.  

İsmet İnönü Anıtı önünde yapılan, anıta ve parkın doğasına aykırı olan düzenlemelerin kaldırılmasını ve aslına uygun olarak yeniden düzenlenmesini bekliyoruz. İnönü Parkı’nda yapılan düzenlemelerin sürekli takipçisi olacağımızı kamuoyu önünde bir kez daha ilan ediyoruz.”

ŞEBNEM SAKA

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
26
açık