ZONGULDAK:
Rapor Tamamlandı

Bülent Ecevit ÜniversitesiYükseköğretim Kalite Kurulunun Kurumsal Dış Değerlendirmesinde İlk Aşama OlanKurum İç Değerlendirme Raporunu Tamamladı

Son yıllarda yükseköğretimde kalitenin arttırılması konusuna verilen önem doğrultusunda Bülent Ecevit Üniversitesi bu konudaki öncü özelliğini devam ettirerek YÖK tarafından oluşturulan Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun kurumsal dış değerlendirme için belirlediği çerçeveye uygun olarak İç Değerlendirme Raporunu tamamladı. Böylece kurumsal dış değerlendirme ile ilgili süreci de başlatmış oldu.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)YÖK tarafından kurulanYükseköğretim Kalite Kurulu’nun2016 yılında yapacağı üniversitelere yönelik kurumsal dış değerlendirme programına başvurdu. Kurumsal dış değerlendirmenin önemli bir bileşeni olan iç değerlendirme raporunu Kalite Kurulu’nun hazırladığı çerçeve doğrultusunda hazırlayarak süreçle ilgili önemli bir aşamayı tamamlamış oldu.

Rektör Özer: “Üniversitemiz kalite süreçlerini bilimsel gelişmenin lokomotifi olarak görüyor.”

Basın bürosundan yapılan açıklamaya göre BEÜ Kalite Komisyonu üyeleriyle son bir değerlendirme toplantısı gerçekleştiren BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ülkemizde son yıllarda yükseköğretim alanında kalite süreçleri ile ilgili önemli çalışmaların yapıldığını belirttiği konuşmasında şunları ifade etti: “Dünyada yükseköğretim kurumları kalitelerini görünür kılmak için çok önemli çalışmalar ve yatırımlar yapmaktalar. Ülkemizde de son yıllarda bu çerçevede önemli adımlar atılmış bulunmakta. Bildiğiniz gibi YÖK’ün hazırladığıve 23 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği kapsamındaYükseköğretim Kalite Kurulu oluşturulmuştu. Bu kurulda YÖK Temsilcileri, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Temsilcileri, ilgili Bakanlıklar ve diğer kurumların temsilcileri görev alıyor.Sürecin yasal dayanağını oluşturan Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği, yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile idarî hizmetlerinin iç ve dış kalite güvencesi, akreditasyon süreçleri ve bağımsız dış değerlendirme kurumlarının yetkilendirilmesi süreçlerini ve bu kapsamda tanımlanan görev, yetki ve sorumluluklara ilişkin usul ve esasları düzenliyor.Kalite Kurulu çalışmalarına çok hızlı başladı ve ilk adımı atarak 2016 yılında kurumsal dış değerlendirme programını başlattı. Bu programa ilk başvuran üniversiteler arasında yer almak istedik. Çünkü yıllardır bu alanda üniversite olarak önemli çalışmalar yapıyoruz ve önemli miktarda deneyim oluştu. Bildiğiniz gibi Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programından yeni geçtik.  Bu süreç üniversitemiz açısından oldukça başarılı geçti ve dış değerlendirme ile ilgili kurumumuzun cesareti de arttı. Bu nedenle ülkemizde de yeni oluşturulan Kalite Kurulu’nun bu programında, kurumsal değerlendirme sürecinden geçecek ilk üniversiteler arasında yer almak istedik. Bizim açımızdan kalite adına önemli bir yeni süreç daha başlamış oldu.

İki ay boyunca BEÜ Kalite Komisyonumuzla titiz bir çalışma sonunda Kurumsal İç Değerlendirme raporumuzu hazırlamış olduk. Bu süreçte büyük emek veren çalışma arkadaşlarım Prof. Dr. Hamza Çeştepe, Prof. Dr. Hasan Gerçek,Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Prof. Dr. Hale Sayan Özaçmak, Prof. Dr. Ali Azar, Prof. Dr. Sevim Çelik, Yrd. Doç. Dr. Tevfik Cem Akalın, Yrd. Doç. Dr. İlker Kömürcü, Genel Sekreter Ertuğrul Karalar ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı Hüseyin Onan’a şükranlarımı sunuyorum. Sürecin hayırlı olmasını diliyorum.” 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Bu Haber İçimizi Isıttı
Soğuk kış günlerinde Zonguldak şehir merkezinde bir çok mağaza ve işyeri sokak hayvanlarına kapılarını...

Haberi Oku