ZONGULDAK:
Rektör Özer, Hocalı Katliamını Kınadı

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Dağlık Karabağ’ın Hocalı Kasabası’nda 1992 yılında Ermeni çeteleri tarafından gerçekleştirilen Hocalı Katliamını kınadı.
Rektör Prof. Dr. Özer yaptığı açıklamada, “Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı kasabasında Ermenistan’a bağlı kuvvetlerin kasabanın giriş ve çıkışları kapatılarak burada yaşayan masum ve mazlum 83 çocuk, 106 kadın ve 70 yaşlı olmak üzere 613 canı hunharca katletmiş, 487 kişiyi de ağır yaralamıştır" dedi.
Özer, 20. Yüzyılda yaşanan insanlık dışı bu olayın toplumları derinden üzdüğünü ve sarstığını belirterek, “Her ne sebeple olsun masum insanlara karşı işkence metotları kullanılarak hunharca bir katliam gerçekleştirmek en hafif ifadeyle barbarlıktır. Savunmasız, çocuk, kadın ve yaşlılara karşı gerçekleştirilen insanlık dışı bu elim olayı bir kez daha kınıyorum. Bu elim hadise aradan 24 yıl geçmesine rağmen her ehli vicdan gibi bizlerinde zihninde tazeliğini korumaktadır. Ayrıca aradan geçen bunca zamana rağmen uluslararası kuruluşların Hocalı Katliamı ile ilgili somut adımlar atmamasını da manidar bulduğumu ifade etmek isterim. Bu vesileyle zulme maruz kalmış Azeri kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, geride kalanlara ise başsağlığı diliyorum” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

VAZGEÇEMEMEK

Haberi Oku