ZONGULDAK:
Resmen orman kanunu!

Çaycuma Adaköy’de ormanlarında çok sayıda anıt ağaç bulunduğunu iddia eden köylüler, Bartın Orman Fakültesi’nin tespit çalışmasını beklemeden kesime başlanacak olmasına isyan ediyor

 Resmen orman kanunu!

Orman Bölge Müdürlüğü,Çaycuma’nın Perşembe beldesine bağlı Adaköy’deki, içinde ulu dişbudak ağaçlarının da bulunduğu ormanda kesim kararı aldı. Karardan ağaçların işaretlenmesi sırasında haberdar olan köylüler, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesine, ormanlarında anıt niteliğinde sayılabilecek ağaçların tespiti için müracaat etti. Durumu Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine bildiren köylüler, tespit yapılıncaya kadar kesimin durdurulmasını istedi. Talepleri reddedilen köylüler, kendilerine, “Gerekirse jandarmayı da yığarak kesimi yapacağız” dendiğini iddia etti. Köylüler, “Bu ağaçlar bize dedelerimizden miras. Aynı zamanda hayvanlarımızın otlak alanı da olan ormanı yıllarca gözümüz gibi koruduk. Buranın gerçek sahibi biziz. Ancak hiçbir itirazımız kabul edilmiyor” dedi.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DEVREDE

Kesimin başlayacağının bildirilmesi üzerine harekete geçen sivil toplum örgütleri, yarın Orman Bölge Müdürlüğünü ziyaret edecek. Aralarında TEMA İl Temsilciliği, Zonguldak Çevre Koruma Derneği, Zonguldak Barosu ve Adaköy halkı temsilcilerinin bulunduğu grup, ormanlarının kesilmesini istemeyen köylülerle devletin karşı kaşıya getirilmemesi konusunda yetkilileri uyarıp, yüzlerce yılda oluşan doğal bir ormanın kesilmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirecek. Heyet,ayrıca, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesinin yapacağı tespitlerin beklenmesinive tüm kararların köylülerle birlikte alınmasını da talep edecek.

 

BU NEYİN TELAŞI

Öte yandan ormanın sahibi durumunda olan köylüleri karşısına almak pahasına, apar topar kesim yapılması kafalarda soru işareti doğuruyor. Fakültenin yapacağı tespit çalışması beklenmeden kesilecek ağaçların anıt niteliğinde olması durumunda, doğacak hukuki sorumluluğun kime ait olacağı merak ediliyor. Köylüler, aynı zamanda otlak olarak kullandıkları ormanın kesilmesi durumunda yaptıkları hayvancılığın da sona ereceğini söylüyor. Kırsal kalkınma için hayvancılıkla tarımın geliştirilmesi amaçlanan bölgede, yapılacak işlemin bu politikalara darbe vurması bekleniyor. Halkın Sesi Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel’e soruyor: Tüm bunlar tartışılmadan yangından mal kaçırır gibi kesim yapmak hangi telaşın ürünü?

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
vedat ilgin 2 yıl önce

Acaba bu kesime onay verenler veya müsade edenler neyin pesinde??.Suana kadar yenilestirilmis fidanliklarin halini görmedilermi!!Vatanimizin genelinde o kadar bos arazi varki agaclandirilmasi gereken,neden ve hangi amac güdülerek ilk önce adaköy ormanlari kesip sonra yenilestirilecek diye insanlarimizi kandirmak cürretine düstüler.Kimler bu isin arkasinda??Kim müsamaha gösteriyor.Kim bunlar.

banner234

banner236

banner228

CHP konvoyuna polis müdahalesi

Haberi Oku