ZONGULDAK:
Rödevanscılar santral istedi

              

 

Rödevanscılar santral istedi

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir beraberindeki özel maden şirketleri sahipleriyle Vali Ali Kaban’ı makamında ziyaret etti. 300 megavat gücünde santral kurmak istediklerini, bunun için yeterli bilgi ve deneyime sahip olduklarını söyleyen Metin Demir, Kaban’dan desteklerinin devamını talep ederek özel sektör maden işletmeleri arasında imza altına alınan protokol metninin bir örneğini  verdi.

‘Santraller bölgesinde boşluk var’

Zonguldak Valisi   Ali Kaban ise görev yaptığı üç yıllık süre içinde gözlem ve tespitleriyle ilgili çeşitli anekdotlarını aktardığı  konuşmasında madencililik sektörünün önemine değinerek, ”Zonguldak için iki şey önemli. Birincisi üretim düşmeden mümkünse aratarak devamı, ikincisi istihdam düşmeden mümkünse aratarak devamı. Santraller bölgesinde 600 megavatlık boşluk var. Bundan böyle yerli kömürle çalışacak santrallere öncelik verilmesini arzu ediyorum. Fakat her ne olursa olsun buradaki 550-600 megavatlık bir boşluğun bir şekilde yerli kömür üretimi üzerinden tamamlanması lazım. Artık yeter “ifadelerini kullandı.


 Soma  Torba Yasasının çıkmasından sonra sektör olarak çok zor bir süreçten geçildiğini bu zorlukların aşılmasında büyük himaye de desteklerini gördükleri Zonguldak valisi Ali Kaban’dan enerji üretim iznini alınmasında da desteklerini isteyen  ZTSO Başkanı Demir : “ 27 yıldır   devletin üretime değer görmeyip terk ettiği ,artık gördüğü rezervlerde  5000-5500  işçi çalıştırdık. Yılda bir milyon tona yakın kömür üretmeyi nasıl başardı isek elektrik üretimine başaracağımıza inancımız tamdır.  Üretici kuruluşlara olan himaye ve desteğinizi beklediğimizi ifade etmek isterim “dedi.

 

   Zonguldak’ta görev yaptığı üç yıl içinde sektörün sorunlarının çözümü  hususunda büyük çaba sarf ettiğine değinerek “Bu kömürü Zonguldak’ın en önemli meselesi olması itibari ile acaba nasıl bir formülle kurtarabiliriz ,bununla ilgili sürekli zihnini yoran birisi olarak, bir mülki amir olarak yaptığım görüşmelerde iki şeye çok vurgu yaptım. Dedim ki ne yapılacaksa, nasıl bir  proje uygulayacaksak, Zonguldak için 2 şey önemli . Birisi üretim düşmeden mümkünse aratarak devamı,2incisi istihdam düşmeden mümkünse aratarak devamı. Ticaret ve Sanayi Odası olarak anladığım kadarı ile üretilebileceğini gösteriyorsunuz. Bu minvalde ben o yaptığım görüşmelerde çok önemli bir hususu üst düzey bürokrasi ile paylaşmıştım. Ve bu da kabul görmüştü. O da şudur. Bizim burada bir santral bölgemiz var. Bu santral bölgemizde bazı başvurular var. Bu bölgemizde üretim yapan 2 büyük firmanın başvuruları var. Ayrıca bölgemizin firmasının küçük çapta bir başvurusu var. Fakat her ne olursa olsun burada ki bu 556-600 megavatlık bir boşluğun bir şekilde yerli kömür üretimi üzerinden tamamlanması lazım. Artık yeter zaten oradaki tek bir firma en büyük firma Eren Holding  7 milyon ton  zaten tüketiyor, yurt dışından getirmek zorunda.  Bunu veremezsiniz ,zaten kimse veremez yani. Ama bizimde yaşaması gereken bir TTK’mız var.Yaşaması gereken bir rödevans sistemimiz var. Rödevans .bugün TTK ile  üretim miktarları ile neredeyse  başa baş gelecek kadar bir çaba sarf ediyor. Eğer bir sıkıntıya girmezse Zonguldak’ta bunu başaracak gücü var.” İfadelerini kullandı.

 Vali Kaban ayrıca   özel sektör maden işletmecilerini geçirdikleri zorlu süreçte üretimden ve Zonguldak’tan vazgeçmedikleri için kutlayarak “  Şunu ifade etmek isterim ki o geçtiğimiz sıkıntılı dönemde hakikaten sizler özel sektör madenciliğinin Zonguldak’ta geriye kalan isimleri olarak bu işe emek vermiş, bu işten kendisi ekmek yediği kadar , başkalarına da ekmek yedirmek adına kendisi belli bir çıkar bulmaya çalıştığı kadar Zonguldak içinde bir çıkış olmaya gayret sarf eden olarak bende size bu sıkıntıları aşmak adına gösterdiğiniz gayretlerden dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.


 Vali Kaban  heyeti kabulünde düşüncelerini şu sözlerle ifade etti. “Sizin talebiniz 300 megavat, Nereden baksanız  300 megavat demek  1 milyar Türk lirası değerinde bir hak.Bunu niye yerli bir üreticisi almasın Bunu niye almayacaksınız. Bugün normal 1 kilovat bir enerjinin bedeli 10 kuruş civarında ama yerli kömürle yaparsanız bunun  fiyatı 18 kuruş. Bunu niye biz kullanmayalım. Niye bölgemize bir yatırım olarak dönüştürülmesin. 300 megavat demek 1 milyon ton kömür demek . Kabaca siz bugün 500 bin ton kömür üretiyorsunuz bugün 500 bin ton kömürü zorda olsa üretiyorsunuz. Tüketecek yeriniz olursa her yıl 1 milyon ton tüketmek zorunda kalırsanız böyle bir santralde zorlanırsanız yani.

Sizden de enerji 18 kuruşa alınacak yerli üretici olarak. 1 milyon ton kömür demek, 5 bin işçi demek biraz çalışacağız tabiî ki işimiz bu zaten Zonguldak demek kömür demek ,işimiz bu bizim, kömürü üretmek.Geçici çözüm önerileri ile nereye kadar gideceğiz. Bunlarla bir yere kadar gidebilirsin ilelebet götürecek değil ki. Bir süre sonra kalkıyor o destek. Eğer  böyle olursa sizin ifade ettiğiniz formatta  olursa  o zaman, sizin sürekli tüketim kaynağınız olacak. Üretiminize sebep olacak bir şeye sahip olacak bir şeye dönüşüyor. Bakınız bir avuç kalmışsınız zaten hiç olmazsa burada durdurmamamız lazım bu erozyonu. Yeter artık ,yerel olmalıyız. Kimse kusura bakmasın. Yerel olsun.Başka yolumuz kalmadı. Bizim 3 sene boyunca yaptırdığımız çalışmaların sonuçları burada kitapçıklarımızda onları bakanlıklarımıza da takdim ettim size de vereceğim. İnşallah bundan sonra  vekillerimiz nezdinde de  Ankara’da ki Enerji Bakanlığımızda gerek Sayın Bakanımız  gerekse üst düzey bürokratlar nezdinde de  bu dosyaları, makul, mantıklı, hakikatli ve bilimsel çalışmaları sunmamız lazım. Başka yolumuz yok. Ayrıca ben inanıyorum ki  tüm siyasi partilerimizin temsilcileri bu konuda  her türlü desteği verecektir.Sadece rödevanscılara da değil ,imkanları var ,işçilere de.Artık Zonguldak için son bir çıkış olarak realize etmek için talep etmemiz lazım. “

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir  ise  sıkıntılı sürecin atlatıldığını sektörün yeniden yapılanma  ve toparlanma ya başladığını ancak süreli planlama yapabilmek için Pazar sorununu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini bunun içinde  elektrik santrali kurmak için bakanlıktan lisans talebinde bulunacaklarını kaydetti.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

İnağzı’nda lağım patladı.... Rezalete...

Haberi Oku