ZONGULDAK:
'RÜZGARIN GETİRDİĞİ'

 

ZONGULDAK KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI

 

Söyleşi ve İmza Günü

 

"RÜZGARIN GETİRDİĞİ"

 

Doğu KARAOĞUZ

 

 

24 Mayıs 2016 Salı (Bu akşam) Saat: 18.00

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Lokali

 

Doğu KARAOĞUZ kimdir?

 

Doğu Karaoğuz 1941 yılında Zonguldak’ta doğdu. Karaoğuz’un, büyük dedeleri, Karadağ’dan 1850’li yıllarda gelerek Zonguldak ve Amasra’da madencilik yapan, daha doğrusu bu iki yörenin ilk Müslüman madencileri olan Ahmet Ali Ağa ve Edhem Ağa’dır.


Doğu Karaoğuz, ilk öğrenimini Zonguldak Gazi İlkokulu’nda yaptı. 1958 yılında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nden, 1964 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden Petrol Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1965-66 yıllarında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Batman petrol sahalarında çalıştıktan sonra, bu şirketin bursuyla gönderildiği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tulsa Üniversitesi (Oklahoma) dan, 1969 yılında Petrol Mühendisliği MS (Master of Science) derecesi ile mezun oldu. Askerlik hizmetini, 1969-71 yılları arasında,Ankara’da Millî Savunma Bakanlığı’nda yaptı. 1971-2002 yılları arasında, Türkiye Petrolleri A.O Genel Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde çalıştıktan sonra, 2002 yılında emekli oldu. Emekli olduğu sırada, TPAO Üretim Grubu Başkanlığı Baş Danışmanı ve Grup Başkan Yardımcısı idi.

 

1968 yılından beri Nilgün Karaoğuz ile evli olan Doğu Karaoğuz’un bir oğlu ve bir erkek torunu vardır.

 

Doğu Karaoğuz’un, yayınlanmış üç kitabının yanında, meslekî kongrelerde ve dergilerde yayımlanmış bildirileri ve makaleleri olduğu gibi, çeşitli dergilerde yayımlanan araştırma yazıları bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Parke üzerine asfalt

Haberi Oku