ZONGULDAK:
'Sağlık Piyasalaştı”

 

CHP Milletvekili Turpcu, Sağlık Bakanına özel hastanelerle devlet hastaneler arasındaki hizmet farkını sordu…

 “Sağlık Piyasalaştı”

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde izlenen politikalar nedeniyle, özel hastaneler ile devlet hastaneleri arasındaki hizmet farkının her geçen gün açıldığını söyleyerek Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın cevaplaması için 5 soru sordu.

“AYLAR SONRAYA RANDEVU VERİLİYOR”

Önergesinde Anayasamızın 56. Maddesi gereği, devletin vatandaşlarının sağlık sorunlarının çözümü için sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesi gerektiğine vurgu yapan Turpcu, ”Ancak izlenen politikalar nedeniyle, özel hastaneler ile devlet hastaneleri arasındaki hizmet farkı her geçen gün açıldı. Sağlık piyasalaştırıldı. Kamu hastanelerinde randevu tarihleri bazen aylarca sonraya verilmesi nedeniyle vatandaşlar, hastalığın ilerlemesi, ölüm ya da özel hastaneye gitme ikileminde bırakılıyor.

İŞTE O SORU ÖNERGESİ

Sosyal güvencesi olan bir vatandaşımız sağlık giderlerinin ne kadarını cebinden ödemektedir?  Kamu hastanelerinin yoğunluğu nedeniyle randevu tarihlerinin bazen aylarca sonraya verilmesi teşhis ve tedavi süresini uzattığı gibi hastaların istemeyerek de olsa özel hastanelere yönelmelerine neden olmaktadır. Uygulanan sağlık politikasının, sağlığı piyasalaştırmasına karşı tedbir alınacak mıdır? Hastaların bekleme dolayısıyla hastalığın ilerlemesi ve ölüm ikileminden kurtulması için ne gibi tedbirler alınacaktır? 2015-2016-2017 yıllarında kamu hastaneleri ve özel hastanelerde yapılan muayene sayısı kaçtır? SGK'dan gerek muayene gerekse tedavi işlemleri için özel hastanelere ne kadar ödemiştir? Özel hastanelerin aldığı fark %30'lardan %200'lere çıkarılmıştır, bu çarpıklığın giderilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Tahsin Karaer Eşini Kaybetti

Haberi Oku