ZONGULDAK:
SAHİL GÜVENLİK NEREDE?
Bu fotoğraf bugün Kapuz Plajı'nda çekildi. Güzel havayı plajda değerlendiren vatandaşlar görüntüye isyan ederken, "Bu kadar kuralsızlık olur mu? Balık teknelerinin denizlerde cirit attığı bir zamanda Sahil Güvenlik neden gerekli denetimleri yapmıyor?" diye sordu.

Türkiye'deki yasal mevzuata göre balık avcılığında gırgır ağının kullanılabileceği en sığ suyun derinliği 24 metre olması gerekirken, büyük balıkçı tekneleri adeta balık yuvalarının bulunduğu kayalıkları kazıyor.

Balık neslinin tükenmesin önlemek, çeşidini çoğaltmak, denizlerde biyolojik çeşitliliği koruma amacıyla 1 Eylül 2012 tarihine kadar 18 m olan derinlik, 3/1 nolu Ticari Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile 24 metreye çıkartıldı.

Avrupa Birliği ülkeleri derinlik yasağını 50 metreye kadar çıkararak balık neslini korurken, Türkiye'de yasadışı avlanma nedeniyle balık üretimi her geçen yıl daha da düşüyor.

HALKIN SESİ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Anonim 1 hafta önce

3/1 numaralı tebliğ 2016 da 4/1 numaralı tebliğ oldu daha sonra 2020 yılında 5 /1 numaralı tebliğ oldu güncel olanda şuan bu diye biliyorum.

5/1 numaralı tebliğde de şunlar yazar derinlik için ;
madde 12 karadenizde, 1 eylül - 15 aralık tarihleri arasında kıyıdan itibaren 18 metre derinlikten, 16 aralık - 14 nisan tarihleri arasında 24 metre derinlikten, diğer denizlerimizde ise dönem boyunca kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda gırgır ağları ile avcılık yapılması yasaktır.
muhtemelen resimde görülen yerlerde 20 metre falan olması lazım derinliğin
burada yanlış olan sizin yaptığınız bilinçsiz habercilik.
daha hangi kanun yönetmelik tebliğ onu bilmiyorsun

banner228

“Bozkurt işareti MHP’ye aittir”

Haberi Oku