ZONGULDAK:
Secaattin Gonca'dan Turgut Aydın'a tepki, Selim Alan'a sitem!
Zonguldak eski Belediye Başkanı Secaattin Gonca, Başkan Selim Alan'a sitem etti. Geçtiğimiz hafta Başkan Selim Alan'ın Ulutan barajına yönelik açıklamasından sonra İsmail Eşref'e teşekkür isteyen CHP'li Turgut Aydın'a cevap vermemesini eleştiren Secaattin Gonca, İsmail Eşref döneminde haftanın 5 günü su kesintisi yaşanan Ulutan barajına akar su bağlantısının kendi döneminde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Kendi parti mensubu olan Başkan Selim Alan'ın Turgut Aydın'a cevap vermemesi üzerine kendisinin açıklama yapma zorunluluğunun doğduğunu belirten Gonca,
"Bugün su sıkıntısı yaşanmayacaksa bunu yapılan bu çalışmalara borçluyuz. Zonguldak Belediye Başkanımız Ömer Selim Alan, basına yaptığı açıklamasında su sıkıntısı olmayacak ifadesinin yanında, keşke yukarıda açıkladığım şekliyle geçmişte yaptığımız bu çalışmalara da  yer verebilseydi, Turgut Aydın teşekkürü yanlış yöne yönlendiremez, yıllardır bu sorunları görmezden gelen kendi belediye başkanını da bu işin mimarı olarak ilan etme cesaretini gösteremezdi." ifadesini kullandı.


İŞTE GONCA'NIN O AÇIKLAMASI...

Secaattin Gonca, konuya ilişkin açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan, geçtiğimiz hafta yaptığı ve basında yer alan haberinde özetle “Susuzluk çekmeyiz, 6 ay yetecek suyumuz var. Geçmişte yaşanan kuraklıklardan zaman zaman etkilenen Ulutan barajı, bu yıl yaşanan kuraklıktan etkilenmedi. Barajda şu an 11 milyon metre küp suyumuz var, su sıkıntısı çekmeyiz" açıklamasında bulunmuştur.
   CHP Belediye Meclis üyesi Sayın Turgut Aydın, Belediye Başkanının bu açıklaması üzerine “Evet doğrudur bunun mimarı İsmail Eşref’tir. Ona teşekkür etmeyi unutmuş“ ifadesini kullanmıştır.
   Özellikle belirtmek isterim ki etik olarak Turgut Aydın’ın bu açıklamasına cevap vermesi gereken makam Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan’dır. Doğrusu da budur. Ancak, mensubu bulunduğum AK Partinin Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan’dan bu güne kadar gereken açıklamanın yapılmaması nedeniyle, Ülke gündeminde olan kuraklık haberleri üzerinden haksız siyasi rant elde edebilme çabası olarak gördüğüm Turgut Aydın’ın  açıklamasına derivasyon tünelinin yapıldığı tarihte, dönemin belediye başkanı olmam nedeniyle benim cevap verme zorunluluğum ortaya çıkmıştır.
    Zonguldak il merkezi, Kozlu, Kilimli, Çatalağzı, Muslu ve Gelik belediyelerinin içme ve kullanma suyunun ana kaynağı olan Ulutan barajı(Kozlu barajı olarak da bilinir) bu yerleşim yerlerinin su ihtiyacını karşılamak üzere 1993 yılında işletmeye alınmıştır.
   Baraj devamlı akan bir akarsu üzerinde olmayıp yağmur ve kar sularından beslenmek üzere planlanmış ve yapılmıştır. Bu nedenle zaman zaman yaşanan kuraklık ve  barajda yeterli su toplanmaması nedeniyle su sıkıntıları ortaya çıkmaktaydı. 2003 yılında (görevde değildik) haftanın 5 günü su kesintileri ve tankerlerle su dağıtımı yapıldığı hafızalarımızdadır.
    Su sıkıntısı yaşanmaması için Ulutan barajının acil olarak bir akarsu ile beslenmesi gerekiyordu. Bunun için 2004 yılında göreve başladığımızda halkımızın bir daha su sıkıntısı yaşamaması açısından baraj yakınında bulunan ve merkez Kumtarla köyünden başlayıp Ereğli Gülüç ırmağına dökülen Dereköy deresinin 2542 metre uzunluğunda derivasyon tüneli ile Ulutan barajına bağlanması halinde sorunun giderileceğini tespit etmiştik.
    Ulutan barajı DSİ tarafından tesis edildiği için öncelikle konunun önemi açısından DSİ yetkilileri ile ön görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden sonra, dönemin Ak parti milletvekillerimiz Sayın Köksal Toptan, Polat Türkmen ve Fazlı Erdoğan ile dönemin il başkanı Sayın Celil Uzun ve Belediye Başkanı olarak ben dönemin Çevre ve Orman bakanı Sayın Osman Pepe ve o tarihlerde DSİ Genel Müdürü olan Sayın Veysel Eroğlu ile yaptığımız görüşmeler sonucunda dönemin Başbakanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatları ile projenin bir an önce yapılmasına karar verilmiştir.
     Ardından 31-10-2006 tarihinde Doğanlı derivasyon tüneli ve regülatörü ve bağlantı yollarının yapım işi 2010 fiyatları ile 16.470.395. -TL bedelle ihale edilmiş ve 14-02-2007 tarihinde de yapımına başlanmış devamında da  bitirilerek devreye alınmıştır. O tarihten sonrada Ulutan barajı devamlı akarsudan beslenmeye başlanmıştır. Ulutan barajına yıllık yaklaşık 10 milyon metreküp ilave su kazandırılmıştır.
   Bugün su sıkıntısı yaşanmayacaksa bunu yapılan bu çalışmalara borçluyuz.
    Zonguldak Belediye Başkanımız Ömer Selim Alan, basına yaptığı açıklamasında su sıkıntısı olmayacak ifadesinin yanında, keşke yukarıda açıkladığım şekliyle geçmişte yaptığımız bu çalışmalara da  yer verebilseydi, Turgut Aydın teşekkürü yanlış yöne yönlendiremez, yıllardır bu sorunları görmezden gelen kendi belediye başkanını da bu işin mimarı olarak ilan etme cesaretini gösteremezdi.
   Evet, başta Doğanlı tüneli olmak üzere, atıksu arıtma ve kanalizasyon projesi ile yılların pisliği olan eski çöp depolama yerinin kapatılmasının da mimarı Ak parti hükümeti ve yerelde Belediye Başkanı olduğum 2004-2009 döneminin Belediye yönetimi ve belediye Meclis üyeleridir. Teşekkür gerçek sahiplerine yapılmalıdır.
     Bir kez daha yukarıda belirttiğim şekliyle bu projelere destek olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Saygılarımla." (Haber Merkezi)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Cemil kaya 1 ay önce

Secaattin başkanimız çok doğru söylemiştir marmarayi ecevit yaptirdi diyenler gibi ismail eşref yapti diyenlere cevap verilmelidir

Misafir Avatar
Ak gençlik 1 ay önce

Doğru söylemiş Secaattin başkan Ak partili bir belediye siyasinde Zonguldak susuzluk çekmeyecek ve bunda dönemin Belediye başkanı secaattin goncanın emeği var

banner228

Nazlıaka Zonguldak'a Geliyor

Haberi Oku