ZONGULDAK:
'Seçim yapılmasına gerek kalmayacak”

KESK, 677 ve 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle ihraç edilen kamu çalışanları için basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan KESK dönem sözcüsü Orhan Yılmaz:

“Seçim yapılmasına gerek kalmayacak”

Zonguldak Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), OHAL kapsamında çıkan 677 ve 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen kamu çalışanları ilgili yaptığı basın açıklamasında, “OHAL dönemini, ülkemizin gelecek on yıllarının KHK’lar ile belirlendiği, seçim yapılmasına bile gerek kalmayacak şekilde AKP’nin gelecekte de iktidarda kalmasının zemininin hazırlandığı bir kez daha netleşmiştir” dedi.

“KONFEDERASYONUMUZ AÇIK SALDIRI VE BASKI ALTINDADIR”

Konuşmayı yapan Zonguldak KESK dönem sözcüsü, Orhan Yılmaz,  en son yayımlanan 677-678 sayılı KHK’larla nasıl bir hukuksuzlukla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Açığa alınan, ihraç edilen kamu emekçilerine 677 sayılı KHK ile yenileri eklenmiştir. Kısa süre önce ihraç edilen KESK Kadın Sekreteri arkadaşımız Gülistan Atasoy ve SES MYK üyemiz Fikret Çalagan’dan sonra 677 sayılı KHK ile ihraç edilen MYK üyelerimize büro hizmetleri işkolunda örgütlü sendikamız Büro Emekçileri Sendikası Başkanı Fikret Aslan da eklenmiştir. Yine çok sayıda şube başkanı ve yöneticisi arkadaşımız da 677 sayılı KHK ile ihraç edilmiştir. Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımız açık bir saldırı ve baskı altındadır. Sendikal hak ve özgürlükler KHK’lar yoluyla ortadan kaldırılmıştır. Açık ki, Konfederasyonumuz, sendikalarımız ve üyeler bu yolla biat etmeye zorlanmakta, sendikal eylem ve etkinliklerimizden dolayı pişman ettirilmeye çalışılmaktayız. Ant olsun ki bu hevesleri kursaklarında kalacak. Teslim alamayacaklar, bizler kazanacağız ve kendileri pişman olacak. Sendikamız SES Mardin Şube üyesi Deniz Araç 10 Ekim katliamına ilişkin yapılan basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle ilkin Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla ihraç edilmiş, o karara rağmen ardından 675 KHK ile bir kez daha ihraç edilmiş ve en son 677 sayılı KHK ile de 3’üncü kez ihraç edilmiştir. Hangi tür bir devletin bir muhalifi bu kadar kafaya takabileceğinin değerlendirmesini sizlere bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜM EMEKÇİLERİ, EZİLENLERİ DAVET EDİYORUZ”

KESK’in 21’inci  kuruluş yıldönümünü için Ankara’da dayanışma şenliğini olacağını ifade eden Yılmaz,“8 Aralık 2016 Perşembe akşamı “Dünden Bu Güne Direnenler Buluşuyor!” şiarıyla Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda dayanışma şenliği ile kutlayacağız. Şenliğimize tüm emekçileri, ezilenleri davet ediyoruz.  10-11 Aralık 2016 tarihlerinde beş bölgede “Haklar, OHAL ve KHK’lardan önce gelir! İhraçlarınıza, Açığa Almalarınıza, Sürgün Ve Cezalarınıza Teslim Olmayacağız!”  şiarıyla bölge mitingleri gerçekleştireceğiz. 1 Aralık-6 Aralık 2016 tarihleri arasında KESK MYK üyeleri ve Sendikalarımızın MYK üyeleri ile birlikte mitinglerin yapılacağı iller ve katılımcı illerde bölge mitinglerine hazırlık ve ihraçlar/açığa almalar, gözaltı ve tutuklamalar, baskılar gündemiyle toplantılar yapılacaktır. 15 Aralık 2016 tarihinde tüm illerde emekçilerin hak ve çıkarlarını budayan 2017 bütçesine karşı basın açıklamaları yapılacak. 20 Aralık 2016 tarihinde  ‘İşimi Ekmeğimi Geri İstiyorum!’ şiarıyla, İstanbul’dan Ankara’ya, ihraç edilen üyelerimizin özne olacağı araçsız “Emekçi Yürüyüşü” eylemi yapılacak, yürüyüş Ankara merkezli bir eylemle sonlandırılacaktır” dedi.

“BU SÜRECİN EN BÜYÜK KAYBEDENİ AKP OLACAKTIR”

Bu sürecin en büyük kaybedeni demokratik ilkelere, temel hak ve özgürlüklere savaş açan AKP olacağını iddia eden Yılmaz, “Darbenin bastırılmasının onu da içinde büyüten sistemin değişmesi anlamına gelmediği yaşadığımız AKP darbesi ile bir kez daha kanıtlanmıştır. Ancak resmi-gayrı resmi birçok darbeyi yaşayanalar şunu da iyi bilir ki, her darbe sonunda kendi darbecilerini de yemektedir. Bu sürecin en büyük kaybedeni demokratik ilkelere, temel hak ve özgürlüklere savaş açan AKP olacaktır. Darbe girişimi bahane edilerek AKP ajandasında geçmişten bugüne var olagelen kamunun tasfiyesi politikalarına hız verilmesini kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bu uygulamalara karşı üyelerimizi yalnız bırakmayacağız. Bu puslu havayı fırsat bilerek ekmeğimize, işimize, aşımıza, geleceğimize yönelik geliştirilen saldırılara fiili, meşru ve örgütlü mücadele ile cevap vereceğiz. Halklarımızı, emekçileri patlama noktasına getiren, çok tehlikeli bir noktaya varan kutuplaştırma ve gerginlik siyasetine derhal son verilmelidir” diye konuştu.

Aycan KARADAĞ

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

AKP 19 MAHALLEDE

Haberi Oku