Siber Dünyanın Koruyucuları yetişiyor

ZONGULDAK 09.04.2021, 18:02
210
Siber Dünyanın Koruyucuları yetişiyor

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından düzenlenen, Bartın ve Karabük Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Siber Güvenlik Takımı, “Siber Vatan” eğitimleri kapsamında İleri Linux, İleri Network ve CEH (Sertifikalı Etik Hacker) Eğitimi’nin ardından yeni bir programı daha başarıyla tamamladı.
Bu kapsamda öğrenciler, alanında yetkin kişiler tarafından uygulamalı olarak Zararlı Yazılım ve Tersine Mühendislik Eğitimi ile Capture The Flag (CTF) Eğitimi aldı. Eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.


“Öğrencileri usta-çırak eğitim programına dâhil ediyoruz”


Siber Güvenliğin alt dallarından biri olan zararlı yazılım ve tersine mühendisliğin amacı, bir zararlı yazılımın sistem üzerinde hangi davranışları gösterdiği, sisteme bulaşma amacı, içerisinde bir zero day güvenlik açığı kullanılıp kullanılmadığı gibi farklı sorulara cevap aramaktır. Yapılan analizler sonucunda ortaya çıkan göstergeler (indicators) üzerinden bir analiz raporu çıkartılmaktadır. Bu çalışmalar ile saldırganların oluşturmuş olduğu tehdit seviyesinin en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Bu eğitimlerde başarılı olan öğrenciler 1 yıl boyunca devam edecek Usta – Çırak eğitim programına dahil edilmesi planlanmaktadır.
CTF eğitimi ile yarışmacılara farklı bakış açıları kazandırılması ve siber güvenlik konusunda belirli düzeyde bilgi sahibi olan insanların pratiklerinin artırılması amaçlanmaktadır. CTF yarışmaları katılımcılara siber güvenlik alanında edinilen bilgilerin pekiştirilmesi ve gelişimin sürdürülebilir olması konusunda yardımcı olabilmektedir. 
Eğitimler Bartın Üniversitesi’nde Doç. Dr. Alper Aytekin ve Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Burak Ceyhan, Karabük Üniversitesinde ise Dr. Öğr. Üyesi Yüksel Çelik koordinasyon ve danışmanlığında gerçekleştirildi.
Eğitimler daha önce Siber Vatan Çalışmaları kapsamında eğitim alarak alanında yetkin konuma gelen Fatih Şensoy, Olcay Esir, Murat Erdem, Efe Himmet Öztürk Ve Sadican Üstün tarafından verilirken, Bartın Üniversitesi’nden Doç. Dr. Alper Aytekin ve Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Burak Ceyhan, Karabük Üniversitesinde ise Dr. Öğr. Üyesi Yüksel Çelik koordinasyon ve danışmanlığında gerçekleştirildi.

“280 öğrenciye 1.068 saat teknik eğitim”


Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından başta ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması olmak üzere bölge planı ve üst ölçekli planlar çerçevesinde girişimciliğin geliştirilmesi, genç istihdamının arttırılması ve ulusal stratejilere hizmet edilmesi amacıyla lise ve üniversitelerden 280 öğrenciye 1.068 saat teknik eğitim verilmiş, konferans, seminer, usta çırak buluşmaları, teknik gezi gibi farklı etkinlikler düzenlenerek öğrencilerde bu konuda farkındalık oluşturulmasına imkân sağlanmıştır.
Bir sonraki eğitim olarak planımız ise enerji ve doğalgaz altyapıları, su şebekeleri, sağlık sistemleri, raylı ulaşım altyapıları, hava ulaşım kontrol sistemleri, savunma sanayi altyapıları, nükleer tesisler ve üretim tesisleri gibi kritik altyapılarda kullanılmakta olan EKS/SCADA sistemler ve güvenliği noktasında olacaktır.

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu