FLAŞ HABER
ZONGULDAK:
Sirkatini söylüyor


Kozlu Belediyesinin yeni başkanı Kerim Yılmaz, halk otobüslerine yapılan insafsız zamda payı olmadığını açıklamak için her yere astırdığı ilanda kendi kendini yalanladı.

Kozlu Belediyesi halk otobüslerine haziran ayı içinde son derece insafsız bir zam yapıldı. Belediye Başkanı Kerim Yılmaz güzergahına göre yüzde 11 ile yüzde 44,4 oranında değişen zamlarda sözüm ona payı olmadığını açıklamak için tüm otobüs ve duraklara ilan astırdı. Asılan ilanlarda, “Belediyemize ait 6 adet güzergâh, 2866 Sayılı İhale Kanunu’nun 35/A maddesine göre, 28.09.2009 tarihinde yapılan ihale ile 10 yıllığına ihale edilmiş olup, yapılan ihale BEKARD firması uhdesinde kalmıştır.  Yapılan sözleşmeye binaen, 09.12.2009 tarihinde çalışmaya başlamak üzere, 07.12.2017 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Teknik şartnamenin taşıma tarifesi başlıklı 5. maddesi ile ‘Bilet ücretleri her yıl yüzde 10 artırılır’ denilmektedir ve yapılan zamlar buna dayanılarak yapılmaktadır. (Son zamlarda oluşan bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması adına bilgilendirme yapılmasına gerek duyulmuştur.)” diyerek suçu eski belediye başkanı Ali Bektaş’a attı.

SÖZLEŞME KÖTÜ, UYGULAMA ONDAN DA KÖTÜ
Basit bir hesaplamayla bile yapılan tüm zamlarının yüzde 10’un üzerinde olduğu belliyken, Yılmaz’ın bu tavrı, kamuoyunda, “Sirkatini söylüyor” şeklinde yorumlandı. Bir önceki tarifede Fatih Sitesi ile Kozlu arası 2 lira iken, sözleşmeye göre en fazla 2.20 olması gereken hat, yüzde 17,5 zamla 2.35 lira oldu. Aynı hatta manyetik kartlı binişler için yapılan zam oranı ise yüzde 12,5 oldu. Yapılan zamdan en çok etkilenenlerse öğrenciler oldu. Önceden 1,35 lira olan Tıp Fakültesi öğrenci bilet fiyatı yüzde 44,4 zamla 1,95’e çıkarıldı. Normal kartlarda yapılan zam da yüzde 10’nun üzerinde olurken, vatandaşlar, “Ali Bektaş’ın yaptığı sözleşme kötü, Kerim Yılmaz’ın uygulaması ondan da kötü” yorumlarında bulundu. 

 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hızla...

Haberi Oku