ZONGULDAK:
Tam anlamıyla rezalet!
Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal’ın Filyos Irmağı içine büz döşeyerek oluşturmaya çalıştığı ucube yolu, “tarihi adım” olarak niteleyip ilçe olma mesajları vermesi alay konusu olurken, Filyos Limanı’nın güvenliğini de tehlikeye sokan yapıya yetkililerin nasıl göz yumduğu merak ediliyor. Kaçak olarak yapılan işin Tosyalı Holding’e yaptırıldığının açıklanması ise, “Bakanlık, yönetici şirket, yerel yönetim arasında saadet zinciri oluşturuldu” yorumlarının yapılmasına neden oluyor.

Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal’ın, belediyenin resmi internet sitesinde, “Tarihi adım” anonsuyla yaptığı paylaşım, gören herkesi hayrete düşürüyor. Ünal’ın yaptığı fotoğraflı paylaşımda, Filyos ırmağının içine yaklaşık 2 metre çapında büz döşenerek, üzerinde yol oluşturulduğu görülüyor. Açıklamasında, Filyos Limanı ile Filyos’u birbirine bağlayacağını iddia ettiği yapının, 250 metre genişliğindeki ırmağın 200 metrelik bölümünde imalatının tamamlandığı, kalan 40-50 metrelik bölümün de yılbaşına kadar bitirileceği bilgisine de yer veriyor. 

BAKANLIK, YÖNETİCİ ŞİRKET, YEREL YÖNETİM ARASINDA SAADET ZİNCİRİ Mİ OLUŞTU?


Ömer Ünal “hayalim” dediği yapıyı Filyos Endüstri Bölgesine hiçbir duyuru ve ihale yapılmadan “Yönetici şirket” olarak atanan Tosyalı Holding’e yaptırdığını, “ayağına gelen fırsatı değerlendirmek” cümlesiyle açıklıyor. Ünal’ın bu açıklamaları, “Filyos’ta, kim bilir daha ne kadar yasa dışı işler yapıldı” sorusunu akıllara getirirken bakanlık, yönetici şirket, yerel yönetim arasında oluşan saadet zincirini de ortaya koyuyor.

DOĞAL AFET SİYASİ GÖRÜŞ, YANDAŞ DİNLEMEZ
 
Bu tip yapıları “ucube” olarak tanımlayan konunun uzmanları, “Büzlerle menfez oluşturulup üzerinden geçilmesine küçük derelerde bile izin verilmediğini, Filyos gibi sel potansiyeli yüksek bir ırmakta düşünülmesinin bile akıldışı olduğunu söyleyen uzmanlar, “Ömer Ünal siyasi gücüne sığınarak pervasızca hareket ediyor. Ancak doğal afet siyasi görüş, yandaş dinlemez. Şu anda havaların kurak gitmesi nedeniyle ihtiyaca cevap veriyor gibi görünen yapı, suların yükseldiği anda, felakete neden olacaktır” diyor.

DSİ NASIL GÖZ YUMUYOR


Yapılan işin limanın dolgu alanını da tehdit ettiğini bildiren uzmanlar, “O büzleri, bir ağaç dalının bile tıkayıp ırmağın taşkına neden olması mümkünken buna DSİ nasıl göz yumuyor anlamak mümkün değil. İmalatı Tosyalı Holding’in yapmasıysa oraya nasıl yönetici şirket olduğunu da gösteriyor. Filyos’ta daha başka hangi usulsüz iş yapıldığını kimse bilmiyor. Ömer Ünal’ın resmen gecekondu mahiyetindeki bir işin üstüne çıkıp poz vermesi gerçekten şaka gibi.  Bir belediye başkanı kentini bunca tehlikeye atan bir işle nasıl övünür akılla açıklamak mümkün değil” diyor.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN AYAĞINA GELEN FIRSATI DEĞERLENDİRMİŞ


Filyos Belediyesinin hesabından yapılan paylaşımda imalatın Tosyalı Holding’e yaptırıldığı “Belediye Başkanımız Ömer Ünal ayağına gelen fırsatı değerlendirmek için TOSYALI HOLDİNG yetkilileri ile görüşerek hayal ettiğini yaptı ve Sefercik Mahallemizin altından ırmağın iki yakasını birleştirmek ve limanın Filyos’a daha yakın olmasını sağlamak için çalışmalara başlandı. 2021 yılında Filyos Limanı ile Filyos arasındaki mesafe 2,5 kilometre gidiş 2,5 kilometre dönüş olmak üzere 5 kilometreye düşüyor. Limana en yakın yerleşim yeri artık Filyos oluyor” şeklindeki cümlelerle ifade ediliyor.

ESAS HEDEFİ FİLYOS’U İLÇE YAPMAKMIŞ


Paylaşımında, yılbaşından sonra Filyos tarafında da inşaat ve hafriyat çalışmalarına başlanacağı bilgisine de yer veren Ünal, “Bundan sonraki hedefimiz Filyos’u ilçe yapmak. Hedeflerimize birer birer ulaşıyoruz. Sizin destekleriniz ile Filyos’u ilçe de yapacağız” diyor. Halkın Sesi, hiçbir hesaba, projeye dayanmadan yaptığı kaçak yapının üzerine çıkıp ilçe olma hayali kuran Ömer Ünal’ı öncelikle bu bilim dışı projeden vaz geçip, ortaya çıkacak kamu zararını ödemeye çağırıyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

BEKLENEN KAR GELDİ!

Haberi Oku