ZONGULDAK:
TARAK GEMİSİ…

2005 yılına kadar, her Zonguldaklının sahilde banka oturup manevralarını ve çalışmasını saatlerce izleyip doyamadığı, liman ailesinden biri olan kovalı dip tarama ve temizleme “Tarak Gemisi” vardı. Liman artıklarını açık denize taşıyıp boşaltan iki adette atık gemisi vardı. “Murat Turgut” ve “Sefer Garip” ismindeki bu gemiler isimlerini, eski Zonguldak gemi kaptanlarından almışlardı. Bu dökü gemileri Tarak’ın manevralarını sağladıkları gibi dönüşümlü olarak yükledikleri atıkları açık denize taşıyıp altında bulunan kapaklarını caka ederek boşaltıp geri gelirlerdi…

1959 yılında Rusya’dan 604 bin dolara alınan Tarak Gemisi saatte 250 metreküp atığı, 10 metre derinlikten kovalarla tarayabilme özelliğine sahipti. Karaya halatlarla sabitlenerek çalışan Tarak, yine karada özel yapılmış elektrik panosundan alınan elektrik enerjisiyle çalışırdı.

1959 yılında liman hizmeti için alınan Tarak Gemisi, 2005 yılında eski rıhtımda parçalanarak hurdaya satıldı…

Yüksel Yıldırım

Zonguldak Nostalji
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Sadettin yildiz 3 hafta önce

Bir şeyi düzeltmek istiyorum elektirigi dışardan değil geminin makina dairesindeki jeneratörden temin ediyordu gemi o kadar teferruatli indiki ama zamanla arızalan o teferutlar ipta edilip kusa çevrilmişti yıllarda tamir ekibinde çalışma şansım oldu tavan saçlarındaki deformasyon yüzünden hurdaya çıkarıldı aradan bir kaç yıl sonra samsundan gelen çok ilkel kapma sistemiyle dip taraması yapılırken rıhtımdan tarama işlemini seyreden Allah nurlar içinde yatırsın değerli bugumuz daire başkanımız rahmetli cengiz olgun beyin yanına gidip başkanım bizim hurdaya ayrılan yatak gemisinin yanında çok ilkel değilmi sayın baskanim dediğimde çok haklısın gerçekten öyle keşke o gemiyi yasatabilseydik demişti?

Misafir Avatar
YaşaDede 3 hafta önce

SEFER GARİP KLEPESİ
PENDİK KAYNARCA'DA ATIL VAZİYETTE...

banner228

KORONAYA YAKALANDILAR

Haberi Oku