TEKNOPARK’I TANITTILAR

ZONGULDAK 16.01.2017, 14:13 16.01.2017, 14:15
1859

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından hazırlanan Teknopark projesinin sunumu gerçekleştirildi. Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşen sunumda konuşan Vali Ali Kaban, Zonguldak’ın gelişmesi için önemli bir proje olduğunu belirterek, “Üniversitemizin her türlü anlamdaki çalışmalarından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından hazırlanan Teknopark projesinin sunumu için Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Çaycuma MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hikmet Yazıcı ve beraberindeki heyet Zonguldak Valisi Ali Kaban’ı ziyaret etti. BEÜ Ahşap Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından şehit ailelerine hediye edilmek üzere tasarlanan ahşap oyuncaklar da teslim edildi.

ÜNİVERSİTEMİZİN DE DESTEK VERMESİNİ BEKLİYORUM”

Sunumdan önce; Filyos Vadi Bölgesindeki 110 hektarlık kuş cenneti olduğunu ve bu alanla ilgili BEÜ’den çalışma beklediklerini söyleyen Vali Kaban, “Özellikle bölgemizde artık yoğun bir şekilde gündeme gelen Filyos Projesi ve sonrasında oluşacak olan yoğunluklar, bir taraftan da değişik yerel düzeydeki, Zonguldak ve BAKKA düzeyindeki çalışmalarla desteklenmesi gerekiyor. Bunun bir parçası olanak Özel İdare yeni kentleşmeye uygun bir çalışmayı başlatmıştı. O çalışma bir hayli ilerledi. Özellikle İller Bankası projeye destek verdi. İller Bankası üzerinden bir ihale süreci yaşandı. Alt yapısını da BEÜ hazırlamıştı. Onun orada bir 50 bin nüfuslu kentin oluşumuna uygun bir imar planı yaklaşık 4 bin nektar civarındaydı. Bir yerleşmenin oluşması için oranın da yarın kötü kentleşmeye bir gecekondulaşmaya uğramaması için bir ön hazırlıktı. BEÜ ve Özel İdarenin çabasıydı. Bir diğer kısmı o konuda ben üniversitemizin de destek vermesini bekliyorum. Bölgede 110 hektarlık kuş cenneti var. Bu alan hemen oluşacak olan limana ve endüstri bölgesine komşu olacak. Bölge, Türkiye kuşlarının önemli bir kısmını arz ediyor. Diğer çalışmalara koşut yapılması gerekiyor. Bakanımız ve Başbakanımız da belirttiler. Buranın çevre dostu olacağını belirttiler” diye konuştu.

“ÇALIŞMALARINI DENGELEDİKLERİNİ GÖRÜYORUM”

Teknopark projesi hakkında da açıklamada bulunan Kaban, “Üniversitemizin bölgede konuşlandırmak üzere Zonguldak’ı bir merkez olarak ona uygun bir tarzla, çalışması var. Üniversitenin; hassasiyetleri dengeli bir şekilde gerek merkez; gerek ilçeler olmak üzere gerek vadi bölgesi olmak üzere bunları gerek toplumsal, gerek ekonomik gelişmeleri göz önünde tutarak yatırımlarını, oralardaki okullaşma çalışmalarını dengelediklerini görüyorum. Üniversitemizin her türlü anlamdaki çalışmalarından memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“ÜZÜLMEZ’DEKİ BOŞ BİNAMIZI TEKNOPARK OLARAK KULLANMAYI ÖNGÖRÜYORUZ”

Teknopark projesi hakkında bilgi veren Rektör Mahmut Özer,  proje için Üzülmez ’de ki boş binanın kullanılabileceğini vurgulayarak, “OBM ile önümüzdeki günlerde bir toplantımız var. Bu çerçevede yapılacak çalışmalarda destek vermeye hazırız. Teknopark’ın özelliği Zonguldak ve çevresindeki girişimcilerin yer alacağı bir şirket olacak. Arkadaşlar yoğun bir saha çalışması yaptılar. Elde edilen bulgular sürdürülebilir bir TEKNOPARK olabileceğini gördük. Çoğu üniversiteler teknoparklar kuruyor ama sürdürülebilirlik önemli. Üzülmez’deki boş binamızı Teknopark olarak kullanmayı öngörüyoruz” dedi.

Aycan KARADAĞ 

Yorumlar (0)
17
açık