ZONGULDAK:
Termik santraller üretime ara vermeli
TEMA Vakfı resmi sosyal medya hesabından yaptığı,  “Neden Zonguldak?” başlıklı paylaşımında ülke genelinde akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerde en yüksek orana sahip olan Zonguldak’ta termik santrallerin üretime ara vermesini istedi.

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı  sosyal medya üzerinden “Neden Zonguldak” başlıklı bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Covid-19 pandemisine bağlı olarak alınan önlemlerde 30 büyük ilin dışında Zonguldak iline de giriş çıkışların yasaklanması ve bunun bölgedeki akciğer hastalıklarına dayandırılması bölgedeki termik santrallerin ve kömür madenciliğinin neden olduğu sağlık problemlerini açıkça göz önüne sermiştir” denildi. 

ZONGULDAK SALGINA KARŞI DAHA DA KIRILGANDIR
Akciğer hastalığına bağlı ölümlerle ilgili bilgilerin de yer aldığı paylaşımda, “Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılında yayınlamış olduğu Sağlık İstatistik Yıllığı’na göre Türkiye’de gerçekleşen ölümlerin %12,5'i solunum sistemi hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Zonguldak ise ülke genelinde ölümlerde en yüksek orana sahiptir. Tüm bu nedenlerle Zonguldak salgına karşı daha da kırılgandır. Kırılganlığın nedeni şehrin ekonomisinin kömüre dayalı olmasıdır” denildi.

KÖMÜR EKONOMİSİNİN YERİNİ ALACAK YOLLAR BULUNSUN
TEMA açıklaması, “Bu zor ve olağanüstü zamanlarda, Zonguldak'taki kömürlü termik santraller üretime ara vermelidir. Zonguldak halkı ve maden çalışanlarının sağlığı için kömürün ve ekonomisinin yerini alacak yollar artık bulunmalıdır. Bu dönüşümü sağlayacak politika ve uygulamaları hızla hayata geçirmeleri için tüm yöneticilere çağrı yapıyoruz” şeklinde ifadeyle son buldu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hırsız var 2 ay önce

Termik santrlaler ile insanları öldürüyorlar

banner228

Sınava girecek adaylar için 37 bin maske dikecekler

Haberi Oku