Topluca organ bağışında bulundular

ZONGULDAK 17.11.2017, 12:32 17.11.2017, 12:33
979
Topluca organ bağışında bulundular


            İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen organ bağışı ve nakli haftası etkinlikleri kapsamında Zonguldak’  ta yaşayan beş bayan organ bağışına destek vermek amacıyla Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlık Hizmetleri Şubesi Organ Bağışı Koordinatörlüğüne müracaat ederek topluca organ bağışında bulundular.
        Organ bağışı sonrasında bir açıklamada bulunan Hatice Geçkin, Gülhan Öcal, Ceyda Terbıyık, Günay Biçer ve Emine Karaöz  duygularını şöyle anlattılar. “ Geçtiğimiz hafta içersinde doğum gününde organ bağışında bulunan Nazmiye Doğangaç adındaki bayan arkadaşımızın organlarını bağışlayarak , “ ben hayatta hiç mutlu olamadım kalbimi alan kişi onu mutlu etsin “ sözü bizleri çok etkiledi ve duygulandırarak bizlerde  organ bağışında bulunmaya karar verdik. Bu nedenle toprak olup çürüyeceğine bizden sonraki insanlara umut olsun diyoruz . 
       Düzenlenen bağış sonrasında konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Ertuğrul Güner ise şunları söyledi. “ Bağışlanan her organ yapılan her nakil aslında kurtarılan bir hayat ifade eder. Ancak Türkiye de organ bağışının istenilen düzeyde değildir. Türkiye de organ nakillerinin yüzde 75-80’i canlıdan alınan organlarla gerçekleştiriliyor. Bu şekilde yapılan nakillerde tamamen sağlam olan bir kişi ameliyat edilip, organının bir kısmı veya yarısı alınıyor. Bu çok istenmeyen bir durum olmasına rağmen insanları yaşatmak için yapmak zorunda kalıyoruz. Yurtdışında ise bu durumun tam tersi söz konusudur. Canlıdan alınan organlarla yapılan nakiller yüzde 25 oranında ölen insanlardan yapılan nakiller ise yüzde 75-80 seviyesindedir. Bu konuda hassasiyet gösterip organlarını bağışlayan vatandaşlara organ bekleyen hastalar adına teşekkür ediyorum “ dedi.  

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu