ZONGULDAK:
TTK, ÇİNLİ ŞİRKETLERE SATILABİLİR
 İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen:“TTK, ÇİNLİ ŞİRKETLERE SATILABİLİR”


İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, TBMM’ ye sunulan yeni Torba Yasa Teklifinde Zonguldak’ın geleceğini yakından ilgilendiren değişiklik konusunda Zonguldak halkı ve Genel Maden İşçileri Sendikasını uyardı. Erkmen hazırlanan torba yasa ile TTK’nın Varlık Fonu tarafından Çinli firmalara satılabileceğini öngördüklerini söyledi. 

Söz konusu Torba Yasada kamuda faaliyet gösteren TTK, TKİ, Eti Gümüş, Eti Maden gibi kurumları bünyesine alarak Özel hukuk tüzel kişiliğine sahip, A.Ş statüsünde Maden Holding kurulcağına vurgu yapan Erkmen, bu kuruluşun Türkiye Varlık Fonuna devrederek madenlerle ilgili faaliyetlerin Sayıştay ve TBMM denetimi dışına çıkarılacağını öne sürdü.

Türkiye Varlık Fonu’nun Maden Holding bünyesindeki maden sahalarını ve ruhsatlarını kısa bir süre işletip, sonrasında satışa çıkaracağını öne süren Yavuz Erkmen, “Bunun anlamı Türkiye Varlık Fonu’nun yapısı ve bugüne kadar bünyesine aldığı kurumların başına ne geldiyse ve ya geliyorsa aynı şeyler TTK’ nın da başına gelecektir.  Nitekim geçtiğimiz Nisan ayında Çin sevleti ihracat sigortası kuruluşu Sinosure ile Türkiye Varlık Fonu arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Çinli altyapı, ulaşım, müteahhitlik, madencilik, enerji, şirketlerinin Türkiye’ deki satın alma, yatırım, ortalık ve hisse alımları, danışmanlık amaçlı 5 milyar dolarlık finansmanın Çinli şirketlere sağlanacağı yazılı ve görsel basında yer almıştı.

Bu da bize yasa teklifindeki düzenlemeler göz önüne alındığında Maden Holding bünyesindeki kurumların Türkiye Varlık Fonu’na parasal kaynak bulma amaçlı kullanılacağının işaretlerini göstermektedir. Bugüne kadar 70 milyar doları aşkın özelleştirme yapılarak ülkemizin önemli kamu şirketlerini elden çıkaran iktidarın, şimdi yer üstünde satacak şirket ve ya varlık kalmayınca ya da çok aza inince şimdi sıranın yeraltı değerlerimize geldiğinin görüldüğüdür, dolayısıyla tahminimiz TTK’nında Çinli şirketlere satışının ön hazırlığının yapıldığıdır.  Bu açıdan bu yasa teklifinin akıbetinin Zonguldak kamuoyunca yakından takip edilmesi, amaçlı bu uyarımızı yapıyor, tarafımızdan da takip edileceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” dedi.
(Haber : Şebnem Saka)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mahir 2 hafta önce

merak etmeyin.bedava verseler de alan olmaz.nerede o keriz.

banner228

CUMHURİYET BAYRAMI’NI UNUTTU!

Haberi Oku