ZONGULDAK:
#TürkiyeZonguldakınFenerineSahipÇık
 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın ( TÜGVA ) Zonguldak’ın cennet köşelerinden SİT alanı kapsamındaki Fener Mahallesi’ndeki bir araziye talip olmasına karşı eylem kararı çıktı. Fener Mahallesi sakinleri bugün #TürkiyeZonguldakınFenerineSahipÇık sloganıyla kampanya başlatma kararı aldı. Önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşlarının ve siyasilerin desteğiyle Fener Mahallesi’nde büyük bir halk buluşması gerçekleştirilecek. Bilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu TÜGVA Zonguldak’ın SİT alanı kapsamındaki Fener Mahallesi’ne göz dikmişti. TÜGVA’nın Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) yaptığı başvurunun karara bağlanması seçimlerden önce kamuoyunun tepkisini çekmemek için 24 Haziran sonrasına ertelenmişti. Bilal Erdoğan, 17 Aralık’la birlikte gündemden düşmeyen hem TÜRGEV’in hem de kardeş kuruluşu TÜGVA’nın yönetiminde bulunuyor. Vakıf kentin en merkezi bölgesine sosyal tesisler yapmayı planlıyor.

Eylem kararı

Cumhuriyet’in haberinin ardından Fener Mahallesi sakinleri Maden Mühendisleri Lokali’nde basına kapalı bir toplantı yaptı. Siyasilerin, STK temsilcilerinin de katıldığı toplantıda mahalle sakinleri “eylem kararı” aldı. Bir komite oluşturulması kararlaştırılırken bugün #TürkiyeZonguldakınFenerineSahipÇık sloganıyla kampanya başlatılacak.

Halk buluşması

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP’den Zonguldak milletvekili seçilen ve aynı zamanda Fener Mahallesi’nde yaşayan Deniz Yavuzyılmaz TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile telefonda görüştüğünü, “TÜGVA’nın başvurusunu doğruladığını ancak talebin değerlendirildiğini henüz karar alınmadığını” söylediğini aktardı. “Bizde kesinlikle bir derneğe, vakfa verilecekse Sakatlar Derneği, Şehit Maden Aileleri Derneği gibi kamu yararını gözeten ve Zonguldak’ta faaliyet gösteren derneklere tahsis edilmesini istedik” diyen CHP’li Yavuzyılmaz, eylem süreciyle ilgili gelişmeleri ise şöyle anlattı: “Ortak yaşam alanlarının siyasallaştırılmaması gerekiyor. Fener Mahallesi sakinleri Zonguldaklının hayallerinde, çocukluk anılarında yeri olan gözbebeği mahallenin talan edilmesine izin vermemekte kararlı gözüküyor. Önümüzdeki günlerde Fener Mahallesi’nde bir halk buluşması gerçekleştirilecek. Baromuzu, STK’lerimizi ve halkımızı davet edeceğiz. Zonguldak dışında yaşayan Zonguldaklıları da davet ediyoruz. Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de talep olması halinde belediye olarak işletmeye talip olabileceklerini bize iletti.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Yesim Berberoglu 2 yıl önce

Ben Fenerde dogup buyudum. Simdi gurbette olsamda Fener bizimdir. Bizim kalacak..!

Misafir Avatar
Nejla dogukan 2 yıl önce

Orası çocukluğu ,gençliği hatta yaşlılığı fenerde geçmiş Zongudaklilarindir ..

Misafir Avatar
Sadık Ahmet 2 yıl önce

Bakalım bu eyleme Kent Konseyi ve başkanı katılacak mı çok merak ediyorum..

Misafir Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Yıllar dır orada ne yapıldı ne işe yaradı orası içkici lerin bonzaicilerin her kafulun dibi aşk yuvası yıllardır mühendis müdür barınakları yazlık ve kisliklari neye yaradı bırakın artık kim ne iyi yaparsa yapsın zihniyetiniz hep geri kalmış.

Misafir Avatar
Seval Altay 2 yıl önce

Daha yetmedimi bu ulkenin yesilliklerini talan ettikleri kimlere canak tuttugunuz belli orasi talan edilirken sizin elinize ne gececek yine sogan patatesi 10 tl den yiyeceksiniz onlarda orada biftek pirzola yiyecekler ben zonguldakliyim ama orada yasamiyorum bir zonguldakli olarak yaptiginiz yorumu kiniyor ve artik birilerine canak tutmaktan vazgecmenizi salik veriyorum size

-Beğenmedim(0)

banner228

Kızılay’dan vatandaşlara çağrı

Haberi Oku