ZONGULDAK:
ULUPINAR, UZUN MEHMET'İ ANDI, KÖMÜR GÜNÜNÜ KUTLADI…

Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, “8 Kasım Uzun Mehmet’ i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü” ile ilgili yazılı bir mesaj yayımladı.

Ulupınar mesajında;

Karaelmas serüveni ülkemizde dönemin Bahriye erlerinden Uzun Mehmet’in 8 Kasım 1829 yılında Ereğli’ de taşkömürünü bulması ile başlamıştır. Karaelmas hem ülkenin hem de bölgenin kaderini etkilemiştir. Bu keşif bu günkü kömür işletmeciliğinin temelini oluşturmuştur. Ülkenin kalkınmasında ve sanayileşmesinde Zonguldak havzası yıllarca önemli bir lokomotif görevi üstlenmiştir. Ülkenin sanayileşmesinde çok önemli rolü olan demir-çelik üretiminin de temel girdisi olmuştur.

Devlet işletmeciliği 1929 yılındaki büyük bunalım sonrası bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de rağbet görmüştür.

Uzun süre ülkemizin taşkömürü talebini karşılayan TTK nın üzerine aldığı sorumluluk devletin genel sanayi ve enerji politikalarına uygun olarak taşkömürü rezervlerinin mümkün olan en ucuz maliyetle ve çevreye en az zararı verecek şekilde değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasıdır. Hedef ise Taşkömürü madenciliğinde ileri ve yeni teknolojilerin kullanılarak üretim ve verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi başta demir-çelik sektörü olmak üzere ülkemiz sanayisinde kullanılan taşkömürü ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktır.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilen bir işletme haline getirmek amacıyla yeniden yapılanma programı ve üretimi artırma çalışmalarına hız verilmiştir.

2015 yılı yatırım tutarı 35,6 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Yıllardan beri gecikmiş ve kurum için önem arz eden bazı projeler hizmet alımı yolu ile yaptırılmaktadır. Maden kanununda yapılan değişiklikle kurum tarafından işletilemeyen ve atıl durumdaki kömür rezervleri rödevans yolu ile üçüncü şahıslara verilmiştir.

            Zonguldak, kömür sayesinde büyümüş ve kömür sayesinde tanınmıştır. Zonguldak kömür sayesinde o kadar önem kazanmıştır ki Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra, kanunla ilk kurulan vilayet olmuştur. Zonguldak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde koruma altına alınması gereken en önemli üç ilden birisiydi. Türkiye'de üretilecek demir-çelik için olmazsa olmaz olan, tek stratejik önem taşıyan maden taş kömürüydü. Zonguldaklılar da bu önemli maden için her zaman gereğini yapmış ve bu uğurda bugüne kadar 5 binden fazla maden şehidi vermiştir.

Bu vesile ile taşkömürünü bulan ve tarihe “ilk maden şehidi” olarak geçen Uzun Mehmet’e ve bugüne kadar madenlerde hayatını kaybetmiş bütün maden şehitlerine Allah'tan rahmet dilerken minnetle anıyor, madenlerde canı pahasına alın teri döken tüm madencilere Yüce Yaradan'ın kolaylıklar vermesini diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.    

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Tophane Operasyonunda 4 Tutuklama

Haberi Oku