Vali, Belediye Başkanı ve Vekillere seslendi

ZONGULDAK 10.04.2021, 15:01 10.04.2021, 15:30
176
Vali, Belediye Başkanı ve Vekillere seslendi

DEVA Partisi İl Başkanı Av. Fatih Keleş, Ülke genelinde olduğu gibi özelliklede emekli kentine dönüşen Zonguldak’ta işsizliğin intihar vakalarının artırdığını söyledi. 
Keleş, İnsanların tükenmişlik ruh haline itildiğini işsizliğin kronik vaka haline geldiğini kaydederek, “TÜİK tarafından düşük seviyelerde açıklansa da ülkemizde işsizlik, kronik bir sorun hale gelmiş durumdadır. Yakın tarihimizdeki en ciddi krizlerden biri olan mevcut ekonomik kriz, vatandaşlarımızı insani gereksinimlerini karşılayamayacak hale getirdiğini ve onları tükenmişlik duygusuna ittiğini üzülerek görmekteyiz. 
“SİSTEM BOZULDU VE KOKUŞTU”
Gelecek kaygısının, işsizliğin, liyakatin yerini adam kayırmacılığın olduğu bozuk sistemde, gençlerimiz de vatandaşlarımız da yoksulluk içerisinde yaşam mücadelesi vermektedir.  Sadece geçtiğimiz haftalarda Zonguldak’ta onlarca insan intihara veya intihar teşebbüsüne kalkışmıştır. Gençlerimiz ümitsiz, hayal kuramaz duruma gelmiştir.  Pandemi döneminde binlerce vatandaşımız işsiz kalırken, küçük esnaf iflas ederken, sermaye kârlarında ise artış devam etmektedir” dedi.
Fatih Keleş, “Geleceğimizin ümidi, yarınlarımızın mimarı olarak gördüğümüz gençlerimiz gözümüzün önünde kayıp gidiyor.  Sorunun, yönetim sorunu olduğu açıktır. Sorunun, zihniyette ve sistemde olduğu bellidir.  Açıklandığı gibi, ''Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı'' cümlesi gerçek olsa, keşke bu söylemler sadece sloganlarda ve siyasi söylemlerde kalmasa, gençlerimiz gözümüzün önünden kayıp gitmese.

“YÖNETENLER İNTİHAR VAKALARI İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR”
Sayın Valimize, Sayın Kaymakamlarımıza, Bu şehrin seçilmişleri Belediye Başkanlarımıza, Milletvekillerimize ve özelliklede Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze sesleniyorum.  Artan intihar vakaları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?  Her mahallemizde değerli muhtarlarımız, imamlarımız, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz var. İlçelerimizde vakıflarımız, derneklerimiz, STK'larımız, kaymakamlıklarımıza bağlı sosyal yardımlaşma kurumlarımız var. Bakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz var. Bu kurumları artan intihar ve intihar teşebbüsleriyle ilgili acil harekete geçiriniz. Bir veritabanı oluşturunuz. Bir veritabanınız varsa güncelleyiniz ve üzerinde çalışınız. 
“MEVZU VATANDAŞIMIZIN CANI İSE SİYASETİN ÖNEMİ YOK”
Bilmelisiniz ki bu konuyla alakalı birşey yapılmazsa pandemi nedeniyle psikolojisi zaten bozuk olan insanlarımız arasında malesef intihar vakaları gün geçtikçe daha çok artacaktır. Mevzu vatandaşımızın canıysa siyasetin hiçbir önemi yoktur bizim için. Ne yapılması gerekiyorsa, katkı verebileceğimiz her konuda bizler hazırız.  Sorumluluk duygusu olan ve bu şehri yöneten herkes de üzerine düşeni yapmalıdır.”

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (1)
Kerto 4 ay önce
Aga “intihar teşebbüsüne kalkışmak” nedir
23
açık