ZONGULDAK:
Yalnız Bırakıldık
 Türk-iş Toplu Sözleşmede geri vites yaptı. Madenci, Türk-iş Başkanı Ergün Atalay’ı işçi sınıfını satmakla suçladı... GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil kendisini şu sözlerle savundu:

 “YALNIZ BIRAKILDIK”

Hükümetle Türk-İş arasında devam eden Toplu Sözleşme görüşmelerinde “Yüzde 10’un altındaki teklifi kabul etmem” diyen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bayramın birinci günü geri aldım atarak yüzde 8’lik teklifi kabul etti. İkinci altıncı ay için yüzde 4, üç ve dördüncü altıncı aylar için ise yüzde 3 zam veren öngören anlaşmada, 3 bin 500 liranın altında maaş alanlara seyyanen 150 lira zam yapılması imza altına alındı. Toplu sözleşmeye isyan eden maden işçisi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı işçi sınıfını satmakla suçladı.


YEŞİL: “YAPABİLECEĞİMİZİN EN İYİSİ”


Halkın Sesi’ne konuşan Genel Maden İşleri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, istemedikleri bir anlaşmaya imza attıklarını belirterek, “‘Günümüz şartlarında yapabileceğimiz en iyi sözleşmeyi imzaladık. Memnun edemediğimiz arkadaşlarımız var. Ben GMİS Genel Başkanı olarak “imzalamam” dedim. Ben itiraz edince Petrol-iş ve Türkiye Maden-İş de imzalamayacağını söyledi. Ancak, diğer sendikalar imzalayacağını açıklayınca yalnız kaldık. Çerçeve anlaşması olduğu için imzayı artık.” dedi. 


“SÖZLER TUTULMADI”

Yer üstünde çalışan işçilerin ücretlerinin iyileştirilmesi için yaptıkları tüm görüşmelere rağmen verilen sözlerin tutulmadığına vurgu yapan Yeşil, “Bakanlık yetkilileri yer üstünde çalışan arkadaşlarımız için verdiği sözü tutmadı.” dedi.  Hakan Yeşil, Türk-İş Başkanı Atalay’ın mikrofonu kapalı zannederek yanındaki Bakan’a, “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapatalım böyle" şeklindeki tepki çeken sözlerini de yorumlayan Yeşil, “Hoş bir durum olmadı. Ben Ergün Bey’in avukatlığını yapmam. Ama o sözleri sözleşme için söylemedi. Hoş bir algı olmadı” şeklinde yanıt verdi.
Anahtar Kelimeler
Hakan Yeşil
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
işciler 7 ay önce

sattınız işcileri nerde kaldı verdiğiniz sözler nasıl bakacaksınız bu işcinin yüzüne utanmaz yalancılarrr

Misafir Avatar
Mdnclr 7 ay önce

La sizler ne utanmaz adamlarsiniz burda Ergün atalayi kotule öbür tarafta gazetede gmis yönetimi basın açıklaması diye çık orda adama sahip çık siz ne tutarsız ne utanmaz insanlarsiniz.birakin madenciyi kandırmayı.

Misafir Avatar
Kemal Can 7 ay önce

yorumları yayınlamayacaksanız burasını kapatın o zaman.. sizin
gazeteciliğinizin içine sıçsınlar

Misafir Avatar
Kemal Can 7 ay önce

i̇nsan şu açıklamayı yaparken utanır be... i̇mza atmak zorunda kalmış.. maden işçileri 90-91 grevini yalnız gitti beyefendi.. yüreğim yok de.. sen de maden işçisini sattın..

Misafir Avatar
PORTAKAL RENGİ 7 ay önce

o zaman kamu protokolüne neden imza attın hakan bey sen bu işlere yabancısın galiba grev yapmak kolay mı sanıyorsun bu ortamda hazır koltuğunuda kaybedersin..

banner228

Alan, muhtarları dinledi...

Haberi Oku