ZONGULDAK:
' Yanlıştan acilen geri dönmeye çağırıyoruz”
 ADD Zonguldak Şubesi, Ziraat Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri AO, PTT, Borsa İstanbul, Türksat, Türk Telekom, Eti Maden ve Çaykur’un Varlık Fonu’na aktarılmasını eleştirerek, siyasi iktidarın bu yanlış karardan acilen geri dönmeye çağırdı

“ Yanlıştan acilen geri dönmeye çağırıyoruz”

Ziraat Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri AO, PTT, Borsa İstanbul, Türksat, Türk Telekom, Eti Maden ve ÇAYKUR’un Varlık Fonu’na aktarılmasının ardından Zonguldak Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Ziraat Bankası önünde basın açıklaması yaptı.  ADD Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Coşkun’un yaptığı basın açıklamasında,  Türk milletinin 93 yılda kurduğu milli varlıkları talan edilemeyeceğini belirterek, “Siyasi iktidarı, bu yanlış kararından acilen geri dönmeye çağırıyoruz” dedi.

“YENİ HARCAMALAR İÇİN KAYNAK OLARAK KULLANILMAK İSTENİLMEKTEDİR”

Siyasi iktidar, devlet düzenini tarumar etmeye devam etmekte olduğunu belirten Mustafa Coşkun,      “Bunun son örneklerinden biri, Türkiye Varlık Fonu adı altında başlatılan uygulamadır. Bu durum, Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu İktisadi Kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu göstermektedir. Üretim olmadığı için büyütülemeyen vergi tabanı, dolaylı vergiler ile dar gelirlinin sırtına bindirilmiş vergi yükü adaletsizliği devam ederken; Türk Milletinin 93 yıldır bin bir emek ve zorlukla meydana getirdiği yüz milyarlarca liralık milli varlıkları, yeni harcamalar için kaynak olarak kullanılmak istenilmektedir. Dünyada benzer varlık fonları gelire sahiptir. Bu şekliyle Türkiye Varlık Fonu herhangi bir gelire sahip olmadığı için gerçekte, ‘Borçlanma Fonu’dur. Başta kamu bankaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT olmak üzere nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının fona devredilmesiyle, bu kaynakları kullanacak yönetimin harcamaları hiçbir şekilde denetlenemeyecektir. Bu uygulama, ‘bütçede birlik’ ve ‘bütçede açıklık’ ilkeleri ile uyuşmayan keyfi ve saklı işlemlere kapı açacaktır. Varlık Fonu kullanılarak yapılacak işlemler, gelecek kuşakları, katlanarak artacak borç yükü altında bırakacaktır. Türk Milletinin varlığı olan Kamu Kuruluşlarının Varlık Fonuna devri; Osmanlı döneminde çöküşü hızlandıran Düyun-u Umumiye’ye dönüş demektir. Bu durum, Cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ne kadar uzaklaşılırsa batağa saplanmanın da o kadar hızlandığının bir göstergesidir. Milletimiz, kamu varlıklarımızın eritilmesine sessiz kalmamalıdır. Siyasi iktidarı, bu yanlış kararından acilen geri dönmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Aycan KARADAĞ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Mezuniyette Sürpriz Evlilik Teklifi

Haberi Oku