ZONGULDAK:
Yavuzyılmaz, sokağa çıkma yasağı istedi: 30 ÖLÜM!
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istedi.

Yavuzyılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında seçim bölgesi Zonguldak'ta vaka sayısının 400, ölümlü vaka sayısının ise 30'a yaklaştığını söyledi.

Resmi açıklamalara göre, en fazla ölüm oranına sahip ilk 10 il içinde, nüfusa oranla Zonguldak'ın ilk sırada yer aldığını ifade eden Yavuzyılmaz, "Akciğer ve solunum yolu hastalıkları ile KOAH, şehirde çok yaygındır. Nüfusun büyük çoğunluğu risk grubunda yer almaktadır." dedi.

Yavuzyılmaz, deneme yanılma yoluyla günübirlik tedbirler alınarak sürecin idare edilmeye çalışılmasından kaynaklı, vaka artışlarının önüne geçilemediğini savunarak, "Virüsün şehre yayılmasına elverişli tüm koşulların bulunduğu bilinmesine rağmen kente araç giriş-çıkış yasağı, neden koronavirüs yayılmadan önce getirilmemiştir? Haftalardır yurt dışı ve İstanbul'dan kente gelen vatandaşlarımızın şehre virüs taşıdığı bilindiği halde neden yeterli tedbirler alınmamıştır? Virüsün maksimum hızla yayıldığı Zonguldak'ta esnaf, çalışan, işsiz, emekli vatandaşlar perişandır. Bütün şehir açlık, işsizlik ve koronavirüs üçgenine hapsedilmiş durumdadır. 30 büyükşehirle birlikte ilave tedbirler açıklanan Zonguldak'ın, büyükşehirler kadar imkanının olmadığı unutulmamalıdır. Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi için daha kaç koronavirüs vakası ve ölümü olması gerekmektedir? Zonguldak'ta acilen sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir" dedi.

Yavuzyılmaz konuşmasının sonunda yetkililere şu soruları yöneltti: 

Şehrin virüsün yayılmasına elverişli koşulları ve şartları bilindiği halde;

1. Zonguldak'a araç giriş çıkış yasağı neden koronavirüs şehrin içine girip yayılmadan önce getirilmemiştir? Umreden dönenlerle ilgili önlemler neden zamanında alınmamış hem umreci vatandaşlarımızın hem ailelerinin hem de toplum sağlığı tehlikeye atılmıştır? Haftalardır yurtdışı ve İstanbul'dan Zonguldak'a gelen vatandaşlarımızın şehre virüs taşıdığı bilindiği halde neden yeterli tedbirler alınmamıştır?

2. Zonguldak'ta yerel basın, koronavirüs vaka ve ölüm sayısını açıklamamaları için baskı altına alınmış, bu süreçte birçok gazetecinin ifadeleri alınmış, basın sansürlenmiştir.

Bu nedenle kamuoyunun, şehrin içinde hızla yayılmakta olan koronavirüs tehlikesine dikkat çekilmesi engellenmiş, geciktirilmiştir.

Zonguldak'taki koronavirüs vaka ve ölüm sayısının yetkililer tarafından kamuoyuna açıklanmasında neden geç kalınmıştır?

3.  Neden haftalarca PCR testleri Zonguldak'ta değil de Bolu'da yapılmıştır? Sabah, öğlen ve akşam toplanan numuneler, ancak ertesi günün sabahı Bolu'ya gönderilerek 24 saatlik bir zaman kaybına neden olunmuştur. Sonuçlar gelene kadar geçen sürede pozitif vakayla temas edenlerin tespiti gecikmiş, virüsün yayılma hızı artırılmıştır.

Israrla uyardığımız halde neden PCR testlerinin yapıldığı merkez Zonguldak olarak belirlenmemiştir?

Hızlı tanı kitlerinin ise Zonguldak'a gelişi neden bu kadar gecikmiştir?

4. Virüsün maksimum hızla yayıldığı Zonguldak'ta esnaf perişan, çalışan, işsiz, emekli perişan durumdadır. Bütün bir şehir, açlık, işsizlik ve koronavirüs üçgenine hapsedilmiş durumdadır.

Taşıdığı riskleri ile karantina tedbirlerinde 30 büyükşehirlerle birlikte ilave tedbirler açıklanan Zonguldak’ın büyükşehirler kadar imkanının olmadığı unutulmamalıdır.

Bu doğrultuda neden Zonguldak'taki esnaf, çalışan, işsiz ve emekli için ilave ekonomik paket açıklanmamaktadır?

5. AK parti hükümetine göre; Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi için daha kaç koronavirüs vakası ve ölümü olması gerekmektedir?

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Berkant 2 ay önce

Sayın vekilim o kadar işsiz aç insan var. Evine ekmek getiremeyenler. Tezgahlarını açamayanlar. Onlar için de birşeyler yapsan Artık ??? Sürekli bol keseden sallamakla olmaz. Halk ne yicek YORGAN MI !

Misafir Avatar
Sergen yalçın 2 ay önce

Harfiyyen dedikleri dogrudur

banner228

Sokağa Çıkma Yasağı Geldi...

Haberi Oku