ZONGULDAK:
ZBEÜ 'Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı
Zonguldak BEÜ’ye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği'ni en hızlı şekilde uygulayarak eğitim kurumları arasında Zonguldak’ta "Sıfır Atık Belgesi" almaya hak kazanan ilk eğitim kurum oldu.


Çevreci ve yeşil üniversite olarak, öğrenci ve personelleri için gerekli farkındalığın oluşmasındaki gayretiyle bilinen BEÜ, tüm birimlerinde “Sıfır Atık” sistemini etkili bir şekilde uygulamaya devam ediyor. Bu bağlamgvda, birim ve yerleşkelerin tamamına katı atık biriktirme kutuları yerleştirildi. Böylece, atıklar kaynağında ayrıştırılarak geri kazanımın sağlanıyor. Katı atık kutularında biriken atıklar tesislere gönderilinceye kadar geçici atık depolarında bekletiliyor.

Ayrıca Bakanlığın yayımladığı ilgili yönetmelik ile harekete geçen üniversite, tehlikeli atık alanı ve Covid-19 pandemisi nedeniyle maske ve eldivenler için ayrı depolama kutuları yerleştirdi.

Atılan adımlar neticesinde, Alaplı Kampüsü, Ereğli Kampüsü, İncirharmanı Kampüsü ve Denizcilik Fakültesi; Zonguldak Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tebliğ ettiği resmi belge ile “Sıfır Atık Belgesi” aldı.

Belgeler, Üniversite Sıfır Atık Koordinatörlüğünce Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya takdim edildi. Sürdürülebilir çevre politikasının önemine vurgu yapan Çufalı, gelecek nesillere temiz, yeşil ve sağlıklı bir dünya bırakmanın gayreti içinde olduklarını belirtti.

Rektör Çufalı, sürece katkılarından ve özenlerinden dolayı sıfır atık koordinatörlük ekibine teşekkürlerini iletti. Sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanlarında yürütülen başarılı çalışmaların artarak devam etmesini temenni etti.







Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Kuvvetli Sağanak Yağış Uyarısı!

Haberi Oku