ZONGULDAK:
Zeynep Sevde Paksu BEÜ'de çocuk edebiyatı'nı anlattı
Yazar Zeynep Sevde Paksu Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) 7 Mart Pazartesi günü Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu’nda “Tüm Yönleriyle Çocuk Edebiyatı” başlıklı bir söyleşi düzenledi.

Konferansa BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Çeştepe, akademik ve idari personel ve BEÜ öğrencileri katıldı. Yazar Zeynep Sevde Paksu, çocuk edebiyatının teorik değil pratik olarak işlenmesi gerektiğini belirtti. Paksu, Çocuk edebiyatına yönelmesinin en büyük sebebinin ise şöyle açıkladı: “Çocuklar için yazmak dünyayı değiştirmek için inanılmaz büyük bir fırsat.” Paksu konuşmasına şöyle devam etti: “ Çocuk edebiyatının öğretme derdi yoktur. Tıpkı ormandaki ağacın bir şey öğretme derdi olmadığı gibi. Ağaca baktığımız da bir lezzet hissi tefekkür fikri dolar içimize. Edebiyat diye nitelendireceğimiz metinlerin oluşturduğu his ve fikir gibi. Bu his kalıcı eğitim oluşturan bir katalizör.” diyerek çocuk edebiyatının derdinin bir şeyler öğretmek değil fark ettirmek olduğunu da sözlerine ekledi. Söyleşi kısmında BEÜ öğrencilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Yazar Paksu, bütün soruları içtenlikle cevaplayarak öğrencilerin gönlünü fethetti. Ayrıca söyleşinin sonunda yazar Zeynep Sevde Paksu kurulan stantta kitaplarını da imzaladı.

Konferans Prof. Dr. Hamza Çeştepe’nin Yazar Zeynep Sevde Paksu’ya çiçek ve plaket sunumuyla sona erdi. Yazar Zeynep Sevde Paksu, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’i de söyleşi sonrası makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Özer ve Paksu çocuk edebiyatından ve çocuklar için özel olarak hazırlanması gereken kütüphaneler hakkında konuştular.

Paksu, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde bulunmaktan son derece memnun olduğunu söyledi ve Zonguldak’ta bulunmaktan büyük bir keyif aldığını belirtti. Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, Yazar Zeynep Sevde Paksu’ya verdiği konferans ve ziyareti için teşekkür ederek bugün anısına kendisine plaket ve Devrek Bastonu hediye etti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Yalçın Müdür, dualarla anılıyor

Haberi Oku