ZONGULDAK:
ZOKEV Başkanı Kürşat Coşgun, MAKZON ile ilgili konuştu:  'YER TERCİHİ YANLIŞ”
ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, vakıf olarak oldu bittiye getirilmek istenilen her projeye karşı tavır koyduklarını belirterek, “Üzülmez Kültür Vadisi’nin hemen bitişik parselinde, yapımı TOKİ tarafından tamamlanma aşamasına gelen ve çok yakın bir gelecekte binlerce kişinin yaşaması beklenen toplu konutlarının hemen dibinde planlanan bu sanayi sitesinin yer tercihi son derece yanlıştır” dedi.

Coşgun, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı kurulduğu günden bu yana, havza tarihi, çevre sorunları, kentin imarı, endüstri mirası, mimari değerleri gibi meseleler hakkında çalışmalar yapmış, bu çalışmalar sırasında ortaya çıkan görüşleri kamuoyunun bilgisine sunmuştur. Kentin ortak aklını üretmek gibi bir ilkeyi kendine rehber edinen ZOKEV, kentsel sorunların toplumun her kesimden insanın bir araya gelmesini sağlayacak platformlarda tartışılmasın savunmuş, kısa sürede oldubittilerle yapılan ve sonrasında tam bir sorunlar yumağı haline dönüşen yaklaşımları reddetmiştir.

Zonguldak Valiliğinin, kentin önemli endüstri mirasını oluşturan tarihi Kok Fabrikası bacası ile Üzülmez eski Müessese Müdürlüğü binası arasında kalan alanda maden makinaları üretimine yönelik bir kümelenme projesi geliştirdiğini gazetelerden öğrenmiş bulunuyoruz. Bir küçük sanayi sitesi olarak planlanan MAKZON adlı proje ile sektörde faaliyet gösteren işletme ve atölyelerin bir merkezde toplanacağını yine gazetelerden öğrenmiş bulunuyoruz.

İki yüz yıla yakındır bir maden ve sanayi kenti olan Zonguldak’ta, sektörün asli ya da yan unsurlarının geliştirilmesi, ekonomiye kazandırılması son derece doğal ve gerçekçi bir yaklaşımdır. Kentin bu alandaki uzun yıllara dayalı bilgi ve teknik birikimi de, kuşkusuz bu proje için en büyük avantajıdır. 
Öteden beri savunduğumuz gibi, kentlerin ekonomik ve sosyal geleceğini ilgilendiren bu tür projeler, kentimizde sıkça rastlandığı gibi “ben yaptım, oldu” mantığıyla değil, çağdaş kentleşmenin ilke ve politikaları çerçevesinde ele alınmalıdır.
 
Kentimizin gelecekteki kültürel/turistik hareketliliğine önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız Üzülmez Kültür Vadisi’nin hemen bitişik parselinde, yapımı TOKİ tarafından tamamlanma aşamasına gelen ve çok yakın bir gelecekte binlerce kişinin yaşaması beklenen toplu konutlarının hemen dibinde planlanan bu sanayi sitesinin yer tercihi son derece yanlıştır.

Geçtiğimiz dönem içinde birçok kamu kurumu çok yerinde bir kararla Üzülmez Vadisine taşınmış, böylelikle kent merkezine bir nebze olsun nefes alma olanağı sunulmuştur. Yine yakın bir geçmişte TTK’ya ait eğitim ocağının olduğu bölgeye kurulan Zonguldak Maden Müzesi, her geçen gün bulunduğu alana marka değeri kazandırmaktadır. İçeriği ve işlevselliğiyle kentimiz için önemli bir cazibe noktası olacağını düşündüğümüz Üzülmez Kültür Vadisi ve yeni yüzüyle çok yakında hizmete açılacak olan Gökgöl Mağarası, gelecekte kültür ve turizm faaliyetleri için bölgenin önemine ve değerine işaret etmektedir. Kentin yeni yüzünü temsil eden bu noktaların şimdiden gelişme alanlarının da düşünülmesi ve buna yönelik uzun vadeli planlama faaliyetleri yapılması beklenirken, adeta yapılan tüm olumlu projeleri baltalarcasına, bu alana bir sanayi sitesi yapılmasındaki mantığı anlamakta güçlük çekiyoruz.

Tüm dünyayı tehdit eden pandemi süreci boyunca edindiğimiz en önemli derslerden biri, sağlıklı ve yaşanabilir kentlerin insanlar için yaşamsal önem taşıdığı yönündedir. Parklara, bahçelere, yeşil alanlara her zamankinden daha fazla gereksinim duyduğumuz bugünlerde, Valilik tarafından ortaya konulan bu proje herkeste şaşkınlık yaratmıştır. Çevre kirliliği ve mesleki hastalıklardan kaynaklı kırılganlığı nedeniyle, salgın süreci boyunca “Ve Zonguldak” diye anılan kentin önemli soluklanma merkezi olarak öngörülen bu bölgesine, kirlilik ve gürültüden başka hiçbir şey vaat etmeyen bir proje düşünülmesi, çağdaş kentleşme değerleriyle de ters düşmektedir. 

Zonguldak Valiliği bu çok açık yanlıştan bir an önce dönmeli, kurmayı planladığı küçük sanayi sitesi için daha uygun bir yer bulmalıdır. Kentin kültürel kimliğine yapılan bir saldırı olarak gördüğümüz bu yaklaşımdan derhal vazgeçilmelidir. Zonguldaklıların temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına, kentin dokusuna ve belleğine yönelik bu faaliyetlerin durdurulmasını talep ediyoruz. İleride telafisiz mümkün olmayan kayıpların yaşanmaması için kent yöneticilerini aklıselime davet ediyoruz.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Husamettin Ayvaci 4 hafta önce

Tum bu tartismalar isigi altinda 100 yil sonrasi Zonguldak projesi icin bir "arama konferansi" yapilmasini oneriyorum.
Bugun cok onemli; yarin cok gec olabilir!...

Misafir Avatar
Raif TOKEL 4 hafta önce

kültür mirası” lafla savunulmaz, bir
üzülmez kültür vadisi” adlı proje kapsamındaki, üzülmez eski lavuar binası ve eski atölye binası (eki̇ kayıtlarındaki adı: eki̇ asma lavarı ile eki̇ üzülmez mekanizasyon atölyesi) adlı yapılar ile ttk eğitim ocağı” adlı taşınmazı, sizler makam odalarınızda koltuklarınızda otururken; bu yapıların endüstri mirası anlamında tescil edilmesini içeren dosyayı ben” hazırladım ve hazırladığım dosyayı koruma kuruluna da bizzat ben” sundum bu, iki
bunları belgeleriyle yazıp, açıklayacağım. bu da üç.
raif tokel, eski zonguldak i̇l turizm müdürü

Misafir Avatar
Meftun Sayılı 1 ay önce

kesinlikle katılıyorum. o bölgede sanayi sitesi yapmak şehrin tarihi ve kültürel değerlerini yaralamaktır.

banner228

Sen Aziz Şehrim...

Haberi Oku