ZONGULDAK:
Zonguldak'ın Başkanı İşçilerin Düşmanı
Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan'ın, CHP’li belediyelerin Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla asgari ücretli çalışanlarına uyguladığı +200 lirayı yok sayarak tartışmalı bir karar imza attığı ortaya çıktı. Hiç işe gelmeden özel kalem müdürü olarak atadığı şahsa on binlerce lira öderken, en zor şartlardan çalışıp en düşük maaşı alan işçilerin maaşına göz diken Alan’ın bu tavrı “işçi düşmanlığı” olarak nitelendi

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın göreve başladığından bu yana yaptığı uygulamalar tartışma konusu olmaya devam ediyor. Makamında bir yılını doldurmak üzere olan Alan’ın görev süresi içinde Zonguldak’tan daha fazla Ankara’da bulunması, iktidar partisine mensup olmasına karşın belediye hizmetlerinde gözle görünür bir iyileşmenin yaşanmaması, belediyenin hantal yapısının aynı şekilde sürmesi, atadığı bürokratların vatandaşlara ve diğer çalışanlara üstenci davranması yoğun eleştiri konusu oldu. Daha önceleri, AKP Genel Merkezi tarafından adı kendine bildirilen bir şahsı özel kalem müdürü olarak atayıp hiç işe gelmeden on binlerce lira maaş verdiği anlaşılan Alan’ın, şimdi de, belediyede asgari ücretle çalışan 600 kadar personelin maaşına göz diktiği ortaya çıktı. 

İŞÇİLERE YALNIZCA %4 ZAM YAPILDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 yılında 2 bin lira olarak açıklanan asgari ücretin, kendilerine ait belediyelerde 2.200 lira olarak uygulanacağını açıkladı. O tarihte CHP’nin elinde olan Zonguldak Belediyesi de bu doğrultuda uygulama yaparak en düşük maaşı 2,200 lira yaptı. Hükümet 2020 yılının asgari ücretini, 1 Ocak’tan itibaren, 2,324 lira olarak açıklarken CHP’li belediyelerde bu rakam en düşük 2,500 lira oldu. Zonguldak Belediyesinin AKP’li Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ise yaklaşık %15 oranını bulan zammı, kamuoyunda “Taşeron Yasası” olarak bilinen 696 sayılı KHK ile belirlenen oranda tutarak %4 olarak uyguladı. Zonguldak belediyesi, en zor koşullarda çalışıp, en düşük ücreti alan işçiler bir de böyle hak kaybına uğratarak mağdur etti.

BELEDİYE-İŞ VE MEMUR-SEN SUSPUS
Öte yandan, belediye memurlarının örgütlü olduğu Memur-Sen ile kadrolu işçilerin üye olduğu Belediye-İş sendikalarının kendi üyeleri olmadığı gerekçesiyle bu haksızlığa sessiz kalması dikkat çekerken, Başkan’ın bu tavrı “İşçi düşmanlığı” olarak nitelendi. Sendikalar, işten atılma korkusu ile seslerini yükseltemeyen, basına bilgi vermekten çekinen 4-C statüsündeki asgari ücretliler böylece kaderine terk edildi. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikasının, Alan’ın, tıpkı bir önceki dönemde KESK’e bağlı olan memurları göreve gelir gelmez Memur-Sen’e geçirdiği gibi kendine üye olan işçileri yandaş sendika Hak-İş’e geçirmesinden korktuğu için sessiz kaldığı, bu korku ile  pek çok taviz verdiği de iddia edilirken, kamuoyunun işçilere sahip çıkması istendi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Rat 2 hafta önce

Mahalle yolları asfaltlandı.Teşekkürker.Merkez caddeler ne zaman?Ağız diş Asma be Zana’n?

Misafir Avatar
Emekçi 2 hafta önce

Memurun bayram ikramiyelerini kestiler sendika nerde niye konuşmuyorlar seçimden sonra korkudan herkes geçti şimdi polyanacılık oynuyorlar Allaha havale ettim

Misafir Avatar
Sahipsiz Zonguldak 2 hafta önce

İşe gelmeyen müdür ve alınan yüzlerce yeni şirket personelinin maaşları için bütçeleme yapmışlardır.

banner228

Flaş... Flaş... Flaş... Zonguldak'ta...

Haberi Oku