11.06.2014, 01:36 764

BEÜ ve ZİYA Buyuk’un resim sergisi…

Sadece eğitim-öğrenimle adı bilinen BEÜ üç yıl öncesine kadar dışarıdan bakınca bir kapalı kutu gibi idi.  Son üç yıldan günümüze, 30 yılın o dışa kapalılığı yerine; kendi kültürel-sanatsal etkinlikleri yanı sıra yerel, ulusal ve uluslar arası paneller, söyleşiler, sanat-kültür etkinlikleri, yayınladığı bilimsel kitaplar, sergiler vb. birçok etkinliğe imza attı ve atmaya devam ediyor.

Bu etkinlikler arasında: bir hafta süren TIP Bayramı etkinlikleri, Nevruz şöleni, müzik topluluğu konserleri, Edebiyat ödülleri, Dünya Tiyatrolar Gününde tiyatro gösterileri, ödüllü filmler gösterimi, değişik sanatçıların konserleri, Prof.Murat Belge gibi aydınların söyleşisi, Uluslararası Bilim ve Gençlik Haftası etkinlikleri, Neşet Ertaş fotoğraf sergisi ve türküleri, vb. birçok etkinlikler yapıldı. Daha önceki yönetimlerinde hakkını yemeyelim, tabii ki onlarda birçok etkinliğe imza attı. Ama bir farkla. Onların ki daha içe kapalı, daha bir kışla resmiyeti içinde idi. Bu yönetim ise onlara kıyasla daha dışa açık ve şeffaf.

BEÜ; Fakülteleri, Enstitüleri, Yüksek Okulları, Devlet Konservatuarı, Meslek Yüksek Okulları ve Araştırma Uygulama Merkezleri ile Türkiye’nin önde gelen öğrenim kurumları arasında. 24 bin öğrenci sayısı yanı sıra dünyanın dört bir yanından ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencileri var.

“Eskiden kapalı bir kutu gibi olan üniversite “ demiştik. Çünkü dışa açık-yönelik hiç yayını yoktu. Şimdi ise özellikle son 4 yıldır yayınlanan dergiler, broşürler yanı sıra, eksikte olsa yayınlanan bilimsel çalışma niteliğinde olan anketler araştırmacılara çalışmalarımızda ışık tutuyor. 

BEÜ şimdi, Zonguldaklı Ressam Ziya Buyuk’un “Yağlıboya Resim” tablolarını Üniversitede sergilemek ile üniversite-halk buluşmasında çok önemli bir adım daha atmış oluyor. Zonguldak temalı yağlıboya çizimleriyle uluslar arası bir üne sahip olan Ziya Buyuk’un tablolarının Üniversitede sergilenmesine öncülük edenlere çok teşekkür ederiz.   

Öğrencilerine kaliteli bir eğitim vermesi yanı sıra Halk ile bütünleşmesi için çaba sarf eden üniversitesine Zonguldak halkı da tabii ki sahip çıkacaktır.

Üniversitenin halk ile buluşmasında en büyük etken; yaptığı etkinliklerle birlikte  “Askeri kışla” görünümünden çıkmasıdır.

Gözlemlediğimiz kadarıyla Sayın Rektör, Prof. Dr. Mahmut Özer beyin sempatik tavırları ve sosyal ilişkileriyle  birlikte yavaş ta olsa bu görünümden çıkılıyor…

Yorumlar (3)
bir öğrenci 7 yıl önce
rektör mahmut özerin baskıcı tutumlarından da bahsetseydiniz keşke. soruşturma, baskı ve tek yönlü çalışmalardan ibaret olan bir okul. sıfır demokrasi. bu yazıyı size yakıştıramadım.
Bir Hoca 7 yıl önce
"ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler"
murat belge geldi̇ üni̇versi̇te demokrati̇kleşti̇, öyle mi̇? "şu rektör değil mi? bak bana gülümsüyor. ne kadar da sempatik bir adam! ne kadar da demokrat!" yazılanlara bakıp da, yazılmayanlardan çıkan sonuç bu! çok derin bir tahlil!!! si̇zi̇n bi̇r de sol gelenekten gelen bi̇r geçmi̇şi̇ni̇z vardi, bildiğim kadarıyla? devrimi de çok sevmiştiniz, değil mi? peki, şimdi!..
KADİR TUNCER 7 yıl önce
saygideğer "bi̇r öğrenci̇" ve "bi̇r hoca" rumuzlu okuyucularim...eleşti̇ri̇leri̇ni̇z sadece beni̇m i̇çi̇n deği̇l üni̇versi̇temi̇zi̇n daha özgür ve demokrati̇kleşmesi̇ anlaminda çok önemli̇,teşekkür ederi̇m. eleşti̇ri̇leri̇ni̇zde çok haklisiniz. herhalde son 4 yil öncesi̇ne göre bazi deği̇şi̇kli̇kleri̇ bi̇raz abarttim. belki̇ de bi̇lerek yaptim... öğrenci̇ ve öğreti̇m görevli̇si̇ olan tanidiklarimiz araciliği i̇le bazan üni̇versi̇teni̇n sorunlari konusunda bi̇lgi̇ aliyoruz ama çok kit ve sadece bi̇r i̇ki̇ ki̇şi̇ bi̇li̇yoruz. gönül i̇sterki̇ bu sorunlar açikça di̇le geti̇ri̇lsi̇n. açikça olmuyorsa bi̇le günümüzde teknoloji̇ çok i̇lerledi̇ beni̇m yazdiğim yazi karşiliğina sorunlari di̇le geti̇ren çok sert eleşti̇ri̇ öneri̇leri̇ni̇zi̇ de yazin.. eleşti̇ri̇leri̇ni̇z her zaman işiğimiz olacak bunu böyle bi̇li̇n... sevgi̇yle kalin...
17
açık