18.09.2018, 10:58 615

BÜYÜK BALIK, KÜÇÜK BALIĞI YİYEMİYOR

                 

Balık avı yasağı kalktı, üstünden haftalar geçti, vatandaş hala balığa hasret…

Balık yok!

Olan da ya pahalı, ya da minyatür balık yavruları…

Karadeniz’in bu kesiminde balık çıkmıyor artık, bunun nedeni santraller mi, usulsüz ve sorumsuz troller mi, balık satışındaki ihmaller mi, bunlar artık bir araştırma konusu olmuş durumda.

Neden mi?

Kentin çeşitli merkezlerinde işportada satılan balıkların bir kısmı avlanması ve satılması yasak olan yavru balıklar. Bunları kim avlıyor, kim pazarlıyor, satışına nasıl göz yumuluyor belli değil.

Göz göre göre bir katliam yaşanıyor denizlerimizde!

Yazıktır, günahtır;

Aldıran yok!

Şimdiye kadar ihmalleri olduğu gerekçesiyle İl Tarım müdürlüğünün Su Ürünleri  müdürlüğüne hep yüklendik ama bir yetkili bize bu müdürlüğün de yapacağı çalışmaların valilikçe alınan kararlar doğrultusunda kısıtlı olduğunu aktardı.

Şöyle;

İşportada ya da balıkçı tezgahlarında satışa sunulan illegal balıklara bu müdürlük bir şey yapamıyor. Yetki polis ve belediye zabıtasında. Müdürlük ancak bu şekildeki balık avının önlenebilmesi amacıyla balıkların kara çıkartıldığı yerlerde denetim yapabiliyor. Denizdeki usulsüz avlanmaya karşı da önleyici bir tekneleri vs. yok. Tekne ya sahil muhafazada, ya da poliste. Ama görünen o ki bu iki kurumda şimdiye kadar bu konuda ya gerekeni yapmıyorlar ya da başarısızlar. Çünkü cadde eve sokaklarda hala 5-6 santimlik barbunlar, mezgitler ve istavritler satılıyor. Bazen bunların arasında 15 santimlik kalkanlar bile görülebiliyor. İşaret parmağınızı geçmeyecek kadar küçük lüfer yavruları da “çinekop” adı altında rahatça satılıyor.

Karşımıza Zonguldak’ta şöyle bir durum çıkıyor;

Zonguldak’ta bir balık katliamı yaşanıyor, avlanması ve satılması yasak olan küçük küçük balıklar kasalarda serbestçe ve illegal olarak satılıyor ve bunlarla mücadele etmesi gereken büyük büyük kolluk kuvvetlerimiz ise bu duruma karşıdan bakıyor..

Yani;

Zonguldak’ta büyük balık küçük balığı yiyemiyor!..

Doğa yasalarına da aykırı,

TC yasalarına da,

Ve en önemlisi;

Vicdanlara da!..

 

 

Yorumlar (0)
17
açık