Hizmet ve inşaat sektörüne güven arttı, perakende ticarete azaldı

TUİK Zonguldak Bölge Müdürlüğü bazı sektörlerle ilgili son verileri açıkladı, buna göre pernakende ticaret sektörüne olan güven azalmış görünüyor.

Ekonomi 24.06.2014, 12:26 24.06.2014, 12:27
1547
Hizmet ve inşaat sektörüne güven arttı, perakende ticarete azaldı
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %0,9 arttı

Mayıs ayında 97,2 olan hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 98,1 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi %1,6 ve hizmetlere olan talep endeksi %2,1 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi 0,8 azaldı.
 

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,4 azaldı

Mayıs ayında 103,9 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 102,4 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
 

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi %6,8 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi 0,2 azalırken iş hacmi-satışlar endeksi %3,3 arttı.
 


Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi %0,7 arttı

Bir önceki ayda; 79,2 olan inşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında 79,8 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %1,3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %0,3 arttı.

Yorumlar (0)
21
açık