Akdemir: ‘Yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim’

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, görev süresinin dolmasına sayılı günler kala basın mensuplarıyla bir araya gelerek 8 yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

Genel 06.02.2019, 13:56 06.02.2019, 14:25
1712
Akdemir: ‘Yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim’

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, görev süresinin dolmasına sayılı günler kala basınmensuplarıylabiraraya gelerek 8 yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

Kentin coğrafi yapısı itibariyle belediyeciliğin zor olduğuna vurgu yapan Akdemir, “Yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Zonguldak’ta alternatif yollar olmadığı için hizmet yapmak oldukça zor oluyor. Halkımızın kızdığı zamanlar olmuştur. Ancak benim dönemimde belediye borçları ödendi. Belediye çalışanlarının bir kuruş alacağı kalmadı. Doğalgaz, Elektrik, PTT, Su şebekesi gibi hizmetlerin yapılmasını sağladım. Zonguldak’ın yüzde 80’ine doğalgaz verdik” dedi. Toplantının sonunda Ak partili Mustafa Çağlayan ile aday Selim Alan'dan sürpriz bir ziyaret gerçekleşti. 

Belediyeyi belediye başkanının yönettiğini ifade eden Başkan Akdemir, Emirgan Otel’de düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akdemir, “8 Yıldır belediyeyi ben yönetiyorum. Beni kimse yönetemez. Ancak meclis üyelerimiz beni yalnız bıraktı. Ben parti değiştirmem. Benim yapım parti değiştirmeye müsait değil. Uğur Mumcu kavşağını kimin yaptığını biliyorsunuz. Bir şey diyemiyorum. Bizim yaptığımızı herkes biliyor” dedi.

Başkan Akdemir, “Emeğin ve Emekçinin Başkenti Zonguldak’ımıza kalıcı eserler bırakma ilkesi ile gerçekleştirdiğimiz halkımıza hizmet yolculuğumuza, tüm hızıyla devam ediyoruz. Zonguldak Belediyesi olarak, hizmetlerimizi gerçekleştirirken çağdaş, sosyal belediyecilik ve eşitlik değerlerini odak noktamız ve belirleyicimiz olarak ele almaktayız. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren, ilkelerimizden asla taviz vermeden dürüst, akılcı, bilimsel yaklaşımlarımızla Zonguldak’ımız için en iyisini sunmaya çalıştık. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, çağdaş, geleceğe doğru emin adımlarla, ilk günkü heyecanımızı yitirmeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“BİZ HEP ŞEFFAF OLDUK”

Şehrimiz coğrafi konum itibariyle zor ve engebeli bir şehir. Zonguldak Belediyesi olarak coğrafi zorluklara aldırmadan, tüm ekibimizle birlikte, kentimizin dinamiklerini en iyi şekilde kullanmayı öngören plan ve projelerimiz ile halkımızın her daim hizmetindeyiz. Yaptığımız çalışmalarla ilgili tüm paydaşların görüş ve düşüncelerini almamızın da rolü yadsınamaz. Çünkü bizim için açıklık, şeffaflık, hesap verebilirlik ve vatandaş memnuniyeti çok önemlidir. 19 Mahalle muhtarımız, sivil toplum kuruluşları, Üniversitemiz, Kent Konseyimiz gibi tüm paydaşlarımızla aktif işbirliği kurduk. Mahallelerimizin sorunlarını yerinde masaya yatırarak ortak çözüm üretmeye gayret ettik.

“ÖTEKİLEŞTİRME ASLA YAPMADIK”

Zonguldak’ımız farklı siyasi görüş ve sosyo-ekonomik gibi farklılıkları birarada barındıran bir ildir. Tüm bu farklılıkları ortak bir paydada birleştirmek de bir yerel yönetimin en büyük görevi olduğuna inanıyorum. Toplumsal huzur ancak ve ancak bu sayede gerçekleştirilebilir. Güçlü, çağdaş, modern ve yaşanabilir bir Zonguldak’ın oluşması için çaba gösteriyoruz. Şehrimiz için büyük bir sorun teşkil eden, altyapı problemini çözmek için büyük adımlar attık. Şehrimiz de artık doğalgaz %80 oranında tamamlandı. Vatandaşlarımıza, daha temiz bir Zonguldak sunabilmek için altyapı çalışmalarımızı tamamladık.  Akabinde, sıcak asfalt çalışmalarımız, parke yol çalışmalarımız ve beton yol çalışmalarımız ile vatandaşlarımıza hizmetin en iyisini sunmak için büyük gayret gösteriyoruz. Hali hazırda, altyapısı tamamlanan mahallelerimizde çalışmalarımız devam etmektedir. Şehrimize, yeni ve anlamlı eserler kazandırdık. Karaelmas diyarının simgesi olan ve Zonguldak’ın derin toprakları altından çıkarılan ayrıca, şehrimiz ülke ekonomisine büyük katkıları olan kömürümüzü heykelleştirerek, baş tacı ettiğimiz kömürümüzü ölümsüzleştirdik. En önemli projelerimizden biri olan Atıksu Arıtma Tesisi’mizi hayata geçirdik. Yüklenici firmalar olan Pasch-Mass Dywidag (İspanya-Türkiye-Almanya) ortak girişimi ile birlikte, Batı Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilen ilk atıksu arıtma tesisimizi halkımızın hizmetine sunduk.

“TEMİZ ÇEVRE İÇİN ÇALIŞTIK”

Zonguldak Belediyesi olarak ‘Temiz Deniz, Temiz Çevre’ sloganımızı hayata geçirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kendi kendine elektrik üretebilen tesisimiz sayesinde, denizlerimiz daha temiz oldu. Şehrimizin en gözde plajlarından biri olan Kapuz Plajı Sosyal Tesislerimize,  yapılan incelemeler sonucunda Türkiye Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından ‘Mavi Bayrak’ alma hakkını kazandık. ZONÇEP tarafından işletilen ve Belediyemizin de desteği ile Sapça-Sofular Mevkiinde yer alan Çöp Döküm Alanından Elektrik Üretim Tesisi’nin açılışını yaptık. Belediyemiz, %50 pay alma hakkına sahip olarak, belediyemize katkı sağladık.

Toplu İş Sözleşmelerimizi imza altına alarak, çalışanlarımızın haklarını savunduk. Sokak Hayvanlarımıza her zaman sahip çıktık. Zonguldak Hayvan Hakları Derneği ile işbirliği yaparak, Belediyemize ait, Rehabilitasyon amaçlı Kedi-Köpek Evi’nin açılışını yaptık. Minik dostlarımızın tedavilerini üstlendik. Şehrimizde yer alan Gaziler Derneği, Engelliler Derneği ve Huzur evi sakinleri ile geleneksel iftar yemeklerinde buluştuk. Her zaman yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

“BİR ÇOK YENİLİĞE İMZA ATTIK”

Zonguldak 100.Yıl Şehirlerarası Otobüs Terminalimizi yeniledik. Soğuksu Pazar Yerini, daha çağdaş ve modern hale getirdik.  Belediyecilik tarihinde, son 35 yılın en büyük araç parkını oluşturduk. Kültür ve Sanat etkinliklerine büyük önem verdik. Belediye Kültür Merkezi (BKM)’miz de çok başarılı öğrenciler yetiştirdik, yetiştirmeye de devam ediyoruz. Kültür ve Sanat Festivallerimiz ile birçok ünlü sanatçımızı, Zonguldaklılar ile buluşturduk, vatandaşlarımızın hafızalarından silinmeyecek, keyif dolu festivaller yaşattık. Şehrimizin güzide kulübü olan Zonguldakspor’umuza her daim destek olduk, olmaya da devam edeceğiz.Tarihi birikimi, doğası ve kültürüyle geleceğe taşıdığımız şehrimizde, her alanda sürdürdüğümüz çalışmalarımızı halkımızın hizmetine sunmaktan büyük onur duyuyoruz. Bu görüşler ışığında; sadece bugünü değil, geleceği de gözeten yatırım ve hizmetlerimizle, şehrimizi cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Zonguldak’a hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Kentimizi çok seviyoruz. Başarılarımızla ve yeni hedeflerimizle kentimize daha da çok bağlanıyoruz. Hizmetlerimizin gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve birlikte görev yaptığımız belediye meclis üyelerimize, mesai arkadaşlarımıza, ve bizlere verdikleri büyük destek, duydukları büyük güvenden dolayı Zonguldak halkına teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

AK PARTİ'DEN NEZAKET ZİYARETİ

Bu arada basın toplantısının bitiminde Başkan Akdemir'e sürpriz bir ziyaret gerçekleşti. Seçim çalışmasını birlikte yapan Ak Parti Zonguldak adayı Selim Alan ile Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Başkan Akdemir'e nezaket ziyaretindebulunarak çiçek takdimetti. 
 
Mustafa Çağlayan, Başkan Akdemir'e çiçek verirken, "Şimdiden teslim töreni yapıyorum. Başkanımızla uyumlu çalıştık. Bundan sonra da yine birlikte olacağız. Başkanımız emin ellere Selim Alan'a koltuğu teslim edecek!" şeklinde yaptığı espri gülüşmelere neden oldu.

Daha sonra Çağlayan ve Alan ile Akdemir çay içerek bir süre sohbet etti.

Program, Akdemir'in gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu. 


Yorumlar (0)
20
kapalı