Birçok bölge turizme kazandırılacak

Genel 19.04.2017, 11:09 19.04.2017, 11:24
6755
Birçok bölge turizme kazandırılacak

Birçok bölge turizme kazandırılacak     

Zonguldak Valisi Ali Kaban beraberindeki Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş, Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin, TSO Başkanı Metin Demir ve Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Doğu ile birlikte turizme kazandırılacak yerlerde incelemelerde bulundu. İncelemelerine beraberindeki heyetle birlikte TTK’ya ait A Tipi Misafirhane’de başlayan Kaban: “bu binayı mevcut haliyle koruyup daha çok bizim kömür geçmişimizin sergilendiği, “TTK’nın şaşalı geçmişinin yeni nesillere ve Türk halkına sunulduğu bir yere çevirmek istiyoruz.” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

TTK A Tipi Misafirhanesi müzeye dönüştürülecek

“TTK A Tipi Misafirhane yabancı Devlet Başkanlarından, Cumhurbaşkanlarımıza ve Bakanlarımıza kadar bir çok devlet adamını ağırlamış bir yer. Bu içinde bulunduğumuz yer için kimi zaman perili köşkte dediler ki hakkında yazılmış haberlerde var. Bu konak aslında hakikaten bir tarih barındırıyor. Gerek konuk ettiği isimler ile gerek filmlere konu olması sebebi ile. Yıllar önce Kenya ziyaretim sırasında böyle bir konağa gitmiştik. Nairobi’nin dışında bir konağa götürdüler. İnanın burası oradan daha güzel. Ama ünlü bir film senaristinin çocukluğu orada geçtiği için müze haline dönüştürülmüş ve biletli ziyaretçiler kabul etmekte. Şimdi o kadar insanı ağırlamış, Zonguldak’ın o şaşalı günlerini bize hatırlatan bu yapıyı artık sanatla buluşturmanın vaktidir. Aslında gönlümüzden geçen modern sanatlar müzesini burada kurmaktı ama yapı kendi içinde zaten zengin. Buradan bazı malzemeleri çıkarmamız lazım ki burada ancak bir şeyler yapılabilsin. Fakat bu seferde buranın orijinalliğine bir sıkıntı gelebilir. Oysa mevcut haliyle koruyup daha çok bizim kömür geçmişimizin sergilendiği, TTK’nın şaşalı geçmişinin yeni nesillere ve Türk halkına sunulduğu bir yere çevirmek istiyoruz. Bu kadar güzel bir yapıyı yılda sadece 2 gün ve 2 saat için kapatmamız insanımıza yaptığımız bir haksızlık olur. TTK ile yaptığımız görüşmede konuya sıcak yaklaştılar yönetim kurulu konuya olumlu baktı. Özel idaremiz ile TTK arasında yapılacak olan özel bir protokol ile bu konağın TTK’nın geçmişinin insanlarımız ile paylaşıldığı bir yer olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Bu konuda mutabakata vardık. Ben Zonguldak’a geldiğimde maden müzesi açılmamıştı biliyorsunuz. Su basmasından ötürü Gökgöl Mağarası da kapalı haldeydi. Yani konuklarımızı nereye götüreceğimizi şaşırıyorduk. Şimdi ise müsteşarımızın desteği ve arkadaşlarımız gayreti ile Gökgöl açıldı. Gelen misafirlerimizi buraya götürdüğümüzde cidden bayılıyorlar. Diğer taraftan Maden Müzesi özellikle çok beğeniliyor. Ama iki tane kırlangıçla bahar gelmiyor ne yazık ki. Daha fazla turistik alana ihtiyacımız var. Bunlardan bir tanesi ise ‘Baston Müzesi’ adı altında oluşturuluyor. Devrek’te hayata geçirilecek olan projenin ihalesi yapıldı. Hızlı bir şekilde baston çarşısını baston müzesini realite edilmesi için arkadaşlarımız çalışıyor. Bir diğeri ise şuan içinde bulunduğumuz TTK A Tipi Misafirhanesi’dir. Asıl hedefimiz TTK’yı asla hayatın içerisinde unutturmamak. TTK o muhteşem tarihi ile daima hayatımızda olmalı eğer biz bunları yapmazsak TTK hayatımızdan tamamen çıkar. Biz TTK’yı madene hapsediyoruz. Neden edelim ki elinde bu kadar materyal varken endüstri tarihinde bu kadar önemli yeri olan bir kurumken. Burada özellikle Bülent Ecevit Üniversitesi’nin içinde çok değerli materyaller var. Ayrıca TTK’nın yine kendi elinde var. Onların sergilendiği ve insanımızla paylaşıldığı bir yer yapmalıyız ki herkes bu gururu yaşayabilsin”

Rumbaki Konağı sanatçı konukevi olacak

Ardından Rumbaki Konağı’na geçen Kaban buranın bir sanatçı konukevi olacağını belirterek şunları söyledi:

“Bu binayı çalışma atölyelerinin de olduğu bir sanatçı konukevi yapmayı düşünüyoruz. Daha önce ülkemizde sanatçılar için özel olarak yapılmış, onların gelip kaldıkları, orada eserlerini yapıp o eve bağışladıkları iki konukevi var. Burasıda üçüncüsü olacak. Ülkemizde güzel sanatlar alanında emek veren sanatçılarımızın bu kadar güzel bir coğrafya ve tarihi pas geçmemesi için onları konuk edeceğimiz bir yere ihtiyaç vardı. Bu konuda Rumbaki Konağı iyi bir yer olarak gözüktü. Hali hazırda zaten bir otel gibi kullanılıyor. Buranın yapımında üniversitemizde çok değerli çalışmaları olan Ali Arslan Çakmakçı hocamızın da içinde bulunduğu, sanatçılardan, sanatçı dostlarından oluşan bir vakıf kurarak, bu vakıf ve özel idaremizle birlikte sürdürülecek bir çalışma planladık. Burası aynı zamanda Üzülme Kültür Vadisi’nin tepesinde yer alan bir binadır. Buranın Üzülmez Kültür Vadisi içerisinde bir yeri olacağını biliyorduk. Ama tam olarak ne olacağı konusuna aramızda tartışarak toplantılar yaparak karar verdik. Dışarıda bir kısmı dolu lojmanlar var. Orada kocaman bir alan var. Bu alan atölye olmaya uygun bir yapı. Bu binanın ismi de çok önemli. Rumbaki hem rum hem baki. Türkiye’nin etnik yapısını birlikteliğini ifade eden bir isim. Burada her bir odada kalan sanatçılarımızın verdikleri ürünler vakıfa bağışlanacak. Bu eserler ya yapılacak olan Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenecek ya da gelir sağlama amaçlı kullanılacak. Sanat hayatımızda yer alan çok değerli bir unsur. Sanatçılar bu manada çok değerli. Birçok sanatçının buraya gelip kaldıklarını hayal edelim. Bizim bunları konuk ettiğimizi, bölgemizi gezdirdiğimizi, eserlerini burada verdiklerini, bunların zaman içinde bir birikim oluşturduğunu düşünün. Çok heyecan verici. Konağı gezince bu heyecanı daha çok hissettim. Orijinalliğini bozmadan binayı yenileriz. Üniversitemizin de bu konuda çok büyük katkısı olacak. Birlikte yapılacak işler daha kalıcı olur. Bu yüzden vakıfla çalışmak istedik. Biz yarın gideriz onlar bu işi sürdürür. Bu da Zonguldak’ın gerek turizm gerek sanat alanında bir türlü bulamadığı hak ettiği yeri bulmasına vesile olur. Rumbaki Konağı bu açıdan çok önemli.”

Eski KOK Fabrikası bacası turizme kazandırılacak

Üzülmez ’de bulunan eski KOK Fabrikası’na ait bacanın turizme kazandırılması için aslına uygun şekilde restore edileceğini ve projenin bitirilip sunumunun yapıldığını belirten Zonguldak Valisi Ali Kaban, “ Bu yapı aslında uygun olarak yani İtalya’da bulunan Pisa kulesi gibi eğri şekli ile restore edilecek. Bu yapıyı koruyarak Üzülmez Kültür Vadisi’nin bir parçası olarak devam ettirmek niyetindeyiz. Bununla ilgilide çalışmalar yapıldı ve bitti. Önümüzde ki dönemde ise yapılışına başlanır diye düşünüyorum. Burası vadi projesinin önemli parçalarındandır. Burası Zonguldak’ın siluetinde yer alan Zonguldak’ın parçalarından biridir’dedi.

Allah bana burayı yıkmayı nasip etti

Eski Tekel binasının yıkılmasının ardından bu alana yapılacak Nergis Park için bilgilendirme yapan Vali Kaban, ‘Bu alan sadece yeşilliklerden oluşan bir bölge olacak” diyerek şunları belirtti:

“ Şuan üstünde durduğumuz yer kan bağış merkezinin binası durumundaydı. Hemen yanında çirkin bir tekel binası, TKK’nın binası ve az ileride şahıslara kiralanmış bir yer vardı. Ben geldiğimde diyordunuz ki bu çirkin binayı kim yıkacak. Sonra dediler efendim burayı yıkıp ta yerine ne yapacaksınız. Konuyu incelediğimde baktım ki burası bir şey yapmak için değil yani yıkıp yapmak için değil  park için ideal bir yer. Uzun bir süre kaldım Zonguldak’ta. Allah bana burayı yıkmayı nasip etti. TTK’nın çok büyük katkısı oldu çok büyük kolaylık gösterdiler bize. Kızılay’ın yetkilileri de hiç zorluk çıkarmadılar ve onlara güzel bir yer tahsis ettik. Sonucunda yıkımı gerçekleştik ve bu alana şuan yüzlerce kamyon toprak döküldü. Daha tam kıvamına gelmedi. Buraya arkadaşlarımız Nergis Park diyelim dediler. Nergis bölgemizin güzel çiçeklerinden bir tanesi biliyorsunuz. Şimdi bu alana biraz daha toprak doldurulacak. Bu yer sadece yeşil alan olacak. Burada büfe arzulayanlar var ama kimseye büfe falan verilmeyecek. Büfe çevrede var insanlar yiyeceği alır güzelce burada yer. Üzerine basabileceğimiz çimlerin olduğu bir park olacak burası. Bazı yerlerine ise oturma grupları düşünüyoruz. Beş dönümlük bir alanı kurtarmış olduk binalardan. Tekrar doğaya geri kazandırmış olacağız. Nergis parkın felsefesine uygun bir çalışma yapılıyor. Efsanede ki Nergizos’a uygun doğal taşlardan güzel bir çalışma var onu da daha sonra paylaşacağız.

Belediye’ye teklif sunduk

Yapımı süren Nergis Park için Zonguldak Belediye’sine bir teklif sunduklarını ama maddi imkanımız yok cevabını aldıklarını belirten Kaban şunları söyledi:

“ Biz belediyemize teklifimizi yaptık. Gelin birlikte yapalım bu parkı dedik. Belediye başkanımızda maddi imkanları olmadığını belirtti. Bu açıdan yarın kalkıp kimse şunu demesin ‘belediye niye yok bu işte?’ Ben teklifimi kendilerine yaptım. Zaten biz bir noktaya getirdik bundan sonrasını da getireceğiz.”

Lauvar alanına Modern Sanatlar Müzesi

TTK’nın luavar alanında bulunan ‘Üç kuleler’ bölgesinin yanına ‘Modern Sanat Müzesi’nin gotik mimari ile yapılıp Zonguldak’a kazandırılacağını belirten Vali Kaban:

“ Üç kuleler geçmişte ki lauvardan elimde kalan en önemli üç parçadır. Ben 4 sene önce geldiğimde herkes şöyle diyordu ‘bu kahrolası kuleler var ya bunlar bir yıkılmadı gitti’. Ben bu kuleleri hiçbir gün kahrolası yıkılası kuleler olarak görmedim. Bu parçalar bizim için çok büyük bir değer. Geç dönem yapısı olabilir çok tarihi bir dokusu da olmayabilir. Ancak yine bizim endüstriyel mirasımızı bir şekilde yaşatacağımız ürünlerden bir tanesi. Bu arada daha önce söylediğim gibi bizim bir modern sanatlar müzesi niyetimiz oldu. Bununla ilgili çok teşvik gördük. Birçok sanatçı dostumuz buna destek vereceklerini söylediler. Bunu nasıl, nereye yapacağız derken üç kuleler bölgesi en uygun yer olarak önümüze çıktı. Hem kulelere uygun hem de ihale sürecinde ki Manolya Park’a da yakın. 3 kat, bin metrekare üzerine daha önce Gökgöl’ün önünde yapmayı düşündüğümüz Gotik mimarisine sahip binayı buraya Modern Sanatlar Müzesi olarak arkadaşlarımız projelendiriyor. Buranın da muhtemelen Sanatçılar Vakfı üzerinden çalışmasını ve devamlılığını sağlarız. Çünkü herkesin bakış açısı değişiyor ama sanatçının sanata bakış açısı değişmiyor. O sebeple bu dediğim özelliklerde ki binayı burada yapmak istiyoruz. Paramızda yeteri kadar mevcut. Projemizde muhtemelen bir aya kadar hazır olur. TTK bu konuda bize bir zorluk çıkarmayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü zaten boş duruyor. Önünde ki alanı da müzenin bahçesi olarak kullanacağız. Buraya yapılacak proje Zonguldak’a çok büyük değer katacaktır diye düşünüyorum” dedi. (Haber/Yasemin Sarı)

 

 

 

 


Yorumlar (1)
madenci 4 yıl önce
madenci anıtını yıkılan tekel bınasının oldugu boş alana taşıyın sayın valim o anıt orada daha ıyı sergılenır hemde cevre düzenlemesıyle şehrın sembolü olarak daha ıyı sergılenır hemde gazıpaşa trafiği o boğumda cok rahatlar bun ancak sız yaparsınız
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 35 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 35 34
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29
13
açık
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 03:44
Güneş 05:30
Öğle 12:54
İkindi 16:49
Akşam 20:08
Yatsı 21:47