“Biraz da çevre için proje üretin”

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz, Zonguldak Belediye Başkan adaylarına çevre konusunda çağrıda bulundu.

Genel 01.12.2013, 18:14
965
“Biraz da çevre için proje üretin”

Belediye başkan adaylarının projeleri arasında mutlaka çevre konusunda yaşanan olumsuzlukları giderecek ciddi çalışmaları olması gerektiğini söyleyen Gürbüz, “Yerel Seçim hazırlıkları ve adaylık heyecanı sürerken Zonguldak halkı sorunlarını çözecek belediye başkanını bekliyor. Çarpık kentleşmenin en güzel örneği haline gelen Zonguldak, her geçen gün gerileyen ekonomik durumuyla da S.O.S vermeye devam ediyor. Park yeri olmayan konutlar, yeşil alanların yok edildiği mevzuata uymayan imar izinleri, otopark haline gelen caddeler, caddeleri ve kaldırımları istila eden esnaflar, seyyar satıcılar Zonguldak’ın büyük bir kasaba görünümüne bürünmesine sebep olan unsurlar olara görünüyor. Limanda kömür boşaltımı esnasında çevreye yayılan kömür tozları, asbestli su borularından gelen şebeke suyunun alenen kanserojen olması halk sağlığını tehdit ediyor

 

“KANSER HASTALIKLARI ÇIĞ GİBİ ARTTI”

Hava kirliliğinin pik değerleri aştığı, termik santrallerin ölüm kustuğu ilimizde yeni termik santrallerin planlanmasına kılını kıpırdatmayan yöneticiler hepimizin vebalini taşıyor. Kanser hastalığının çığ gibi arttığı Zonguldak, kalitesiz hava teneffüs etmenin ceremesini çekiyor. Yeşil alanları yok ederek diledikleri kişilere imar izni versinler diye seçmiyoruz başkanlarımızı. Yaşanabilir bir şehir beklentimiz umutsuzca sürüyor. Yaşanabilecek şartları sağlayabilecek, halkın genel kurallara uymasını ve bunu yaparken, iyi şartlarda yaşamanın hep birlikte gerçekleştirilebileceğine inanan bir zihniyet oluşturulması çok önemlidir. Başkan adaylarının projeleri arasında mutlaka, çevre konusunda yaşanan olumsuzlukları giderecek ciddi çalışmalar olmalıdır.”  dedi. (İHA)

Yorumlar (0)
24
açık