27.08.2020, 00:43 2122

Kız Meslek olmadı; Mithat Paşa verelim!..

Son olarak İl Milli Eğitim Müdürü açıkladı;
“Mithat Paşa İlkokulu yıkılacak…”
Ve içim “cızz” etti, neden balyozu vuruyorsunuz bu okula?
Neden?
Battı mı?
Osmanlıdan kalan bir eser, 1922'de okul olmuş; daha önce belki de bir yerli Rum’un konağıymış, ya da bir Ermeni’nin, bir Boşnak’ın veya bir Rus’un…
Fark eder mi? Etmez!..
Daha Ulu Önder Atatürk Harf Devrimini yapmadan, hatta Cumhuriyeti bile kurmadan okula dönüştürülmüş, Osmanlı’nın bir okul için bastığı son mühürle taçlanmış bir tarih bu okul.
Dikkat edin; Osmanlı’nın son mührü!..
Zırt pırt yırtık çoraptan çıkar gibi çıkıp “Osmanlı şöyleydi, Osmanlı böyleydi” gibi geçmişe özlem duyanlar neden Osmanlı’nın eğitim alanındaki son mirasına sahip çıkmıyorlar?
Ben bu okula 1960’da girdim, o zamanlar ana nizamiye girişinde pirinç bir levha vardı ve “Mithat Paşa ilkokulu 1922”  yazardı.
2. kat salonunda da bir “Kuyruklu Piyano”
İkisi de kayıp şimdi!
Müdür odasında devasa öğrenci kayıt defterleri vardı, kara kaplı, eski yazı ile yazılmış, başları fesli erkek öğrenciler, yine fesli öğretmenler.
Belki bu defterler de kayıp, eğer kayıpsa bir tarih kayıp…
İnsan üzülüyor walla…
Neredeyse 100 yıl önce okula dönüştürülmüş bu bina Zonguldak’ın kültürel varlığı değil de nedir? Sana sesleniyoruz eyyyy koruma kurulu; çıkart başını kumdan!..
Size de sesleniyoruz eyyy belediyeciler; bakın Ereğli Belediyesi semt arasında bulduğu tarihi bir yapıyı Kent Müzesine dönüştürmüş, alın size Kent Müzesi, bulun buluşturun verin Milli pardon Milsiz Eğitime bir arsa…
Burası yıkılırsa yeniden okul olmaz, yolu yetersiz bir kere.
Evet;
Yıkmayın burayı,
Kıymayın efendiler…
Sonra “pişmanız, yanlış yaptık” diye çok ararsınız,
“Böyle bir kültürel mirasa nasıl balyoz vurduk” diye çok yanarsınız!..
    
Yorumlar (0)
26
açık