Zonguldak Sizi Bekliyor!

Kültür - Sanat 19.04.2021, 15:14 19.04.2021, 15:39
350
Zonguldak Sizi Bekliyor!

Zonguldak'ın kültür ve sanat elçisi Kürşat Coşgun, Hotel Gazetesi'nde Zonguldak'ı tanıttı. Karaelmas diyarı Zonguldak'ın doğal güzelliklerini, turistik mekanlarını ve sanayi kültür miraslarını usta bir dille anlatan Kürşat Coşgun, "Zonguldak Sizi Bekliyor" çağrısı yaptı.

Aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi ve Halkın Sesi başta olmak üzere bir çok yayın kuruluşunda adından söz ettiren karikatürleri yayınlanan Coşgun, Batı Karadeniz'in incisi Zonguldak'ın tanıtımıyla da takdirleri topladı... 

İşte o yazı...

Kentin kültür ve turizm güzelliklerini ortaya koyan Coşgun'un yazısı şöyle:

"Bir orman denizinin adıdır Zonguldak; yeşilin, suyun ama en güzeli de yeşille suyun birlikteliğinin adıdır. Bölgeye hangi noktadan girerseniz girin, artık Batı Karadeniz’de olduğunuzu hemen anlarsınız. Çünkü doğanın bin bir rengini ve canlısını koynunda yaşatan, pastoral bir tablodan fırlamışçasına sizi saran bir cennet bahçesindesinizdir artık.

Doğanın tarihle, kültürle buluşmasına sağlayan Yeşil Rota boyunca bambaşka bir coğrafyada olduğunuzun hazzını yaşarsınız.

Doğal bir arboretum görünümündeki ormanları, içinde sakladığı akarsuları, suyun yeşille anlam kazandığı Harmankaya, Kayalıdere, Süzek gibi kanyonlar sizi bir anda içine çekecektir.

4 BİN YILLIK PORSUK AĞACI

Bölgede yaylacılık geleneğinin halen sürdürüldüğü Bölüklü Yayla’da, doğa ile insanın bütünleşmesini yaşarsınız. Gümeli Tabiat Parkı içinde, dört bin yılı aşkın süredir tüm bölgeyi selamlayan ulu porsuk ağacı, sizi de görmekten sonsuz sevinç duyacaktır.

TABİAT HARİKASI MAĞARALARI

Yaklaşık 350 milyon yıllık geçmişe dayanan bir varoluş sürecini yaşamıştır bölge. Günümüzde fosil yakıt olarak tanımlanan taşkömürünün oluşum süreciyle, ülkemizin en önemli mağara zincirlerinden birisi olan Batı Karadeniz Mağara Sisteminin ortaya çıkması aynı döneme rastlar.

Bölgemizin en önemli jeolojik değerlerinin başında, ülkenin yalnızca bu coğrafyasında görülen taşkömürü gelir.  Milyonlarca yıllık oluşum süreciyle doğanın bize bizlere sunduğu mağaralar da en az kömür kadar değerli bir diğer jeolojik mirastır.

Gökgöl Mağarası gibi tüm ziyaretçilere açık mağaraların yanında, sadece profesyonellerin girebildiği birçok mağara (Çayırköy, Sofular, Kızılelma, Cumayanı), muhteşem jeolojik oluşumları, içlerindeki akarsuları ve flora-fauna zenginliğiyle benzersiz bir görünüme sahiptir.

FİLYOS ANTİK KENTİ

Tios antik kentinde lav kayalıklarının oyulmasıyla oluşturulmuş su sarnıcı, Ereğli’de volkanik patlama sonucu oluşmuş Cehennem ağzı Mağaraları bölgenin eşsiz jeolojik zenginlikleridir.

SÜZEK KANYONU, HARMANKAYA ŞELALELERİ

Süzek Kanyonu, Harmankaya Şelaleleri ve Kayalıdere Şelalesi, ilginç jeolojik oluşumları ve doğal aquapark parkuruyla son dönemde doğa severlerin değişmeyen adresidir.

Bölgenin doğal güzellikleri ve ilginç jeolojik oluşumları yalnızca doğa ve adrenalin severlerin değil, bu görsel zenginliği başkalarıyla da paylaşmanın mutluluğunu yaşayan fotoğraf tutkunlarının da ilgisini çekiyor.

Yaklaşık seksen kilometrelik bir kıyı uzunluğuna sahip olan Zonguldak, orman ile denizin, yeşil ile mavinin buluştuğu, her biri bir kolyeye inci gibi dizilmiş koylara sahiptir.

UPUZUN KUMSALLARI

Upuzun kumsalları ve tarihsel değerleriyle yaz aylarının gözdesi olan Filyos, Göbü ve Türkali plajları, yalnızca bölge halkına değil, dışardan gelen konuklara da dinlenme ve eğlenme olanağı sağlayan ilgi odaklarıdır.

Zonguldak kent merkezindeki Kapuz plajı ve Fener semtinde bulunan Deniz Kulübü, hem denizin keyfini yaşamak hem de eşsiz manzaranın tadını çıkarmak isteyenlerin vazgeçilmez mekanlarıdır.

Geçmişte kömür üretimine bağlı olarak, çalışanların sosyal ve dinlenme ihtiyaçları için düzenlenen (Kandilli, Kireçlik ve Danağzı) sahillerin yanı sıra, endüstriyel miras unsurlarının denizle buluştuğu anıtsal alanları da yalnızca Zonguldak’ta görmek mümkün.

EREĞLİ VE ALAPLI ARASINDAKİ ÇEŞİTLİ AKTİVİTELERİN YAPILDIĞI PLAJ

Ereğli ve Alaplı kıyılarında çeşitli aktivitelere de fırsat sağlayan plajlar her geçen gün daha fazla konuğa ev sahipliği yaparken, kıyı boyunca düzenlenmiş yürüyüş yolları ve sosyal alanlar, insanlara denizle buluşmanın coşkusunu yaşatır. Karadeniz kıyıları görsel cazibesinin yanında, festivalleri, şenlikleri ve su sporları etkinlikleriyle de ziyaretçilere sürprizler sunar.

Zonguldak ve çevresi doğal güzellikleriyle olduğu gibi, bölgede ağırladığı kadim uygarlıkların izlerine de tanıklık eder.

Filyos’da bulunan, bir ibadet ve askeri merkez olarak büyük önem taşıyan Tios antik kenti, Çayırköy Mağarası’ndan kente su taşınmasını sağlayan tünel ve kemer köprüler, bir kültürel zenginlik abidesi olan Kadıoğlu Mozaikleri bölgenin zengin geçmişini gözler önüne seren rotanın çarpıcı duraklarıdır.

Batı Karadeniz kıyısının en büyük antik kentlerinden biri olan Heraklia Pontika, tarih boyunca önemini hiç yitirmeden bugünlere kadar ulaşmıştır. Gizemli Akeron Vadisi üzerinde, dinsel ve mitolojik efsanelere ışık tutan Cehennem ağzı Mağaraları, inanç turizminde önemli bir alandır. Karadeniz Ereğli’nin hemen yakınlarındaki İnönü Mağarası’nda devam eden kazı çalışmaları ve buradan gün yüzüne çıkan eserler her gün tarihin sisli geçmişini biraz daha berraklaştırıyor..

Bölgenin kültürel ve folklorik dokusunda, coğrafyanın ve üretim süreçlerinin izleri açıkça bellidir. Bunu el sanatlarında ve yöresel mutfakta olduğu kadar, diğer tüm folklorik unsurlarda da görmek mümkün.

KESTANE VE OSMANLI ÇİLEĞİ

Kestane ve Osmanlı çileği gibi bölgeye özgü doğal lezzetler, mevsiminde düzenlenen hasat etkinlikleri ya da festivaller sayesinde yurt içinde olduğu kadar, yurtdışında da tanınır.

BEYAZ BAKLAVA CEVİZLİ KÖMEÇ, ÇAYCUMA MANDA YOĞURDU, EREĞLİ PİDESİ

Zengin bir mutfağa sahip olan Zonguldak’ta Devrek beyaz baklavası ve cevizli kömeci, Çaycuma manda yoğurdu, Ereğli pidesi yöreye özgü gastronomik değerler olarak dikkat çeker.

ÇAYCUMA'DA PELEMET, EREĞLİ'DE ELPEK BEZİ

Çaycuma’da pelemet, Alaplı’da çekmen, Kdz.Ereğli’de elpek bezi yöresel dokumacılığın günümüzde de sürdürülen örnekleridir.

Batı Karadeniz bölgesi, coğrafi konumu itibarıyla tarihin hemen her döneminde önem taşımıştır. Ama Zonguldak’ta kömürün bulunması ve işletilmesiyle birlikte bölge yeni bir ivme kazanmış, yalnızca madencilikle değil, diğer dev ağır sanayi tesisleriyle de ülke ekonomisinin lokomotifi olmuştur. Yaklaşık yüz seksen yıllık bu serüvenin izleri, bölgenin endüstriyel miras varsıllığı olan yapılarında kolaylıkla görülecektir.

TTK'SI, ERDEMİR'İ, ÇATES'İ, MADEN MÜZESİ, MADEN ŞEHİTLİĞİ

Günümüzde Üzülmez Kültür Vadisi olarak adlandırılan havzadaki işletme ve sosyal tesisler, Fener semtinde bulunan tarihi fener, lojmanlar, varagel tüneli, kent merkezindeki lavuar kuleleri, Aşağı Kandilli, Karadon ve Kozlu’da bulunan madencilik tesisleri ile sosyal donanımlar, taşkömürü üretiminin halen ayakta kalan endüstriyel miras unsurlarıdır.

Enerjisini kömürden alan, Cumhuriyet’in yıkılmaz kaleleri Ereğli Demir-Çelik Fabrikası, Işıkveren Elektrik Santrali, Filyos Ateş Tuğla Fabrikası gibi ağır sanayi tesisleri, yıllar boyunca ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağladı. Bu dev fabrikalar, konut ve sosyal donatılarıyla kent mimarisi ve estetiğine de etki etmiş, bulundukları yerlerde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleriyle halkın her türlü İhtiyacına dokunan yaşam alanları olmuştur. 

Kömürün Anadolu’ya taşınmasında yaşamsal işlev gören ve Kömüre Giden Demiryolu olarak anılan Ankara bağlantılı Irmak-Karabük-Zonguldak demiryolu, üretilen kömürün limana naklini sağlayan Kozlu-Üzülmez demiryolu, yüz yılı aşkın süredir kömürün denizyolu ile ulaşımında kullanılan Zonguldak limanı ve bölgede şarjömen rapid iskelesi olarak adlandırılan yükleme tesisi havzanın endüstriyel tarihi boyunca ulaşım yükünü çeken emektarları olmuştur.

Türkiye’nin alanında tek müzesi olan Zonguldak Maden Müzesi ve Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi işte bu yüz seksen yıllık endüstri ve emek tarihinin yansıtıldığı bir kadirşinaslık anıtı olarak her gün yüzlerce konuğu ağırlıyor. Müze açık alanında bulunan maden şehitleri anıtı veTürkiye Taşkömürü Kurumu eğitim ocağı, madencilik tarihindeki hüzün ve gurur hikayelerini ziyaretçileriyle paylaşıyor."

KÜRŞAT COŞGUN KİMDİR

1964 yılında Bafra’da doğdu.

1986 yılında Atatürk Üniversitesi Kazam Karabekir Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü’nden mezun oldu.

1987 yılında Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde Enformasyon Memuru olarak kamudaki görevine başladı.

1996 yılından 2017 yılına kadar bu kurumda Şube Müdürü olarak görev yaptı. Bu süre zarfında asli göreviyle eşzamanlı olarak Zonguldak Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü, Zonguldak Müze Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı gibi görevleri vekaleten yürüttü.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Zonguldak teşkilatının kuruluşundan emekli olduğu 2017 yılına kadar tüm etüt, proje, planlama çalışmalarının içinde bulundu.

Mesleki alanıyla ilgili bildiriler sundu, birçok turizm içerikli projede proje hazırlayıcısı ve koordinatör olarak görev yaptı, çok sayıda mesleki eğitim çalışmasına katıldı.

BEÜ Zonguldak MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünde Turizm Mevzuatı ve Kongre-Fuar Turizmi dersleri verdi.

21 Ağustos 2017 tarihinde emekli oldu.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üye ve yönetici olarak görev yaptı.

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
17
açık
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:31
Öğle 12:54
İkindi 16:49
Akşam 20:07
Yatsı 21:45