30.03.2021, 00:16 579

MUSTAFA ÖZDEMİR İÇİN

Biliyorsunuz Zonguldak dışında yaşıyorum.

Bu uzaklığa yaşlılık ve hastalığı da ekleyin…

Doğal olarak Zonguldak gündemini yeterince takip edemiyorum

Halkın Sesi Gazetesi sahibi Mustafa Özdemir’in tutuklanmasından geç haberim oldu.

Zonguldak’taki üç beş yürekli kalemlerinden biridir Mustafa,

İnsan olarak da iyi bir insandır tanıdığımca

İntihara azmettirme gibi garip bir suçlama ille tutuklanmış

Konu yargıda. Diyecek fazla bir şey yok

Geçmiş olsun diyor ve aklanmasını, bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum

****

Sonrasındaki tepkilere baktığımda; Kurumsal anlamda, üyesi olduğum ve “bir zamanlar kartaldı” diyebileceğim Karaelmas Gazeteciler Derneğinden cılız bir ses, ZonguldakGazeteciler Cemiyetinden ise ne ses ne bir nefes

Bireysel olarak da yine birkaç sahiplenme…

Bazılarından ise sevinçten göbek atmalara varan çirkin tavırlar.

Dediğim gibi konu yargıda. Şimdilik söylenecek fazla bir şey yok

Ben de çoğunuzun bildiğini sandığım bir hikâye anlatayım…

***

Memleketin birinde bir öküz sürüsü varmış. Aynı yerdeki aslan sürüsünün de gözü bu öküz sürüsündeymiş.Ama aslanlar ne zaman saldırsa sürü bir araya gelip saldırıyı püskürtüyormuş.
Bu yüzden iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Bir gün öküz sürüsüne yanaşmışlar;

Aslanların sözcüsü;

---Sizden özür dilemeye geldik bugüne kadar birbirimize zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküzde. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım.”

Sürü başıBoz Öküz ve diğerleri bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz’ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.

Bir süre sonra aslanlar gelip, bu kez Uzun Kuyruk’u istemişler:
“Gördünüz mü ne kadar barışseveriz. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim.”

Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk’u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş
Bu olay sürekli tekrarlanmış, her Sonunda öküzlerin sayısı azalmış , aslanlarise küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, “Verin bize şunu, yoksa karışmayız” demeye başlamışlar.
Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, “Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa vaktiyle ne kadar güçlüydük” diye sormuş.
Boz Öküz, Benekli Öküz’ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli “Biz” demiş, “Sarı Öküz’ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı..”

***

Bir de atasözü size;

Her türlü tohum var önlüğünüzde

İyilik de, kötülük de

Tarla aynı tarla

Ne ekerseniz onu biçersiniz

Yorumlar (1)
Mehmet Çakmakcı 3 ay önce
Üzüldüm ,Mustafa Özdemir'e geçmiş olsun der,bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını dilerim
18
kapalı