HEDEF: BOKS’TA ZİRVE

Röportaj 27.04.2016, 14:59 27.04.2016, 15:06
27683
HEDEF: BOKS’TA ZİRVE

* “3. Geleneksel Boks’a Emeği Geçenler” toplantısı Cumartesi günü

HEDEF: BOKS’TA ZİRVE

* Toplantı Milli Boksör Mustafa Demirok adına yapılıyor.

* Toplantı’nın şeref konuğu: Nazif Kuran…

* Toplantı da; 20 vefat eden boks sever de anılacak.

* Şu an da beş tane dünya çapında sporcumuz var.

Roportaj: Sermet Aksu

 

Hafta sonu Zonguldak’ta yapılacak olan ‘Geleneksel Boks’a emeği geçenler’ toplantısı öncesi, tertip komitesi üyesi Adnan Küçükvar ile gündemi değerlendirdik.

Sessiz sedasız ama planlı- programlı çizilen hedefe yol alıyorlar. “Hedef: Boks’ta zirve”. Zirve’den kasıt; boks’ta Zonguldak’ın Türkiye gündemine oturması…

Geçmişi unutmadan, geleceğe umutla bakıp, birer birer çıkıyorlar merdivenleri…

Küçükvar’ın anlattıkları, ‘Asil sporu boks’ için moral ve umudumu yükseltti.

İnanıyorum ki, Zonguldak yine boks’ta şaşalı günlerine dönecek.

Adnan İnan, Seyfi Tatar, Şakir Demir gibi efsaneler çıkartacaktır.

Evet; Adnan Küçükvar anlattı, biz dinledik, yazdık ve okurlarımızın beğenisine sunuyoruz:

 

Aksu - Zonguldak’ta boks ne zaman başladı?

Küçükvar - Zonguldak’ta boks 1939 - 45 yılları arısında, Maden Mektebi öğrencilerinden Zafer Ölçmengil tarafından başlatılmış.1945 -65 yılları arasında hiç boks yapılmamış.

Daha sonraları Sıtkı Çimen gençleri eğitmeye başlamış. Beden terbiyesine müracaat edilmiş, kapalı salon içinde ring yapılıp, boks’a başlanmış.

Zonguldak’ta boks’u sevdiren isimlerin başında Sıtkı Çimen’i Antrenör olarak getiren Stat Atletik Spor Kulübü, Adnan İnan’ı getiren Kömürspor yöneticisi Zafer Ölçmengil gelir.

Aksu- Zonguldak’ta boks’u sevdirenler arasında kimleri sayabiliriz?

Küçükvar-  Boks ajanları Turhan Bergin, Sıtkı Çimen ve Cevat Sertkaya… 1966’da Zonguldak Kömürspor’a ağır sıklet olarak transfer edilip, halen şehrimizde yaşayan Şakir Demir. Sedat Semavi Öncel… Yine Türk Boks’unun efsanelerinden Seyfi Tatar, Adnan İnan, Zonguldak’ta boks’un gelişmesi ve sevilmesi için öne çıkan isimler oldu.

Aksu- Zonguldak iyi Antrenörlerle çalıştı öne çıkan boksörlerimiz kimler oldu?

Küçükvar - Milli Takım forması giyen çok arkadaşımız oldu. Ancak, sivrilen ve Türk Boksuna damga vuran isimler arasında Alişan Şeker, Mustafa Özben, İbrahim Topçu, Hayati Papila’yı sayabiliriz.

Aksu - Zonguldak’ta boks bu gün ne durumdadır?

Zonguldak’ta boks bu gün var olan alt yapısına göre, istenilen yer de değildir. Boks Milli Takımında bir hocamız bulunuyor. Boks Erkek Milli Takımızda üç, Bayan Boks Milli Takımımızda Avrupa ve dünya çapında iki boksörümüz var.

Boks dalında Zonguldak’ta faaliyet gösteren kulüplerimiz var. Ancak, diğer spor branşlarında olduğu gibi ses getiren bir yapı mevcut değil.

Bu bir fırsattır. Gençlerin teşvik edilmesi, boksun gelişmesi için desteklenmeli

Aksu - Boks’un gelişmesi ve ses getirecek bir dal olması için ne yapmak gerekli?

Küçükvar – Zonguldak’ta boksun gelişmesi için yeterli genç materyal var. Hammadde insan. Boks yapma yaşını geçmiş ancak; Boksu seven,  boksla ilgili faaliyetlerin maddi - manevi olarak destekçisi olabilecek yüze yakın insanımız var. Maddi olarak destek yapabilecek kurum, kuruluş ve iş adamlarımız var.

Eksik olan alt yapı… Salon, ring, malzeme… Fener’deki yeni kapalı salon da ringli antrenman salonu olacak. Geriye kalan sadece maddi- manevi organize…

Bu toplantılarla, bu sorunu aşacağımızı zannediyorum.

Aksu- Boks sesini yükseltme çabasına destek var mı?

Küçükvar- 30 Nisan da yapılacak olan ‘Zonguldak’ta boks’a emeği geçenler’ toplantı/yemeği bu çabanın bir örneğidir. Paşa Hazır, Hayati Papila ve benim bulunduğum bir tertip komitesi yürütüyor organizeyi.

Geleneksel hale getirdiğimiz bu toplantılar gerçekten büyük ilgi görüyor. Ferdi sporların en gözdelerinden boks. Davetlerimize ilgi yoğun…

Bu toplantılar ile hem boksla ilgili hafıza tazeliyor hem de ‘Boks’ta Zirve’in alt yapısını oluşturacak hesap yapıyoruz. En fazla iki yıl gibi kısa süre de Türkiye gündemine oturacağımıza inanıyorum.

Aksu- Bu güne kadar kimleri misafir ettiniz.

Küçükvar- Geleneksel hale getirdiğimiz bu yemeklerin ilki üç yıl önce Şakir Demir Hoca adına yapıldı. Toplantının konuğu ise Sıtkı Çimen Hoca olmuştu.

Geçen yıl ki toplantı Paşa Hazır ve Hayati Papila adına yapıldı. Misafirimiz ise Rahmetli Seyfi tatar oldu.

Bu yıl toplantıyı efsane boksörlerimizden Mustafa Demirok adına yapıyoruz. Konuğumuz ise yine bir efsane, Nazif Kuran.

60 civarında boksa emeği geçen dostu davet ediyoruz. Misafirlerimiz arasında Boks Federasyonu yöneticileri, seçilmiş ve atanmış ünlüler bulunuyor.

Aksu- ‘Boksa emeği geçenler’ kimler?

Küçükvar- Emeği geçenlere saygıda kusur etmek istemiyoruz. Bu onların hem hakkı, hem de geleceğe dönük bizim güvencemiz. Bir ahde vefa olayı… Boksa emeği geçip, hayatta olanları davet edip, hatıralarını alıp, birer hatıra (Kupa, şilt, baston) veriyoruz.

Zonguldak boksuna bir şekilde hizmet edip vefat eden dostlarımızı hatırlamakta bizim boynumuzun borcu. Onların isimlerini büyük bir pankarta yazıp, toplantı salonuna asacağız.

Zafer Ölçmengil, Cevat Sertkaya, Adnan İnan, Alişan Şeker, Şemsi Denizer, İsmail Duman, M. Şerif Yaman, Necmi Göçmez(arap), Cemal Aksoy, Tahsin Kalkan, Ö. Faruk Özben,Ö. Lttfi Güngör, Ali Aygün, Atille Kır, Tanju Tuncer, Sami Tüysüz, Salih Dayı, Muhittin Tüysüz, Celal Bakioğlu, Ayhan Yakın ve diğerlerini unutturmayacağız.

Toplantı ve yemek maddi açıdan külfetli bir iş… Şimdilik maddi açıdan kaldırabileceğimiz organizasyonların altına giriyoruz. Dostlardan sponsor (destekleyici) olarak yararlanıyoruz. Bu vesile ile katkı sağlayanlara teşekkürler. Davetlilerimize kupa, baston, şilt gibi hatıralar vereceğiz.

Unuttuklarımız olabilir. Her toplantımız bir öncekine göre daha etkili. Her toplantı, Zonguldak Boks’u için daha faydalı olacak.

Aksu- “Hedef. Boks’ta Zirve” demiştiniz. Boks’ta Zirve içinde neler var?

Küçükvar- Boksta Zirve’nin içinde, sporcu yetiştirmek, yetiştirilen sporcuya sahip çıkmak ve boks’u uzun süre ara verilip tekrar başlayan bir dal olmaktan kurtarmak var.

Zonguldak, çeşitli branşlar da zaman zaman iyi sporcular yetiştirmiş ancak, sahip çıkamamıştır. Mesela, Gülle atan bir kızımız vardı. Rekorlar kırarken, Beden Terbiyesinin lojmanında kaçak yattı. Kendisine yeterli mali destek sağlanamadığı için, İstanbul kulüplerinden biri tarafından transfer edildi, Zonguldak’tan gitti…

Bürokrasi sporla ilgili gelişmelere gerçekten iyi destek veriyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bunun en iyi örneği. Siyasetinde şaşı bakacağına inanmıyorum.

Ancak, olaylara günlük bakıldığı için sonuç alınamıyor. Sivil inisiyatif şart.

Aksu- ‘Zonguldak’ta boksun tarihi’ isimli bir kitap çalışması vardı hatırladığım kadarıyla…

Küçükvar- “Hedef: Boks’ta zirve”nin amaçlarından biri. Çalışmalar sürüyor. Bilgi ve belgeler toplanıyor. Bazı arkadaşların biyografilerinde eksikler var. Güzel ve özel bir çalışma olacak.

Aksu- Neler var eksik olarak görülen?

Küçükvar- Boksa karşı gençlerde ve yaşlılarda sevgi var. Bunu ilgiye yani, organize çalışmaya çevirmek şart. Bu birlikteliği ‘Tertip Komitesi’yle resmileşmeye dönüştürmek lazım…

Yani bir adres ve maddi desteği planlamak… Tertip Komitesi adına bir hesap açacağız. Acil vakalarda kullanmak için. Hasta olan arkadaşlarımıza ve spor yapan genç kardeşlerimize destek olmak için. Yeni Kapalı Spor salonunda boks ringi ve idman salonu olacak. Boks’ta Zirve için atılacak birkaç adım daha var.

Aksu- Zonguldak zor şehir, başarabilecek misiniz?

Küçükvar- Sadece Boks değil, diğer spor branşları da yerlerde sürünüyor.

Daha doğrusu, Zonguldak 629 Adımlık Şehir hüviyetinde.

Sivil inisiyatifin uyuduğu yer de siyasetçi ile bürokrasi ‘ben ne dersem o’ havasına girer ve şehir kaybeder. Zonguldak’ta durum tam olarak budur. Siyasi Rant kavgası bir kenara bırakılmalı ve şehrin geleceği ile değerleri ön plana çıkartılmalıdır. Buna seçilmiş ve atanmışlar da saygı göstereceğine inanıyorum. Elbette seçilmiş ve atanmışlardan çok şey bekliyoruz... Ancak, bizlerde bir şeyler yapma gayreti gösterirsek, ‘Zonguldak için’ istediklerimizi alma konusunda daha şanslı oluruz diye düşünüyorum.

Aksu- Kolay gelsin.

Küçükvar- Teşekkür ederim.

Yorumlar (0)
20
kapalı