09.07.2021, 10:46 234

UFUK ÇEYREK’TEN TIOS ANILARI

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta sonuna doğru 67’liler platformumuzun bazı üyeleri Zonguldak’ımıza gelmiş ve burada nostaljik bir gezi kapsamında turizmi ve tarihi koklamışlardı.

Çok istememe rağmen ben katılamadım, arkadaşlarımla hasret gideremedim…

Her neyse;

Katılsaydım ben yazacaktım ama Ufuk Çeyrek arkadaşımız gözlemlerini sanki bizim yerimize yazar gibi yazmış…

Altına imzamızı atarız ve bu köşeye de taşırız yazdıklarını…

Şöyle diyor sevgili Ufuk Çeyrek:

3 Temmuz  Zonguldak gezimizle ilgili teşekkürlerden sonra gelelim dilek ve temennilerimize..

1. Filyos'a trenle gitmek çok keyifli.. sol tarafta harika deniz manzarası, sağda yeşillikler insanı ayrı bir zaman tüneline götürüyor..

Eğer bu rotayı turizme açmayı düşünüyorsak yerel bir rehberin trende kıyı şeridi ve coğrafyamızla ilgili bilgilendirme yapması hoş olur.

2. Filyos'da gittiğimiz Masal Kafe ufak tefek dokunuşlarla (WC olanaklarının çoğaltılması gibi) gidenleri tatmin eder..

3. Tios Antik Kenti başlı başına görülmesi gereken bir yer.. Ancak turist gelsin ya da gelmesin her halükarda otopark ve WC sorunu mutlaka halledilmeli

4. Çaycuma Kadıoğlu mozaikleri .. çok değerli ama yakın zamanda, gidenlerin görebileceği bir durumda olmaması nedeniyle şu anda turizm rotasına alınması yararlı değil diye düşünüyorum..

5. Gökgöl Mağarası.. harika .. Hem doğal olarak güzel hem de tasarım olarak çok güzel olmuş. . Ancak oraya da en az 1,5 saat ayırmak gerekiyor ki tüm yazılar okunup bilgi edinilmeli ve mağaranın içi öyle gezilmeli..

6. Maden Müzesi... Zonguldak için büyük bir kazanım olmuş.. çok uğraşılmış, ortaya tasarım harikası bir müze çıkmış.. Ancak... maalesef iyi çalıştırılmıyor gibi..Binbir emekle toplanan ürünlerin sergilendiği camekanların bile toz içinde olmasına, hiçbir canlandırma, projeksiyon ve dokunmatik ekranların çalışmamasına rağmen Ekrem Murat Zaman müthiş anlatımıyla bizlere tüm duyguyu geçirdi. Böyle bir anlatım olmasa verilen o emek boşa gitmiş olacaktı..her ziyaretçiye de o anlatamayacağına göre,  bu konudaki eleştirilerimi yetkililere de bildireceğim ki gelenler bu kadar güzel ve uğraş verilmiş müzede hayal kırıklığı yaşamasınlar. . Verilen onca emeğe yazık  .. Müzenin bütünüyle çalışır durumda gezilmesi gerekmektedir.

7. Üzülmez Karaelmas Maden Şehitleri müzesi...

Yine çok emek verilmiş bir müze .. konum muhteşem ..

İçinde sanatçımız Mete Arif Tokmak'ın yapmış olduğu, 2 katlı şehre vurgu yapan  duvar resmi ayrı bir anlam katmış..

8. Üzulmez'dekiLavuar ve Atölye restorasyonlarından sonra o bölge de başlı başına gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer olacak sanırım. Doğrusu ben Zonguldak'ın turizm için cazip bir yer olduğunu düşünmezdim. Ancak, bu gezide gördüm ki;

Üzülmez vadi projesinde yer alan Maden Müzesi ve Gökgöl Mağarası arasında kalan bölgenin yıllar öncesinden gelen endüstri mirasının korunması ve işlev kazandırılması hedefine ulaşılması Zonguldak kültürüne anlam kazandıracak, öncülük edilecek ve odak noktasını oluşturacaktır. Turizm ile yıllarca uğraşmış bir kişi olarak deneyimlerimle söyleyebilirim ki, diğer turistik noktalar ve gezi destinasyonları bu odak noktası etrafında planlanmalıdır.

9.  Tüm bu güzellikleri tam anlamıyla gezip,  sindirmek ve anlamak için 1 günün yeterli olmayacağı kanısındayım.

Üzülmez, müzeler ve antik kentlerin ayrı zamanda gezilmesi daha uygun olur sanıyorum.. zaten içerikleri de çok farklı..Üzülmezdeki yapılacak olan restorasyonlar ve tanzim edilmiş olan müzeler şehrin endüstri tarihini sunmanın yanı sıra bize Cumhuriyet kadrolarının da ne denli akıllıca ve bilimsel olarak çalıştıklarını, bizlere nasıl bir miras bıraktıklarını göstermektedir.. bunların genç nesile mutlaka en iyi şekilde aktarılması gerekmektedir diye düşünüyorum..

10.Türkiye'nin hic bir yerinde olmayan bir turizm çeşitliliği olduğunu da  yine bu gezide gördük.. Tam da bu nedenledir ki UNESCO'nun  dahi programa aldığının da müjdesini aldık o gün..

11. Son olarak şehirdeki restoran ve otellerin nicelik olarak yetersiz olması, hatta bazılarının nitelik olarak da yetersiz olması turizm beklentimiz için bir handikaptır.

Tüm bunlardan gözlemlediğim; güzel şeyler yapılıyor ancak bunların  sürdürülebilir olması için gereken , işini yeterince kendini vererek ve profesyonelce yapmayan personel dolayısıyla yapılanlar boşa gidiyor .. bunun için de eğitim verilmesi ve eğitim almış gençlere buralarda olanak sağlanması iyi olur..

Özellikle tüm turizm destinasyonlarımızı iyi özümsemiş, buraları seven tutkuyla anlatabilecek eğitimli rehber gereksinimimiz çok fazla.

Tüm bunlar düzeltilmeden de turizmimiz ölü doğar diye düşünüyorum..

Yazım biraz uzun oldu ancak şehrimiz üzerinde düşünülmeye değer ve  bu platform da kalbi Zonguldak için çarpan kişilerden oluşan bir  platform  olduğu için herkesin bu konudaki görüşünü bildirmesini önemsiyorum..

Yorumlar (0)
31
açık