Çifte Standart!

ZONGULDAK 16.05.2017, 22:40 16.05.2017, 22:41
2874
Çifte Standart!
 Zonguldak Valiliği, şehrin trafiğine nefes aldıran lavuar alanındaki yolu Koruma Kurulu’nun kararını gerekçe göstererek kapatırken, aynı kurulun SİT alanı içerisindeki tarihi KOK Fabrikası’nın hemen yanında bulunan maden ocağının faaliyetlerinin durdurulması yönündeki kararını görmezden geldi

Çifte Standart!

Merkezi Karabük’te bulunan Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Çınar Tepe Mahallesi’nde bulunan tarihi KOK Fabrikası’nın hemen yanındaki maden ocağının SİT alanı kapsamında olduğu gerekçesiyle acilen faaliyetlerini durdurulması yönünde karar aldı. Aynı bölgede oturan Cumali Kaptan isimli vatandaşın aylardır süren hukuk mücadelesine rağmen koruma altındaki  bölgede faaliyet gösteren maden ocağına göz yuman Türkiye Taşkömürü Kurumu’na gönderilen kararda, koruma altındaki bölgede devam eden inşai ve fiziki uygulamaların ivedilikle durdurulması istendi.

Arkasında kim var?

Koruma Kurulu’nun 4 Mayıs 2017 tarihinde aldığı kurul kararına rağmen ne Türkiye Taşkömürü Kurumu, ne Zonguldak Belediyesi ne de Zonguldak Valiliği şuana kadar yasal bir işlem yapmadı. Aynı belediye ve valilik, Koruma Kurulu’nun kararını gerekçe göstererek kentin trafik sorununa nefes aldıran lavuar alanındaki yolu ulaşıma kapattı. Her gün binlerce aracın TIR Parkı ve Soğuksu bağlantısını sağlayan lavuar yolunu hafriyat dökerek kapatan valilik ve belediyenin, Zonguldak’ın yakın tarihinin son tanığı KOK Fabrikası bacasını tehdit eden  ve yıkılma riskine sebep olan maden ocağına niçin göz yumduğu ise merak konusu. Rant iddialarına rağmen koruma altındaki bölgede faaliyet gösteren maden ocağı şirketi hakkında Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğüne yeni atanan Kazım Eroğlu’nun nasıl bir tutum takılacağı ise kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu