ENGELLİYE 36 BİN TL HİBE

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Demirsu, İşkur’dan kendi işini kurmak isteyen engelliye 36 bin TL hibe desteği verilebileceğini söyledi.

ZONGULDAK 09.07.2014, 13:46 17.01.2015, 04:44
924
 ENGELLİYE 36 BİN TL HİBE

 Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Demirsu yaptığı açıklamada, “Genel Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu çalışma ile engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile istihdamlarını temel görev olarak gören İşkur, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da özellikle engellilerin kendi işlerini kurmalarına yönelik projelere destek vermeye devam edecek. Özellikle sivil toplum kuruluşları ve işverenler engellilerin işe yerleşmesini veya işe uyumlarını artıracak projeleri hazırlamaları halinde finansal destek verilmeye devam edilecek.
İşgücü piyasasında dezavantajlı konumda yer alan kesimlerin başında yer alan engellilere yönelik olarak, engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan bugüne kadar yaklaşık 120 milyon kaynak tahsis edildi. 2014 yılının ilk dönemindeki teklif çağrısı sonrasında 20 engelliye kendi işini kurmaları için destek verilmiş ayrıca engellilerin istihdamı, korumalı işyeri, işe uyumu ve mesleki eğitimi için hazırlanan projelere de yaklaşık 9 milyon TL kaynak verildi. Söz konusu fonun yönetiminden sorumlu olan Komisyona sunulacak projeler ile girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere toplamda 36 bin TL’ye kadar hibe desteği verilebilecek.
Engelliler ikamet ettikleri il içinde uygulanmak üzere proje sunabilirler. Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projeler desteklenmeyecek. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilmeyecek. www.iskur.gov.tr adresinde bulunan başvuru rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanacak projelerin, 12 Eylül 2014 tarihi akşamına kadar bütün illerde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine istenilen bilgi ve belgelerle birlikte elden ya da posta ile teslim edilmesi gerekiyor. 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ya da Hizmet Merkezlerinden ve 444 75 87 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alınabilmektedir” dedi.

Yorumlar (0)
23
açık